bugün

18. yy.'a damgasını vurmuş ressamdır. özellikle paris'te iyi bir eğitim aldıktan sonra pek çok bölgede adından söz ettirmiş ve yarışmalara katılmıştır. ama asıl yerleşik sanat karakterini bir süreliğine yaşadığı italya'da kazanmıştır. eğitimini tamamlamak için gittiği italya'da üstünde çok durduğu ve zamanında delicesine savunduğu pek çok akımı ve konsepti değiştirmiştir.

(bkz: marat assassine)
marat assassine ve death of sokrates tablolarıyla ün kazanan, kompozisyonu yansıtmadaki başarısıyla hayran kalınan fransız ressam.
neokLasik tarzda ki eserLeriyLe bir çok hayran kitLesi kazanmış ressam kişiLik.. fransız sanatı'nın 19. yüzyıLdaki en önemLi sanatçıLarı arasındadır..
mükemmel bir ressam olup politik içerikli tablolar yaratmıştır. dönemin en büyük korkulu rüyası olan marat'nın yakın arkadaşıdır. ihtilal sonrası terör döneminde birçok kişinin giyotine gitmesine sebep olmuş marat öldürülünce tablosunu çizmek; hatta cenazeyi de politik bir şova dönüştürmek david'e kalmıştır. müthiş bir politik propaganda ile jakobenlerin gücünü perçinlemiştir. sonrasında ise değişen konjonktür ile napolleon'un ressamı olmuştur. geriye baktığım zaman sanatının tekniği dışında kompozisyonu hala david'e korku ve nefretle bakmama sebep olur.
fransız sanatı denince akla ilk gelen isim olması gereken neoklasik akımın en önemli temsilcisi.
robespierre ile birlikte fransız devrimi için mücadele etmiş ve fransız cumhuriyetinin aktif sanat diktatörü olarak ifade bulan bir konuma yükselmiştir. robespierre devrilince hapse girmiştir.
napolyon döneminde imparatorluk tarzını kullanarak tekrar dönemin en gözde ressamı olmuştur.

görsel

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
halk dostu marat'nın halk dostu ressam arkadaşıdır, vatanseverdir. marat'nın hain charlotte corday tarafından öldürülmesini anlatan tablonun sahibidir.
19. Yüzyılın ziyadesiyle ünlü ve oldukça etkili neoklasist ressamı.
Hepimizin bildiği bir tablo olan "sokrates'in ölümü"nün de ressamıdır.
Neoklasik tarzı oldukça beğenirim.
Bu adamı her gördüğümde "neden resim yapamıyorum ki" diye söylenirim.

görsel
horasların yemini tablosu beni her açıdan özellikle de, teatral yapısı beni etkiler. eserlerindeki pürüssüz tavır fotografik bir gerçeklik sunar bize.