bugün

Çok güzel okunabilen, akıcı bir yazı. Özetin özetinin... özeti; islam'ın aslında dogmatik olmadığı, bilime ve öğrenmeye teşvik ettiği anlatılmıştır. Bunun için kuran'dan ve bir çok bilim dalından faydalanılmıştır. sadece verilen emek için bile tebrik edilmesi gereken bir yazı olmuş.
islam inancına -bugünkü- uzak olmamla beraber değerli bir yazıdır. okunmasında fayda var.

not: orhan bey tamamını okudum. yine yazmışsınız. kendimce yine bazı noktalar görmeme rağmen artı bile verdim. (o derece)
islam'ın temeli olan kur'an, adalet, gayb, peygamberler vs. ile ilgili sorulardır. bazıları cevapları gördüğü halde optik kağıda kendi bildiğini işaretler, bazıları ise şüphelerini yok eder yolunda emin ilerler.
Okuması güzel, emek verilmiş bir yazıdır.

Diğer taraftan islamı açıklarken bundan hoşlanmayan insanlarabukadar sitem etmekislam ruhundan yeterli hisse alınmadığına işarettir. Yüce Allah, insanlar islamı kabul etmiyor diye üzülen peygamberimize insanlara hidayet vermenin kendi görevi olduğunu, bu nedenle üzülmemesi gerektiğini söylemiştir.

Sen hizmetini yap da gerisini Allah'a bırak.
merhaba islamiyet. sorum aslında sadece sana değil, dört büyük dine.

yazdığınız kitaplardaki cümlelerinizi sormak istemiyorum. o yüzden biraz daha fantastik bir sorum var sizler için. gerçekten merak ettiğim için soruyorum.

''tanrı için zaman kavramının olmadığını söyleyebiliriz. tanrı tanımının bütün yetkilere sahip olduğunu düşündürtüyorsunuz insanlara. onları bazı sorumluluklar altına sokuyor, günahlar sevaplar anlatıyorsunuz. cezalardan, ödüllerden bahsediyorsunuz. basit olarak zeki bir insanın etkileneceği kaliteli kurgulardaki kadar bir kurgu dehası bile göstermiyorsunuz. kaldı ki bu geçmiş anlatıların, kendi zamanlarına, kendi zihniyetlerine hitap ettiğini söylüyorsunuz. kitapta yazanlar eğer o zihniyete, o zamana aitse ve gerçekten de tanrı varlığına, sıradan bir senaristin hikayesindeki tanrı kavramı kadar bile yaklaşamıyorken siz... hala neden o kitaplara ve geçmişe takıldığınızı anlatabilir misiniz bana? ya da teşekkür ederim anlatmayın. ben anladım.''

not: gerçekten meraktan sormuyormuşum. merak edilecek bir anlam barındırmıyormuş zaten.