bugün

Bize de derler inşallah.
Dürüst bir yazar.
bir itiraf.
"nasıl bilirdiniz?"

"iyi bilmezdik!
kötü adamdı.
çok sevdi.
sevildi mi, bilmeyiz.
ama üzüldü.
terk edip gidenlere ağlıyordu,
şimdi kendisi gitti!"
dünyadaki en baba yalanlardandır.

iyi bilirlermiş...
"iyi bilirdik" bilinen geçmiş zamandır. giden gittikten sonra gerisi dilek kipleridir.
hippi cenazelerinde farklı bir boyuta geçer:
- rastalı genci nasıl bilirdiniz?
- hippi bilirdik.
(bkz: bu sefer güldürmedi)
imam iki kez sorar nasıl bilirdiniz rahmetliyi
cevap: iyi bilirdik
ama mutlaka arada bir kişi namussuz ibne diye geçiriyordur içinde
ve imam son kez sorar nasıl bilirdiniz rahmetliyi
o içinden gün yüzü görmemiş küfürleri sayan kişi ağzından kaçırır ve çok göttü hiç sevmezdim şerefsizi.*
bu yüzyılda insanların içlerinden gelerek, düşünerek değilde; sadece ses telleriyle çıkarmış oldukları sözcük bütünü.
--spoiler--
iyi bilirdik derler elbet ardımdan, bundan büyük bi'yalan yok.
--spoiler--
madem ki herkesin arkasından "iyi bilirdik" diyoruz, dünyada bu kadar kötülüğü kim yapıyor?
imam: rahmetliyi nasil bilirsiniz?
insanlar: iyi bilirdik.
imam: ne yapti da vazgectiniz?
insanlar: !?.?:!
rahmetliyi iyi tanırdık,içini dışını etüt etmişliğimiz vardır hani manasında da kullanılabilecek cevaptır.misal:
-ben senin ne mal olduğunu çok iyi bilirim,gibi
"iyi bilirdik" demeyecek kisiye cenazeye en bastan katilmamasi onerilir. "ben iyi bilmezdim" diye atlamak olenin yakinlarina saygisizliktir, anlamsizdir. ha bir de, (bkz: adettendir)
"Merhumu/rahmetliyi nasıl bilirdiniz?" sorusuna verilen cevap.

Arkasından "hakkınızı helal ediyormusunuz?" sorusu gelir ki "hayır" diyen veya "susan" pek kimseler yoktur.

Neden bu cevapların verildiği merak konusudur. herkes herkesi iyi mi bilir? Herkes birbirine hakkını helal eder mi? veya bunu söyleyerek ahiretteki götümüze girecek günahlarımız mı silindiği sanılıyor? iyi bilirdik diyerekten kandırılmak istenen şey allah mı? yoksa kim?