bugün

günümüzde yapılan en sık hatalardan biri. çocuğumuza arap ismi vermekle onu cennete yakınlaştırmayız türk gelenek ve göreneklerimize bağlı kalmamız lazım. artık türk olmanın bir köken islamın ise bir din olduğu farkına varmalıyız. unutmayınki islam türklerin kanatları altında yayılmıştır.
çok normaldir. çünkü islam dininin çoğunluğu aslında arapların önceden de geleneği olan şeylerdir. bunu uygulamak istediğinizde araplaşırsınız.
islam kabile dininin uzantısı olduğu için doğaldır. zaten islamın beslendiği kaynakların büyük bir kısmı kültür birliği açısında arap kültürüdür. teolojik açıdan yahudilik, hırisityanlık putperestlik olsa da kültürel açıdan tamamen arap kültürünün devamıdır.
ayrıca muhammed in kabileci kafadan sıyrılmamasına en güzel örnek kısasa kısas mantığıdır. bu islamda ve yahudilikte temel kıstas denecek kadar güçlüdür ki kabile mantığının bir nevi dışa yansımasıdır. tüm kabile hayatında sert bir anlayış olması, zor yaşam şartlarının ürünüdür. ayrıca bir kabilenin birliği olmak önemlidir. islamda bir nevi büyük kabile kafasının dışavurumudur.
ayrıca muhammed gidip mağara ben din buldum geldim demesi de saçmadır. orada olan sabiler, zerdüşler, hıristyanlar, yahudiler ve müşrik dediği kişiler hepsi moneteistir.
islam denen şey de müşrik dediği arap putperestlerin bir nevi aracıların ortadan kaldırılıp tek bir puta indirgenmesidir. zaten müşrikler de allah a inanan, namaz kılan, haç yapan insanlardı.
bunların aracı kullanması bir nevi ortadan kaldırılmıştır. yani muhammed yeni bir din inşa etmemiş var olan arap kültürünü reforme edip daha moneteist algıya çekmiştir.
gerçi baldır gösteren allahtan sonra ne kadar monoteist olduğu da tartışılır. çünkü tanrıya insan vasfı atfetmek bir nevi onu insanlaştırmaktır ki bu da putperestlerin yaptığı şeydi.
aynısını monoteist olduğunu iddia eden ibrani dinler de yapıyor. allah kandırıyor, öfkeleniyor, lanet okuyor( gerçi işin komik yani tanrı kendi üzerinden lanet okuyor) falan filan.
yani bir nevi putperestlerin kalıntısı ortadan kalkmamıştır. bunu hiçbir monoteist olduğunu iddia eden din de yapamamıştır. hepsi putperestlerin daha soyutlanmış halini yansıtıyor.

dolayısıyla evet, islam arap dinindir ve islamlaşmak bal gibi araplaşmaktır.
insanların islam yaşamak istemesinin tek nedeni verdiği ahiret sözüdür. o tatlı sonsuz yaşam vaadi yüzünden gerisini umrusayamaz duruma gelirler.