bugün

türkiye'nin ayağındaki en büyük pranga aslında bunlardır. çevre illeri geçtim başkent ankara'da dahi sayıları öyle çoktur ve her yerdedirler ki, yaşadığınız coğrafyaya lanet edersiniz. hiçbir şey anlatamaz, hiçbir akılcı zeminde tartışamaz, hiçbir mantıklı argümanınıza cevap alamazsınız.

karıları aldatıp, gözlerini genç kızların götlerinden ayırmazlar fakat en büyük ahlak bekçileri de bu cahillerdir. bir erkekle kızın el ele gezmesine ya da bir genç kızın azıcık dekolte giymesine tahammülleri yoktur. ama işte dediğim gibi her türlü pisliği de yaparlar. kıssadan hisse olmasın ama maalesef oy verdikleri parti de malumunuzdur.

beni böyle insanların seçtiği iktidarın yönetmesi o kadar acı ki, anlatamam.
içerde allah, dışarda yallah diye tabir edilen tiplerdir.
Yatakta harikadir. Boyle yobaz yobaz. En az bir kere sevisin dostlar.
beynilerinin cidden çalışmadığı iç güdüsel olarak davrandıkları test edilmiştir. saçma sapan düşüncelere sahip neye inandıklarını bilmeyen aciz bu hayatta hiç bir vasfı ve katkı yaptıgı bir sey olmayan sadece oksijen tüketmek zorunda kalan beyni olmayıp fikri olan insan topluluğudur.
ege nin kemalist yobazlarından farkı yoktur.

(bkz: aynı bokun laciverti)
Karasal iklim ve dağların arasına sıkışmışlığın sebebiyet verdiği verimlilikten uzak topraklarda, yine coğrafi engeller nedeniyle sanayinin de gelişememesi neticesinde refah seviyesinin düşük olması başlıca sebebidir. Üstüne bir de cehaleti ekleyin, cemaatlerin ve şeyh kılıklı tiplerin at koşturup mürit bulabileceği bir coğrafya yaratmış oluyorsunuz. Kurak giden bir sezonun sonunda zaten önceki yıllarda dahi karnını zar zor doyuran bir adama "bütün bunlar çıplaklıktan oluyor allah yağmur yağdırmıyor cezalandırıyor" dediniz mi iş bitti. Olay tabi ki bu kadar basit değil ama bir örnek sadece.

Dikkat edilirse en yobaz kesim kayseri konya sivas aralığında sıkışıp kalıyor. Kentlerde nüfus çok yoğun çünkü endüstriyel tarım yok; bu zorlama kentleşmenin getirdiği kitlelerin sağlıklı bir birey olarak yaşamasını sağlayacak iş ve para da yok. Yine Türkiye'de zaten hep var olan, 80 sonrasındaysa patlayan cehaletle birleştiğinde kendini kurtarıcı olarak dine adayan kitlelerin doğması çok kolay.

Bize özgü bir durum değil ama. Çok gelişmiş çok süper güç denen ABD'nin Teksas'ı da en az bizim iç Anadolu kadar yobaz. ingiltere'de "Highlands" denilen iskoçya, yani Kuzey ingiltere yobaz.
ağır derecede yobazdır. mahalle baskısı yüksektir. akp ve mhp nin ilk iki sırayı paylaştığı yerleşim yerlerlerinden ne beklenirki zaten. muhafazakarlık adına farklılıklara köpek gibi saldırmaktan başka bir şey yapmazlar.
türkiye ve dünya'daki tüm yobazların en çekilmez olan türü.
şaşırtıcı bir şekilde %90 konya'lıdır.
bol bol polis yaparlar bunları memlekette adam kıtlığı varmışçasına.
düşünce yapılarından dolayıdır. tabi bir insan hep buğday yerse gelişir mi beyin ?

gelişmez.

not: konyalıyım ve yobaz olmadığıma inanıyorum..
Bir ege Akdeniz kavası değildir.

Bazı arkadaşlarımı tenzih ediyorum. Lafım ilgili yere ulaşmıştır. Üzerinize alınıp eksilemeyin.
(bkz: bir çomar türü olarak iç Anadolu çomarı)
k.rtlerle birlikte en büyük yerel problemdir.