bugün

(d. 9 Aralık 1929 - ö. 3 Şubat 1989) Yunanistan kökenli Amerikalı aktör ve yönetmen. Ana akım sinema içinde daha çok oyunculuğuyla tanınsa da Amerikan Bağımsız Sinemasının öncü yönetmenlerinden biridir. Ailesiyle birlikte Yunanistan'dan Amerika'ya göç ettiklerinde henüz 7 yaşında olan ve ingilizce konuşamayan Cassavetes, Amerikan Dramatik Sanatlar Akademisi'nde eğitim gördükten sonra 1950'li yıllarda filmlerde küçük roller almaya başladı. Bu dönemde, daha sonra birçok filminde başrol oynayan eşi Gena Rowlands'la tanıştı. Bu evliliğinden üçü de sinema sektöründe çalışmakta olan çocukları Nick Cassavetes, Alexandra Cassavetes ve Zoe R. Cassavetes doğdu.

https://tr.wikipedia.org/wiki/John_Cassavetes
faces, a woman under the influence, shadows, the killing of a chinese bookie, opening night filmlerinin yönetmeni. muhteşem karizmaya sahip gena rowlands'ın eşi ve kendi gibi yönetmen/oyuncu nick cassavetes in babasıdır. tarzının pek amerikan olmamasından dolayı sanırım, severek izlediğim nadir amerikan yönetmenlerdendir cassavetes. auteur sinemacıdır.
1929 - 1989 yılları arasında yaşayan, insan ruhunun derinliklerindeki iyiyi ve kötüyü anlatma konusunda çok başarılı olmasına rağmen yalnızca belli bir kitleye ulaşabilmiş bağımsız sinemanın babası. rosemary s baby filminde guy woodhouse karakterini de oynamışlığı olan cassavetes'in sinema hakkında söylemleri çok etkileyicidir...
'günümüz filmleri yalnızca bir hayal dünyası sunuyorlar ve insanlarla gerçek bir bağ kurmaktan yoksunlar. bu ülkede, insanlar duygusal olarak 21 yaşında ölüyorlar. belkide daha erken... bir sanatçı olarak benim sorumluluğum, onların ayakta kalmalarını, hiç değilse 21'i dolduracak kadar yaşabilmelerini sağlamak. bana kalırsa filmler, acıdan ve hiçlikten kurtulmanın mümkün olduğu duygusal ve entelektuel topraklarda yol bulmayı sağlayan bir harita.'