bugün

turkiye ekonomisinin batiyle butunlesmis hali. genelde yabancilar tarafindan turkiye'deki ekonomik yapiyi tanimlarken kullanilir, ozellikle kayseri'deki sanayi gelismelerden ornek verilir.
"Kapitalizmin; dini dili irki yoktur" soylemine tezat olan ba$liktir.
Kapitalizm "uretim ili$kilerine" dayanan ve alt-yapi esasiyla, arti-deger somurusuyle cisimle$en ekonomik bir yapilanma ve ustunde siyasi akademik, dini, hukuki kavramlarin yukseldigi sosyo-ekonomik yapidir..
Kapitalizm, ulkedeki "sanayi"nin niteligine ve "arti-deger" somurusunun $ekline gore cisimle$ir.. Islami kapitalizm, diye bir$ey yoktur. Tekelci kapitalizm, pre-kapitalizm, alt-kapitalizm vb kavramlar vardir ama bunlarin hepsi, bahsettigim "bilimsel" gercekliklere bakar..
Turkiye'deki ekonomik yapi, "islami kapitalizm" degil, bazilarina gore; "geri-kapitalist" bazilarina gorede "halen" yari-feodal niteliktedir..
Ozetle; Islam fugurlerine bakarak degil, sanayinin yerli sanayimi, yabancimi, komprodor nitelikte bir sanayimi vb. etmenlere bakarak karar vermek lazim diye du$unmeden edemedigim ba$liktir..
geleneksel islam'dan biraz farklıdır.

fakirler, mallarının beşte birini zenginlere verir. eğer ülkeye taze para akışı sağlıyorsan kul hakkı yiyebilirsin, serbesttir. gösteriş yapmak farzdır.
(bkz: türklerin arapları zengin etmesi)
ulusalcıların-"laiklerin" icat ettiği ve en itici buldukları kapitalizm tipidir, öyle ki ulusalcıların en rahat kabul edebilecekleri "dinci" fakir dincidir.
akla bir anekdotu getiren tuhaf kapitalizmdir:

bir gün necip fazıl bursa'da komünizm üzerine konferans veriyor. onu da bir imam takdim ediyor: "üstad necip fazıl komünizmin kötülüklerini anlatacak. biz ki kapitalistiz!"

necip fazıl arkadan bağırıyor: çüşşş... ve çıkıp sahneye anlatıyor: komünizme karşı olmak kapitalist olmayı mı gerektirir?

hiç... üretim araçlarını kapitalistlere terketmekle devlet eline almak arasında başka hiçbir sistem var olamaz mı? varolabileceğinin en açık delili, faşizmdir. ezbere konuşulmayacaksa şunu da ekleyelim:

faşizmin ekonomik modeli kötü değildir, faşizmin kendisi kötüdür!

mussolini'yi bi karıştırın, hak vereceksiniz!
önce allah sonra yallah önermesinin gerçeğe teazhür etmiş halidir.
(bkz: gülen cemaati)
islama inanmama sebeblerinden biri.