bugün

8.9 luk depremden sonra , medyada ''yüzlerce kayıp'' şeklinde altyazı geçilen olay.yüzlerce insanın kaybolduğu felan yoktur.tsunaminin vurduğu kıyı şeridinde elektirik kesintisi ve telefon hatları zarar gördüğü için iletişim bir nevi kesilmiştir.deprem ve tsunami uyarısı tüm japonya halkına saatler öncesinden duyurulmuştur.
"en basindan beri japon afet yardim ekibinin direktörü ve japon acil müdehale ekibi ile yakin temas icindeyiz. operason merkezimizi aktif hale getirdik. asya ve pasifik icin, japonya, kobe, bangkok, tayland'daki tüm bölgesel ofislerimizi alarma gecirdik."

elisabeth byrs - birlesmis billetler (bm - ocha) sözcüsü.
"allah yardımcıları olsun."

ben.
"binlerce insan can derdinde, başlığı açan yavşak samanyolu'yla dalga geçme.
akıl fikir..."

bu da ben.
"tsunami olmayaymış iyimiş"

the answer
" çok mu komik? " bir yazar.
"sabahtan beri yikimi izliyorum. orda bulunan bir kac arkadasimdan haber almak icin bilgisayar basina kostum. ve tsunaminin vuracagi pasifik kiyisinda bulunan diger arkadaslarimla haberlesmek icin. california'dakini uyuyorsa uyandirmak icin bi sekilde.

facebookta mesajlasmalari görüyorum 'iyi misin? ailen iyi mi?' diye, hani sizin de cok iyi bildiginiz 'sesimi duyan var mi' dercesine.. ve birinden cevap geliyor: 'ben iyiyim, ailem de.. ancak arkadaslarimdan haber alamiyorum.' okuyunca salak gibi mutlu oluyorum tanimasam da arkadasimin arkadasi olan o kisiyi.

ve sonunda arkadasim da cevap veriyor bana: 'iyiyiz, büyük bir $ok yasadik, burdan bir an önce ayrilmak istiyoruz' diyor, rahatliyorum bir parca.

ve su baslik altina yazilan sacma sapan yazilara gönderme olsun diye bbc-live'dan cevirip yaziyorum insanlarin neler yasadigini. belki birileri anlar diye!

illa bizim mi basimiza gelmesi gerekiyor? illa ki cok sayida insanin mi ölmesi gerekiyor?? 1 kisi bile olsa 'insandir, candir!' ve yazik diyorum bu kadar kaybetmisiz insanligimizi.."

arrhenius.
büyütmeyelim canım alt tarafı deprem.

^^sabri sarıoğlu^^
"88.000 insan kayip."

kyodo haber ajansi.
Allah muhafaza deprem burda olsaydı japonların ne demesini istiyorsak bizlerde onu derdik. tabi bu bi temenni. ama gel gör ki. anladın sen onu...
bari yaptığınız espriler güldürse gam yemem. herşeye gülen bizim kadir bile gülmez lan bunlara. şu yaşananları biraz olsun umursayın. yanımda biriyle canlı canlı izliyorum helikopter kamerasından görüntüleri o bana ciddi ciddi gündelik şeylerden bahsediyor. orda ki olanlar hiç umrunda değil. eeh banane yahu şeklinde... adam kaz, cahil ne olacak işte. ne beklenir ki. cebine on lira girsin orda bir milyon kişi ölsün desen razı olur.
"kesennuma sehrindei genis bir bölgede, evler ve diger binalar alev alev yaniyor. sehrin populasyonu 74.000."

japon tv programlari.
"japonya'daki türklerin yakinlari icin cagri merkezi: 0 312 292 29 29."

disisleri bakanligi.
"amerikan projesi"
(bkz: muhalefet)
- yine olsa aynı camdan tekrar atlarım..

japonya depreminde camdan atlayan türk abi.
hayır benim şutum oraya kadar gitmiş olamaz suçsuzum ben.

sabri reyiz.
bizde olsa istanbul haritadan silinir, milyonlarca kişi ölürdü.

yüzeysel adam.
"dünya japonya icin daha fazla empati kurmali ve acisini paylasmali, ayni zamanda derin bir hayranlik duymali."

nicholas kristoff - the new york times.

not: sanirim bundan daha iyi özetlenemezdi durum.
"fukushima 1.800 ev hasar gördü." japonya savunma bakanligi yetkilileri.
"depremden ve tsunamide hayatini kaybedenlerin sayisinin 1.000 i asmasi bekleniyor." kyodo haber ajansi.
"fukushima'daki nükleer reaktörde durum kötüye gidiyor gibi görünüyor. japon yetkililer basinci azaltmak icin rakyoaktif buhari serbest birakiyor. mühendisler sogutma sistemini, depremde hasar gören ana reaktöre baglamaya calisiyor."

associated press.
"kentte bir cok kisi geceyi ofislerinde (is yerlerinde) geciriyor. milyonlarcasi evlerine yürümeyi tercih etti, cünkü trenler iptal edilmis durumda. ancak kalabalik oldukca düzenli ve sakin."

roland buerk - bbc
"tokyo'daki binalarin sallanmasina yol acan 6.6 büyklügündeki deprem japonya'nin kuzey-batisini vurdu. daha önceki depremle ve art sarsintilarla baglantili olup olmadigi henüz belli degil."

"su ana kadar yeni depremle ilgili herhangi bir hasar bildirilmedi. ana depremin ardindan, 13 saati askindir onlarca artci $ok meydana geldi. ancak yeni depremin yeri farkli."

associated press.
"Deprem nükleer tesisleri de vurdu, Japonya nükleer alarmda."
Radikal
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1042597&Date=11.03.2011&CategoryID=81
(bkz: sarsılarak boşalmak)
(bkz: dünya)
gelismeler

>> merhaba arkadaslar, meleklerdeki bir hata yuzunden japonya'ya bir 15 dk eriselemedi, ama simdi sorun cozuldu. iyi gunler.

allah.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar