1. 1.
  1932 yılında çevrilen tarzan maymun adam filminde tarzanı oynayan aktör,aslen ödüllü bir yüzücüdür
  ... panapa
 2. 2.
  avusturya' nın freidorf şehrinde doğan ve aslen avusturyalı olan, tarzan serisi ile büyük çıkış yapan aktör. 1984 yılında, meksika' nın acapulco şehrinde vücuduna inme olması sebebiyle vefat etmiştir.
  ... legend of the stranger
 3. 3.
  1928 olimpiyat oyunlarında yüz metreyi bir dakikanın altında yüzmeyi başaran abd'li sporcu.

  1924 st. louis'de aldığı üç altın madalyaya 1928 de iki tane daha ekleyerek, beş altın madalya kazanan ilk yüzücüdür.

  johnny weissmuller'in güçlü fiziği ve yakışıklılığı hollywood tarafından keşfedilmekte gecikmez. kısa bir süre sonra da olimpiyat başarılarını bile gölgeleyecek bir üne sahip olur beyazperdede...
  (bkz: tarzan)
  ... protest sanayici
 4. 4.
  (2 Haziran 1904; Freidorf, Romanya - 20 Ocak 1984; Acapulco, Meksika), ABD'li yüzücü ve sinema oyuncusu.

  1920'li yılların Dünya yüzme şampiyonu olan ve olimpiyatlarda altın madalya kazanan Johhny Weissmuller, yüzme ve sutopu alanlarında toplam altı ödül sahibidir. 1924 yılında Olimpiyat rekorlarını kırarak kazandığı 100 ve 400 metre serbeste ek olarak, 4x200 bayrakta da birinci gelen takımda yer aldı ve sutopunda üçüncü gelen Amerikan takımında oynayarak 3 altın ve 1 bronz madalya kazandı. Weissmuller, dört yıl sonra yapılacak Amsterdam oyunlarında da 100 metre serbest ve 4x200 bayrakta iki altın madalya alacak ve 67 dünya rekorunun ardından Hollywood’da 12 serilik Tarzan filminde başrolü oynayacaktı.

  Tarzan rolüyle bir fenomen yaratan Weissmuller, ormanda vahşi hayat yaşayan, iyi kalpli bir kişiliği canlandırmış, milyonların gönlünde taht kurmuştur.

  Peter John Weissmüller olan kayıtlı kimliğinin gerçek adı, János Weißmüller'dir. Ailesi Romanya kökenli olan Johnny Weissmuller, Avusturya' nın Freidorf şehrinde doğmuştur. 1984 yılında Meksika'nın Acapulco şehrinde felç sonucu yaşamını yitirmiştir.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Johnny_Weissmuller
  ... hasmet ibriktaroglu