bugün

eğitim sistemini beğenmeyenlerin istedikleri.
(bkz: de lega ferenda) *
amerikan eğitim sistemidir. zira öğrencilerin ilgi alanlarına göre eğitimi ve üniversitelerde eğitim görmesi adına dünyanın en başarılı sistemidir. adamlar zaten bu sebepten dolayı dünyayı yönetiyorlar.
herkesin kendine göre istediği sistemdir. hangi sistem en iyisi bilinemez ama bilinen tek bir şey var şu an ki sistem istenilmemektedir.
okula gidilmeyen eğitim sistemidir.
parasız,modern,sorgulama kültürü aşılayan,bilimsel,fırsat eşitliğini gözeten eğitim sistemi.
eğtimi hak etmeyenlerin kesinlikle eğtimden uzak tutulmasını ön gören eğtim sistemi olması gereken sistem.
öğretmenlerin atatürk'ü ciddiye aldığı, almayanların değil öğretmen, okulda hademe bile olamadığı sistem.
öğrencilerin genel kültür ve hayat deneyimlerini artıran sistem.
en azından öğrencilere okuma ve yazma dışında okuyacak ve yazacak bir şeyler kazandıracak sistem.
yarım dönemde öğrencide farkedilir derecede gelişme sağlayacak sistem.
siyasi çıkarlar doğrultusunda ordan oraya götürülmeyen sistem.
bir kere en olması gerekeni bulunup, bir daha üstünde oynanmayan sistem.
her öğrencinin seve seve gideceği, tatilde veya okulu bitirdiğinde yokluğunu farkedip ömür boyu kendini eğitme çaba ve isteğini doğuracak sistem.
herkes öss kalksın diyor fakat kimse düşünüyormu bu öss kalkarsa daha çok çalışmamız gerekeceğini öss kalktı diye gidip odtü seni alacak mı tabiki de hayır ilk olarak öss ye devam denmeli, ilk öğretim 9 yıla çıkarılmalı ve ilk öğretime alım yaşı 7 değil 6 olmalı 7 çok geç olabilir.
genelde şu başlıklardan oluşur:
1. parasız
2. bilimsel
3. eşit