bugün

Küçük meydana küçük bir cami olarak güzel minimalist bir yaklaşımla yapılmış ve vakit namazlarında yeterli cemaati taşıyabilecek durumda. (Çoğu ilde vakit namazında max 20-30) kişi olduğuna göre bu camide bu sayıyı kaldırabilir. Ancak izmir gibi güzel ve gelişmiş bir şehire uygun bir araziye izmire yakışan büyük bir cami yapılabilir.
izmir'de toplam 1823 adet cami vardır. ( diyanet'in resmi açıklaması )
şayet, cami sayısı ile müslümanlık düzeyini ölçecek isek, bu ülkenin en gavur ili tunceli olmalı çünkü sadece 120 tane camisi var...

ps: tunceli'ye laf söylemek gibi bir amaç yoktur, ne haddime...
izmir'de bulunması şaşırtmamıştır. evet.
18. yüzyılda yapılmıştır.
2 kişilik mi? Galiba restorasyon yapıldı çünkü namaz kılan biri varsa diğerleri giremez ve dışarıda sırasını beklerdi. Müezzin ise yeterli alan olmadığından minare merdivenlerinde oturarak kılardı.
ter kokmayan camidir.
300 küsur yıllık camidir. müsade edin de dursun orada. velev ki kalabalık cemaatseniz ve buna sığamadıysanız, bahribaba parkı yönüne 50 metre yürüyüp sola dönerek buyrun kemeraltı'na, çok sayıda güzel ve büyük camiler orada mevcut. allah kabul etsin.
yobazların izmir'e karşı karalama kampanyalarındandır.
Doğma büyüme izmir'liyim dur şurada bir namaz kılayım demedim. Bildiğin küçük mini cooper gibi.
bir kaç sefer namaz kıldım orada. zaten maksimum 17 18 kişi alıyor denildiği gibi 2 kişilik değil. ayrıca bir çok turist girip çıkıyor o mescide ve de güzel izmirlilerin de hiç zoruna gitmior.
Konak meydanında aklına allaha ibadet etmek isteyen birine yeter de artar.

Zaten işinize gelince Behçet uz çocuk hastanesinin bahçesinde bile namaz kılabiliyorsunuz. Gidin kenarda bi yerde kıl namazını.
kapısından 2 kişi zor giriliyor. O kadar küçük olmasına karşın hiç sığılmadığını görmedim
gayet güzel gözükmektedir.
adı konak yalı camii'dir. 18. yüzyılda deniz kıyısına kurulan bir medresenin cami kısmıdır. eğitim verilen kısım belirlenemeyen nedenlerle yıkılmıştır fakat camii çeşitli zamanlarda restore edilerek günümüze ulaşmıştır.

yani o cami medresede eğitim gören öğrenciler için kurulmuş ufak bir cami. daha büyük olanlar kemeraltı'nın içinde. ayrıca o cami 2 kişilik falan değil, rahat 30 kişi namaz kılar.

görsel
yerine budist tapınağı yapalım. olmadı lakiklik müzesi açalım.

izmir de cami istemiyoruz.
izmir için devasa bir mabettir. Fazla bunlara imam falan, geberdiklerinde de yıkamayacaksın öyle mort mort gidecekler şuca'nın midesine.
Onun bi türbe olduğunu bilmeyen gerici lafı. Eleştirmeden önce bi araştırmak gerekir.
muhetemelen Devlet tarafindan atanan imamve muezzin icindir.
ilk dönem osmanlı mimarisiyle inşa edilmiş sade bir camiden malzeme çıkarıp, bunun üzerinden modern zaman izmirlilerine çakma girişimi...

Ne ahlaki bir girişim ama...

O cami kimbilir zamanında ne emeklerle yapıldı. Muhtemelen izmir fethedilmeden önce yapılıp sonradan restore edilmiş de olabilir.

Belki de geçmişte izmir'in gayrimüslüm kesiminin oturduğu bir bölgesinde ordaki müslüman azınlık cemaat için de yapılmış olabilir.

Unutmayın ki izmir türkiye cumhuriyeti ile birlikte türk müslüman şehri oldu. Ondan öncesi osmanlı döneminde bile gayrimüslümler çoğunluktaydı şehir merkezinde. izmir'in gavur izmir olarak anılması da taa bu dönemden gelir. Osmanlı kuruluş döneminde izmir'in fethedemediği mahalleri için de bu terimi kullanmıştır. Bu camide muhtemelen o dönemden kalma. Mimarisi kuruluş döneminin mimarisini çağrıştırıyor.
alem troll olmuş amk tepkisinin verileceği tespittir.

bu şikayetin sözlükte değil diyanette tartışılması daha gerçekçi bir şikayet olmazmıydı dedirten durum.
tarih 06.09.2014 ögle ezanı karşıyaka'da kemalpaşa caddesi kemalpaşa camisinde okunuyor...

etrafa bakındım camiyi göremedim meğer az gerideymiş ama o caddeyi öyle bir inletti ki ezan, Ne Sultanahmet ne Fatih nede istanbul'da hiçbir cami bu kadar yüksek sesle ezan okunmamıştır.

izmir kötüleyenlere duyurulur....
Reina nın yanındaki camiyle yarışandır.
namaz kılmak isteyene engel teşkil etmeyen camiidir. zira namaz vakitlerinde kartonunu alan bahçesinde hatta yolunda ibadetini gerçekleştirmektedir.

"bu camii küçük, o yüzden yıkalım" mı?... ayrıca minimum camii ebatları diye bir dini emir var da biz mi bilmiyoruz acaba?
burada "sözlükten nasıl karı düşürürüm" diyen gavatların izmir'de işçilerin o zamanlar kullanması için yapılmış camiyi pis göbeğini kaşıya kaşıya nasıl beğenmediği görüyoruz. ikindi vakti geçiyor sen burada entry giriyorsun. hadi git 1000 kişilik camine namazını kıl da gel.
260 küsur yıl önce inşa edilmiş bir cami hakkında çıkartılmış beyhude bir polemik.