nobel ödüllü şizofren matematik dehası. tam ve orijinal ismi başlıktaki gibidir, bir kaç alternatif gördüm de, doğru değil. sonuçta sözlük(!) lan burası ahah, neyse.

21 yaşında geliştirdiği game theory hemen hemen her alana adapte edilebilen; grup içi toplam çıkarın en üst düzeyde olması için bireylerin çıkarının değil, bireylerin toplam çıkara en olumlu yönden etki edeceği şekilde; kendi çıkarlarının düzeylenmesi şeklinde özetlenebilir. Bunun en büyük etkisi ekonomik alanda olmuş ve nobel ekonomi ödülünü aldırmıştır. Geliştirdi diyorum, çünkü bu teori daha önceden var idi. lakin nash a kadar fark edilemeyen bir eksiklikle.. işte bunu fark eden nash bir tez yazdı ve yazdığı bu tez, dünyada devrim etkileri yaratabilecek bir düzeye geldi..

bir çok deha gibi; soğuk, net tavırlı ve toplumla uyumsuzluk halinde, içe kapanık halde yaşamış Yıllarını da şizofren halde geçirmiş bu herif.. uzaylılardan kendisine şifreli mesajlar geldiğine inanıp bunları çözmeye çalışmış, diğerlerine bunu söyleyince şizofren teşhisi konulup, hastaneye kapatılmış. 25 yıl da hastane de kalmıştır. okuduklarıma göre, bu dediklerini şaka falan sanmışlar diğerleri.. lakin zekasıyla şizofreniyi kontrol etmeyi başarmış, sonradan hayatına ve çalışmalarına geri dönmüştür.

klasik, bardaki sarışın kadın olayı var bir de.. Bu sarışın olayını ilk duyduğumda, yıllardır içimde bir nash zekası yatıyormuş da haberim yokmuş swh peki, ne bu? biliyorsunuz da yazalım yine.

bara 4 tane kadın gelir. bir tanesi şehvetli, muazzam görünen bir sarışın iken diğerleri ona nazaran daha sıradan tipte kadınlardır. Karşı gruptaki 4 erkek klasik tavırlarla, en güzel kadına yani sarışına yürümeye başlar. gözler, tavırlar sürekli onun üstündedir ve haliyle sarışının bu ilgiden götü kalkar, kibirlenir. biraz ego okşattırıp, kimseye yüz vermeden çeker gider. beyler bu tanıdık geldi mi size ahah? Neyse.. işte teori burda başlıyor. Bu 4 heriften 3 ü, karşı gruptaki diğer kadınlara yönelir. hafiften bir merhaba ile tanışılır ve bir süre sonra ortama ayak uydurup, eğlenmeye başlayınca bunlar, Bizim sarışın, kendisinin siklenmediğini ve arkadaşlarının keyifli olduğunu görür. kapıldığı bu ruh hali onu gruptaki tek erkekle ilgilenmeye sürükler ve ona kendi ayağıyla gider. Sonuç olarak 4 sap takılmak yerine, 4 ü de birer kadınla birliktedir, keza kadınlarda bir erkekle. ve ''iki'' grup içinde kazanç zirveyi oynar.

Son olarak, a beautiful mind diye biyografi niteliğinde bir filmi var. eskiden izlemiştim de, gerçek olduğunu bilmiyordum, cahilliğimiz işte.

istanbula ilk gelişinde bir yerde demlenirken fotoğrafını da koyup gidelim..

görsel