bugün

görsel
3 kardeş olayı var, mutezile mezhebinin oluşmasında etkenin bu olay olduğu söylenir. Kafa karıştırıcı bir durum. Rivayetler odur ki Eşari bu 3 kardeş olayı için tatmin olmadığı için sünniliğe geçmiştir.
Of ne tartışmaya değer bir konu. Bir gün üşenmez isem döşeyeceğim bu başlığa.
Benim buradan yazacaklarım, kendi cüz-i iradem ve ihtiyarımda olan bir amel. Neticede böyle değil de bir başka şekilde de yazabilirdim. Ama yazmadım. Çünkü sana böylesi lazım. Fakat senin cephenden bakınca bu sana kader oldu. Neden? Çünkü sen bunu istesende değiştemezsin. Bak, Burada başkası devreye girdi.

Cüz-i iradeyle değişebilenler amelin. Değişmez mutlak gerçeklerin ise hakkında kesinleşmiş kaderin. Sen sadece gayret etmekle ve çaba göstermekle mükellef ve sorumlusun. Değiştiremediklerinden ise sorumlu değilsin. Şayet eğer herşey cebriyet (zorlama) olsaydı zaten kadere de itiraz edemezdin. Hayır ve şer namına seçim yapacak bir kalbin ve nefsin de olmazdı o taktirde. Melekler gibi sadece tabi olur, emir ve yasakları harfiyyen yerine getirir imtihan da yaşamazdın. Ama yüce allah (c.c.) bunu böyle murad etmedi. Keyfiyeti sana ait değil. Yani dünya düzeni böyle. Yani işte bu mutlak kader. O halde niye itiraz edip safını şerrden yana belirliyorsun ki? Hayra dön ve kadere boyun eğ. iman et. Niye inkâr ediyorsun ki? Zaten asla bu düzeni değiştiremeyeceksin. Sadece bu seçimin helakine sebep olacak ve bunu sen istedin. Seçimi yapan sadece sensin Cenabı hakk değil..
Kader: Allah'ın önceden olacakları bilmesidir.
Bir değiştiremediğiniz kaderiniz vardır. Anneniz, babanız, doğum tarihiniz gibi...
Birde sizin seçimleriniz vardır. Buda size sorumluluk yükler.
Neyi seçerseniz ne olacağını Allah bilir ne olacağını ama insan bilemez.
islamın şartı 5. Hacca gidilemiyor şimdi.

Şart olandan biri yok. Ama şart.

Şart.

Ne olacsk şimdi?
Sübhanallah islamı çökertti herif herkes atauiz olur artık bunu neden düşünemedik.
bu konuyla hiç alakan olmamış. açmışsın açık aramışsın. elin de birşey zaten yok. birşey kazanmayacaksın
? madem merak ediyorsun yorumsuz sağlam kaynaklarla araştırma yap. arayan bulur.
bazı insanlar sadece okuyor akledemiyor heralde. herkes duyar ama işitmek istediğini. sadece cevap vermek için dinleyen gibi.
islam Dininde "imanın Şartlarından" altıncısıdır, "Kaderin, hayrın ve şerrin Allah'tan geldiğine inanmak"

Yani müslümanlar der ki ; "benim başıma ne gelecekse ben doğmadan önce Allah yazmış. Ben bunu değiştiremem."

Yine müslümanlar der ki ; "Biz bu dünyaya imtihan olmak için geldik. Allah bizi imtihan ediyor. Sınavı geçenler cennete, geçemeyenler cehenneme gidecek."

Saçmalığı gayet net ve rahat olarak gördünüz sanırım.

inandığın Allah'ının senin bu dünyadaki rotanı çizdiğine yani kadere inanıyorsan o zaman sınavdan nasıl bahsedersin. Sonuç baştan belli. Sen daha doğmadan Allah cennete mi, cehenneme mi gideceğini görüyor. Bu durumda Allah'ın seni sınava soktuğuna inanmak saçmalıktan başka birşey değil mi?

Yok gerçekten sınava girdiğine inanıyorsan o zaman kader neyin nesi ? Eğer sınavdaysan Allah'In senin rotanı çizmemiş, başına gelecekleri önceden yazmamış ve görmemiş olması gerekir.

Ancak müslüman hem kadere hem de sınavda olduğuna inanıyor. Kader ve sınavın ikisinin birarada olmasının saçmalık olduğunun, birbiri ile çeliştiğinin farkında bile değil.

Çünkü çocukluktan beri beyni bu doğmatik, ilkel insan uydurmaları ile doldurulmuş. Bu çelişki ve saçmalıkları tartışmaya açması, sorgulaması da cehennemde yanma korkusu empoze edilerek, uyanıp gerçekleri görmesi engellenmiş. Beyni tutsak edilmiş.

Beyni bu şekilde tutsak edilen insanlarla dolu ülkelerin gelişip, ilerlemesi ise imkansızdır.