bugün

kota sıkıntısı çekmemektir. anayol üzerinde oturuyorsanız hele, kafanı uzat, manitalara baka baka asıl babam asıl. kota da gitmiyor hem.

(bkz: izmirtube)
mesai çıkışında bir izmir yapasım geldi.
yanlış anlamayın, kızlar için değil,
substantia nigra yı hadım etmek için.
rejimin kalesi olması. yıkılmaz bir burç.
işten cıktıktan 10 dakika sonra bostanlı sahilinde buz gibi birayı içiyor olmanın keyfi.
istanbul olmaması. istanbul'a benzemeyen her yanı güzel. benziyeninin de zararsızı var gibi. ne bileyim, istanbul, onu yaşamamıza izin veremeyecek kadar yorgun..
o kadar çok ki hangi birisini yazcağıma karar veremedim *
tatile çıkmak istediğinizde en fazla 1 saat içinde bi sürü güzellikte ve farklı yerde gezmenize imkan sağlıyor.
manisa'ya yakın olması..
sivilceli ergenlerin sokaklarda otuzbir çekemiyor olması.
(bkz: atatürk)
türbanlı kadın sayısının minumum seviyede olması. bu durum, şehri yaşanabilir kılan yegane şey.
göztepe'dir.
belkim güzelyalıdır en güzel yanı...
ayırmak imkansız izmir başlı başına tek başına güzel.
her pazar, annen çok yağlı o yemesen keşke demesine aldırmadan, kahvaltı için boyoz almaktır.
canın sıkıldığında pasaporta oturup bi çay bi sigara içip gelip geçen gemileri, vapurların peşine takılmış ve kulak tırmalayan sesleriyle bağırıp duran martıları izleyebilmektir.
ya da kemeraltında oturup damla sakızlı kahve içebilmek..
izmir tek başına zaten güzeldir aslında.
trafikten arınmış ve huzurlu olması.
torpildir.
izmirin en güzel yanı karşıyaka, göztepe, inciralti, alsancak, foça, boyoz, kızları vs vs değil...
izmirin en güzel yanı nazik, duyar, geçmişini bilen, geleceğini düşünen, yaşamdan zevk alan yozlaşmamış insanların çoğunlukta olmasıdır.
Bu çoğunluk Türkiye'nin neresinde olursa olsun tüm insanlar oraya hayran kalacaktır. Çünkü şehirleri sevdiren insanlarıdır.
Dalga geçilecek epey insanının olması.

Böyle kendilerini bir şey sanıyorlar ya sözlük, ölüyorum gülmekten.
alsancaktır; sevgiliyle bir iki birşeyler içip sahile çıkmaktır, sohbet edip gülüşürken gitar çalanlara eşlik edip kordonun romantik havasını solumaktır, sevmektir, sevilmektir, sarılmaktır, öpüşmektir.

karşıyakadadır; iskelenin terasında dans etmektir, deniz havasını içine çekerken terlemek, yorulmak, eğlenmektir.

bornovadır; hareketin içinde kaybolmaktır, kalabalığın içinde yalnızlığı hissetmek bir o kadar da hep birlikte olmaktır.

inciraltıdır; sakinliktir, huzurdur, bir akşam yemeğinden sonra deniz kenarında yürüyüp yıldızları seyretmektir.

konaktır; saat kulesinin altında kuşları kovalamak, bir tabak yem alıp rüzgara savurmak üşüşen martıları izlemektir. vapur iskelesine yürürken durup fotoğraf çektirmek, yandaki amcadan gevrek almak, keyif yapmaktır.

üzgün olduğunda mutlu edebilmesi, mutlu olduğunda hüzünlendirebilmesidir izmirin en güzel yanı. her yanında her duyguyu seninle yaşaması, hiç çaresiz bırakmamasıdır. tüm karışıkların içinde huzura erdirmesidir. en çıkmaz gününde gülümsetebilmesidir.

izmir'in en güzel yanı insanıdır. fesatlıktan, karmaşadan, ayrımdan, çekememezlikten uzak durup birbirlerine hoşgörüyle, anlayışla bakabilen saygılı insanlarıdır.
Varyanttan güneşin batışını izlemek, konaktan vapura binip sıcak çay ve kumru yemek ayrıca bostanlı gibi güzel bir yerde dostlarla oturup iki lafın belini kırmak.
karşıyaka'dır. hem bir semttir hem bir sevdadır. bana göre yaşanabilicek yegane yerlerden biridir.
bostanlı'dır. bira yudumlarken maç izleyebilmektir.
alsancak'tır. anlatılması zordur. kervan pasajı vardır burada. onun için bir başka zordur anlatılması.
bornova'dır. okuldur. küçük park'tır. büyük parkta oturup beklemektir.
konak'tır. kargaşayı birebir görmektir. insanları oturup izlemek bile onlarca filme bedeldir.
çeşme'dir. kumrusuyla bir kere daha çeşme'dir. denize girdiğiniz de ayağınıza bir şey batmayacağını akşama doğru dalgaların sizi eğlendirmek için daha bir şevkle dalgalanmasıdır.
foça'dır. eskidir.
dünyanın en güzel şehrinde en modern insanlar olarak yaşadıklarını sanan topluluğu görerek eğlenmektir elbette.

medeniyetten anladıkları sokaklarda istedikleri her şeyi yapmak sanan bir topluluk,
demokratik ve çağdaş olduklarını savunup kendilerinden olmayanları otobüsten atan bir topluluk*,
temizlenmeyen, daha girişte sizi kokuların karşıladığı bir şehir,
15 dk yağan yağmurla su baskını yaşayan* bir şehiir,
..

haklısınız, güzel yanı çook(!) olan bir şehir izmir...
laiklik oluşudur. buram buram laik kokan şehirde yobaz avına çıkıyorum bazen.

elham ve ihlasla saldıran yobazlara atatürk'ün nutkuyla cevap veriyorum, kaçıyorlar. ehehe.
bunu sanırım kadınlarımız söylemelidir.

(bkz: özgürlük)