bugün

türkiye nin en güzel şehirlerinden biri olan istanbul u daha yaşanır hale getirmek için imar, trafik, ekonomi vb. konulardaki önerilerdir.

not: bu başlık altında geyik yapanlar trafiğin en sıkışık saatinde boğaz köprüsünden geçmeye zorlanacaklardır.
göçün durdurulması, bir ailenin 2'den fazla araç almasının engellenmesi olabilir.
30 katlı binalar yapılması. şöyle ki, 5 katlı 6 apartman birleşir. toplam arsa alanı 3500m2 civarındadır. buraya 30 katlı sağlam bir bina yapılır. binanın tüm çevresinde 2900 m2 boş alan kalır. ister yeşillendir, ister bi kısmını yola ver genişlesin.

zorlukları vardır. lakin olay gittikçe çıkmaza giriyor. kıpırdayamaz olacağız yakında.
mevcut boğaz köprülerinin yanına (dikkat et bak yanına dedim) ek köprüler yapılması.

hemen acilen.

bir köprü yapmaya kalkıyorsun illa çevre yolu olması şart mı ?. trafiği köprüye taşıyan yollarda sorun yok ki. onlar yetiyor. trafik köprülerde sıkışıyor. yap yanlarına birer tane ek köprü bitsin iş.

hem çevre yollarıyla bir köprü 1 milyar dolar. tek başına bir köprü 300 milyon dolar falan.

yap bunu hemen. nalet geldi trafikten. geçen bayram saat 01 de geçmeye kalktım tam bir saat sürdü. halbuki sevine sevine gelmiştim, köprüden beklemeden geçerim diye.
neyse köprüden beklemeden geçiş için yeni teoriler üretmem lazım. çünkü bayramda en güvendiğim teorim çöktü.
darısı köprülerin başına ne dedim lan ben. töbe.
(bkz: bütün kürtler amerikaya taşınsa olabilecekler)
zor olsa da,
ne kadar balici, tinerci, tacizci, gaspçı, torbacı, yankesici varsa alayını yağlı kazığa..

daha zoru ve akıllıca olanı için,
(bkz: )
(bkz: eğitim)
pilotluktan emekli gibi dolmuş süren sarı dolmuş şoförlerinin durdurulması.
nüfusun 2 milyona indirilmesi..
Ulaşımda deniz yolu daha fazla kullanılmalıdır. Bildiğim kadarıyla istanbulda trafik yükünün denize olan payı %3. daha fazla iskele, daha fazla feribot, daha fazla vapur çözüme giden yol olacaktır.
Mesela, şehirler arası otobüsler, harem gibi deniz kenarına konuşlanırsa vede uygun iskele vs. yapılırsa şehir trafiğine girmeden direk feribotlarla istanbul dışına taşınabilinir.
sabahları ve akşamları yani trafiğin en yoğun olduğu saatlerde, karşılıklı kıyılarda hatta kartal, maltepe, avcılar, vs. uzak semtlerden beşiktaş, bakırköy, kadıköy, eminönü, karaköy vs merkez noktalara feribot ve vapur seferleri düzenlenebilir trafik rahatlar.
kendi kendini tüketmiş önerilerdir. şahsen ben ne zaman istanbul'da bulunsam 2. gün kaçıp gidesim geliyor. 3 gün durmam mümkün değil!
işi, okulu ya da ailesi istanbul'da olmayanlar yerleşmesin istanbul'a. sonra suç oranını düşürmeye çalışmaktan hüseyin çapkın'ın göbeği çatlıyor. suç oranı düşsün diye de travestilere ceza yazdırıp duruyor, yazıktır yani.
bi de şu klişeden ilham alsınlar artık, arabada 3 kişi varsa tek kişi kullanandan farklı ve geniş yolda gidiversin. hem çevre kirlenmemiş olur ki biliyoruz kadir topbaş için çok önemli bu.
kadir topbaşın istanbul biyükşehir belediye başkanlıgından ayrılması.
1. toplu taşımayı kullanma alışkanlığı edinin.
2. boş bulduğunuz her araziye ev yapmayın. gece konmayın.
3. elektrik su faturalarınızı gününde yatırın, son gün milleti kuyrukta bekletmeyin.
4. iett'ye biletsiz binmeyin.
5. takside sigara içmeyin.
6. emniyet şeridine girmeyin, girdiyseniz de kaza yapmayın.
7. boğaz köprüsünde intihar girişiminde bulunmayın.
8. emo'ları dövün.
9. kapkaç riski bulunan yerlerde önlem olarak uziyle dolaşın.
10. scarface'i izleyin. tony montana gibi giyinen adamlardan uzak durun.
11. kasiyerleri güzel mi diye bakmak için alış veriş merkezlerini doldurmayın.
12. öğrencilere burs verin. 4. sınıf üniversite öğrencisi de olsa verin. istanbul pahalı bir şehir.
13. sultanahmet'te turistlere yavşamayın.
14. metrobüsün koltuklarına zarar vermeyin.
15. sular kesilecek diye küvetleri doldurmayın. sonra kullanmadan döküyorsunuz.
16. deprem için hazırlıklı olun.
17. sokakta ünlü görürseniz hemen yapışmayın.
18. açıkta yiyecek satılıyorsa nohutlu pilavdan başkasını yemeyin.
adam gibi yöneticilerle adam gibi yönetilmeli.

nüfus mevcut nüfusun 5'te 1'e indirilmeli.
dedesi istanbul da dogmamis herkesden ayda 2 milyarin uzerinde urbanism vergisi alinmasi.
istanbul a yatirim yapilmamasi. ama anoduluya yapilmasi.
Asmaray denilen direklerle dikilen hafif havaray sistemini kurarak metrobüs ve tramvay sıstemlerinin kaldırılması.
bağcılar'ın ve beylikdüzü'nun hatta avcılar'ın tekirdağ'a postalanması ile harika olacak olan öneridir.
sigirlari mandiralarina geri postalamak yeterli olacaktir.
Istanbul'da kalan sanayi tesisleri, burada çalışanlarla birlikte türkiye'nin diğer büyük illeri dışında kalan yerlere taşınmalı.
ankaraya gelip 2 ay yaşayın istanbulun rögar kapağına bile kurban olursunuz böylece yaşanılır ortam olur.