bugün

ingiltere'nin Stretford kenti yakınlarında bulunan benzin istasyonundaki ATM'de , 6 saat boyunca bir arıza nedeniyle istenilen miktarın tam iki katını vermiş.

--spoiler--
ATM'yi bu şekilde kullanan ve ismini açıklamak istemeyen bir kişi Manchester Evening News gazetesine "Sabah benzin istasyonundaki marketten bir şeyler alacaktım. Ama üzerimde çok az nakit olduğunu farkedince ATM'ye yöneldim. Birkaç kişi kuyrukta bekliyordu. Oysa orada hiçbir zaman kuyruk olmazdı. Bekleyenlerden öğrendim ki istenilen rakamın iki katını veren ATM'nin, dekont fişinde de tuşlanan rakam yazıyor. Ben de 250 sterlin için tuşladım. Bana 500 sterlin verdi. Gözlerime inanamadım" dedi.

--spoiler--

bankadan yapılan açıklama da ayrı bir komedi "Bu kadar çok vatandaşın, hak etmedikleri bir parayı almalarını hayret ve üzüntüyle karşıladık" diyorlarmış. lan it başlar siz yıllardır hakettiğiniz parayı mı aldınız da adamlara bok atıyorsunuz. az bile olmuş.

bilgi olarak da; fazla para çekenler için işlem yapılamayacağı belirtilmiş.

lan şans işte...
kimlerin para çektiği tespit edileceğinden ve bu kişilerden bir şekilde para geri isteneceğinden dolayı esasen yarardan çok zarar verebilecek atm dir. mesela 1000 tl çekmeniz gerekiyor ve atm size 2000 tl veriyor. seviniyorunuz ve parayı yiyorsunuz. pat bir iki gün sonra size ulaşılıyor ve parayı fazla çektiğiniz tespit edildi deniliyor ve para sizden talep ediliyor. ancak o da ne sizde para kalmamış ve ödemeniz tıbben imkansız. bu da sıçtınız anlamına geliyor. (bkz: haydan gelen huya gider)
verdiği fazla paranın geri istenemeyeceğini düşündüğüm atm.

şimdi siz parayı vermeyi reddetseniz ve banka sizi mahkemeye verse, siz "ben para çalmadım, atm'den istediğim miktar bellidir, atm o fazla parayı kendisi vermiştir" deseniz işler oldukça karışır. bu nedenle bankanın fazla para çekenler için işlem yapılamayacağı belirttiğini düşünüyorum.

zira astarı yüzünden pahallıya gelecektir.
türkiyede gerçekleşebilen olaydır. banknotların hangi haznelere gireceği bellidir. 5 tl kısmına 10 tl banknotu koyulursa olabilen birşeydir. parayı makinelere dolduran insanın hatasıdır. ama atm loglarından kimlerin çektiği bellidir. bu kişiler bankaca aranır ve para iadesi istenir. vermezlerse olan hatayı yapan görevliye olur. bankanın cebinden ödenmez o görevliye zimmet çıkarılır. bana daha önce yaşamış olduğum bir olaydan dolayı türk insanının sanılanın aksine hepsinin fırsatçı olmadığını göstermiştir. durumu farkeden bir vatandaş atmnin önünde durup iki elini açarak para çekmek isteyenleri engellemiş polisi ve bankayı arayıp haber vermiştir.
yanlız bu durumu bildiği halde sadece 250 sterlin çeken insanlar var. türkiyede olsa atm sökülür de eve götürülür.
ünlü katılım bankalarımızdan birinin de çankırıdaki atmsi gecen sene bir arıza nedeniyle bir gece boyunca altın tutarında ödeme yaparak bizi bir kamyon uğraştırmıştır.
hep hayalini kurduğum atm dir.
Öbür ay girecek atm'dir.
ülkemizde milleti s.kmeye bayılan bankalar faiziyle o paraları geri alır.Görün bir gün olur da parayı istemezlerse kıçımı keserim.