bugün

son bir haftadır istanbul un birçok noktasında polislerin ellerindeki gbt bakmaya yarayan pda lar ile rastgele herkesten kimlik rica edip tc kimlik no ile kontroller yapmasıdır.

eskiden bu kontroller çok az olur ve dikkat çekmezdi ama şimdilerde ise yapılan istanbul büyükşehir belediyesi seçimleri öncesi hükümetin gücünü kullanarak istanbul u güvenli bir şehir olarak lanse edip halkın güvenini kazanmak ve bunu da 29 mart yerel seçimlerde kendi lehine oy olarak alabilme niyetidir.
son zamanlarda yaygınlaşmıştır.
minibüsteyiz, polisler geldi kimlik istedi.
"kimlik yok" dedim.
sen dışarı çık dediler, çıktım.
kimlik no mu söyledim, bilgilerimi söyledim, hatta polis amca espri bile yaptı,
"götüreyim mi la merkeze uheuhe"
sona minibüse bindim, devam ettik, sonrası sizin için sıkıcı olabilir.
ozellikle son 1 yildir kendini metro giris cikislarinda, kalabalik caddeler baslari sonlarinda emniyet guclerinin o anda supheli olarak nitelendirdikleri kisilerden kimlik istemeleri ve tc kimlik nosundan temiz olup olmadıgına dair bilgi aldiklari asayisi saglamak adına gerceklestirdigi kontrollerdir. uzerinizde o anda kimlik yoksa standart bahanelere standart turk polisi yorumlari dinlemek zorunda kalinabilir.
-abi cuzdan evde kalmis ya
+kendini niye unutmadin?

-abi bizim ufaklik cuzdanla oynuyordu cikarmis icinden sanirim.
+fazla cuzdanin varsa ver bizim oglanada gotureyim.
genellikle tipe bakılarak yapılan kontrollerdir. her kontrolde de adam durdurulmaz ki ama, gücüme gidiyor bak.
pozitif ayrımcılık sebebiyle bir sonuca ulaşamayan kontrollerdir.

bundan 5 ay öncesine kadar dönen bir çek yüzünden gbtsi olan yani senin benim bildiğin aranılan şahıslardan biriydim.

ama kimse tutup da eli yüzü düzgün güzelce kızları ne yolda ne de araç kullanırken çevirmediğinden, geceleri sokakta gezmediğimden ve sahil kaçamakları * yapmadığımdan yakalanmadım.

gerekli beyanları verdikten sonra gbt temizlendi. şimdi de aynı hayatı yine aynı düzende yaşıyorum. hala gbt me bakan olmadı.

demem o ki; polis milletinin kesin suçlu diye silkelediği adamlar temizken, benim gibi melek yüzlü hanımkızlar aradıkları insanlardan biri olabilir.

bu milletimin yaptığı her ayrımcılık gibi bu da bazen suçlu olana yarar.
laf olsun, torba dolsun icraatlarıdır. maksat kontroldür, kontrol ediyoruzdur. buraları başı boş sanmayın imajı aşılamaktır. başıma geldiğinden biliyorum, asayiş falan hikayedir, "maaşımı hakederek alıyorum"dan öteye gitmeyen kandırmacadır.

2007 aralık ayında bu kontrollerin birine denk gelmiştim. yılbaşına 1-2 gün kala bir grup arkadaş taksim'de toplanmış, gece evlere dağılırken yanımdaki bir arkadaşımla beraber durdurdular ve klasik serzeniş; "kimlikler". arkadaşım kimliğini verdi, ben ise pasaportumu. "kimlik istedim, pasaport değil" didiğinde ise "kimliğim otelin resepsiyonunda. tırı vırı sebeplerden ötürü..." dediğimde ters ters konuşmaya başlamıştı polis görevlisi. bunun üzerine, yanımızdan geçen çiftlere, bayanlara istinaden "neden bu geçenlerin de kimliklerini kontrol etmiyorsunuz?" diye sorduğumda, "seni yanında bir bayan varken durdursam ayıp olmaz mı?" diye karşılık vermişti. burda her şeyi anlamaya başlıyor insan haliyle. "ne yani, yanında bayan olan bir kişi, aranan, suç işlemiş vs birisi olamaz mı? bir suç işledikten sonra yakalanmamak adına yanımda hep bir bayanla gezmek çok mantıklı görünüyor" dediğimde, "fazla uzatma alırım kimliksizlikten içeri" diye karşılık vermişti. yani huyuna suyuna gitmek lazımmış. onu da anladık. ama avukat arkadaşım, "içeri almak? güldürmeyin. verin kimlikleri de gidelim. bir avukata bari sıkmayın böyle şeyler. iş yapıyormuş, güvenliği sağlıyormuş gibi görünüp, yanında karı kız olan suçlu olabilecek kişilerin rahat rahat dolaşmasını sağlıyorsunuz. tebrikler." diyerek kimliğini ve pasaportumu alıp, ordan uzaklaşmıştık.

oy kaygısının, istanbul üzerinden prim yapma çabalarından bir tanesidir.
ne kadar göstermelikte olsa yapılmasinda zarar görülmemeli.

işin sonuçta bir caydırıcılığı var ve bu farkında olmadan bu şehirde yaşayan kaç kişiyi ne tür tehlikelerden koruyor.
olağan kontrollerdir.
polis bir tanıdığımdan aldığım bilgilere göre son zamanlarda istanbul asayiş şube müdürlüğüne atanmış gbt manyağı bir polis yüzünden ayyuka çıkmış durumdur. evet herif manyakmış ve bölgeleri yarıştırıyormuş, bu ay şişli emniyeti 100000 gbt bakark bir adet hıyar kazanmaya muktedir olmuştur vs vs..
hatta aynı polis her gece göreve çıkan ekiplere de hedefler verildiğini söledi.
-aslanım mahmut bu gece senden 1000 gbt bakmanı istiyorum
+tamam abi sıçacam ağızlarına hepsini yoklamayacam
gibisinden.
ve bu durumda polisler de insan olması hasebiyle uğraşmamak için eli yüzü düzgünleri, kimlik istediğinde sorun çıkarmayacak tipleri çevirip gbt bakıyorlarmış. evet durum bundan ibaret. sonuçta bu yapılanların halk nezlinde hoş olamdığını anlatım polis amcamıza ama o da siz de bize anlayış gösterin mecburuz dedi.
ve ilk beş kişi olarak da amcası dayısının kimlik noları kaydetmiş her gece bakıyor. maksat barajı geçmek. durum bu imiş. ben aracıyım zeval olmasın