bugün

beşiktas-maslak arası gunun 12 saati trafik olması.
işe, okula, doğuma, sınava, buluşmaya, konsere kısaca hayatın her alanına geç kalmaya sebep olan; (bkz: istanbul trafiği).
15 milyon kişi yaşaması.
(bkz: magandaları)
yolların yapılması ve akabinde bozulması ve yeniden yapılması sonra yine bozulması ve yine yapılması
yol su elektrik
öncelikle trafik, pahalılık, kalabalık.
(ne zaman çözümlenir, hatta çözümlenebilir mi muallakta)
istanbul büyükşehir belediyesi tarafından 140 tane olarak saptanan ve buna binaen 140 çözüm ürettiği sorunlar.
saymakla bitmeyecek sorunlarının olması,istanbul'un en buyuk sorunudur...
istanbulun kendisi sorundur çünkü istanbul yaşayan bir insandır ve bu aralar bize çok kızgındır...
(bkz: sorunlari masaya yatirmak)
istanbul'un sorunu yönetim konusunda kendini gösterir.Bir kentin sorunlarının var olması ya da olmaması o kentin yönetiminden sorumlu kişilerce şekillenir.Şayet bir belediye başkanı asli görevleri dışında ''hizmet adı altında''bir şeyler yaptığını ifade ediyorsa orada sorun olmayacakta ne olacak.
Gerçi iş yönetim üzerine düşeni yapması ile de bitmiyor.istanbul'un dışından gelmiş (dudak bükerek söylemiyorum) ama hala geldiği yerdeki yaşam şeklini devam ettirenlerden de kaynaklanıyor.Her şehrin kendine has özellikleri vardır.istanbul gibi bir şehirde yaşıyorsan artık,sıraya girmesini bileceksin,dağda bayırda çıkardığın tuhaf sesler eşliğinde yerlere tükürmeyeceksin,her mini etekliği yoldan çıkmış yaftası yapıştırmayacaksın,karıya kıza laf atmanın yaratıcılık olmadığının düpedüz terbiyesizlik (bu sıfatın dışında neler neler yazılır da neyse...) olduğunun idrakında olacaksın gibi...
(kızlarla ilgili bir şey yazdığına göre büyük ihtimal bu kızdır diyenler olabilir.Yanıldıklarını belirteyim.Reha Muhtar'da kızlarla/kadınlarla ilgili yazıyor.Ama sapına kadar erkek.Dir diye tahmin ediyorum.)
Doğma büyüme istanbul'lu olmak da bir şeyi değiştirmiyor.Hamurda varsa ... dimi ama ...
istanbul'un soruları kısaca insan kaynaklıdır.
Kabak tadı veren bir laf ama.
Eğitim şart kardeşim.
istenildiği kadar çiçek bozuğu bir yüze makyaj yapılsın o makyaj sırıtır ve o yüzü gizleyemez. istanbul da çiçek bozuğu bir yüz hali aldığı için yapılanlar yaşayanları rahatlatacağına daha da sıkıntıya sokmakta. önce insanının kendini değiştirmesi lazım -ki istanbul da istanbullu bulmak oldukça zor- sonrasında yapılanları iyileştirme çalışmaları kendini gösterecektir.
sürekli göç alması ve altyapı eksikliklerinin de eklenebileceği sorunlardır.
daha adından bile sorun çıkartır insana. istambul yazılır, sonra silinir istanbul yazılır, yok bu da olmadı islambul, yok o da değil islambol.
insanların her akşam evlerine bir karış suratla gitmelerine neden olan sorunlardır ve maalesef artık kronikleşmişlerdir.
kalabalık, trafik ve sonucunda ortaya çıkan stres.
beyoğlunda gezersin, bir de şikayet edersin.
(bkz: istanbul da yaşamak).
pragmatik ve ikiyüzlü insan oranıdır.
trafikle başlayıp trafikle biten sorunlar bütünüdür.
öho otobüselerindeki öğrenci fiyat almak için illa paso görmek isteyen biletçiler. ulan adamın üstünde liseli kıyafeti var. sadece pasosunun unutmuş o günlük, çirkef.

*** : buradaki liseli genç, benim lisedeki halimdi.
istanbul'un en büyük sorunu, bu şehirde yaşayanların istanbullu olmamasıdır. iki,üç nesildir bu şehirde yaşıyanlara, nereli oldukları sorulduğunda alınacak cevap babalarının, dedelerinin memleketidir. yaşadığı şehri kendi ile özdeşleştiremeyen ve bu şehrin kültürüne dokusuna sahip çıkamayan insanlar olduğu müddetçe istanbul'un sorunlarıda bitmeyecektir. zira çoğumuz için istanbul günü gelince terkedilecek bir sevgili konumundadır.
bitmeyen yol yapım çalışmaları
insanın ömrünü yiyen trafik sıkıntısı
mahşeri andıran insan kalabalığı
ne zaman nerede hangi gaspçıya rastgeleceğinin bilinmemesi
yüksek emlak vergileri
kaçak yapılaşma
sistemli olmayan kent düzeni(düzensizliği)
birçok yol kenarında sürüp giden fuhuş pazarlıklarının engellenememesi
tıklım tıklım otobüsler
kızların/kadınların günün her saatinde tacize maruz kalması
çevre kirliliği
ses kirliliği
önüne geçilemeyen anadolu göçleri
yerleşim yerlerinin dibinde kurulmuş fabrikalar
mafyalar
hızlı silahlanma
terörist örgüt sempatizanlarının devlet mallarına zarar vermelerinin önlenememesi
....................
en büyük problem trafiktir, sonrasında düzensiz yapılaşma, yerel belediyelerin lokal çözümleri, alt yapı ve kalabalıklaşmadır.
hepsi için de çok az maliyetler ile çözümler yapılabilir, tek yapılması gerekli olan gözlem.
Olmayan problemleri yazmaya çalışsak daha kısa sürecek problemlerdir.

istanbul yaşanacak bir şehir olmaktan 5 sene önce çıktı malesef.