bugün

Kur an dan mı anlatıyor, yoksa sürekli hadis ve rivayetler mi anlatıyor. bu çok önemli bir parametredir din bilgini olarak adlandırdığımız insanları ayıran, hoş bu tabiri de pek sevmem. nihat hatipoğlu gibi sürekli hadis, rivayet mi anlatıyor. mehmet okuyan gibi, sürekli ayetleri anlamaya mı anlatmaya mı çalışıyor. benim dikkat ettiğim ilk parametre bu.
2. olarak tebliğ için para alıyor mu almıyor mu buna akıyorum. caner taslaman gibi ücretsiz olarak sitesinde pdf lerini verip, emeğini ücretsiz mi sunuyor. yoksa ramazanlarda cukka cukka paracıkları cebe mi indiriyor. bi insanın samimi olması için din anlatısından para kazanmaması benim için çok önemlidir. kabir azabından koruyan kefen diyen cübbeli mesela hahaha. ne güzel filtre bu yahu! hemen ayırıyor eğriyi doğruyu. filtre bak şu:

yasin suresi 21. ayet:
“Sizden hiçbir ücret istemeyen kimselere uyun, onlar hidayete erdirilmiş kimselerdir.”

şuayb peygamber, nuh ve lut peygamberler için toplumlarından hiçbir ücret istemedikleri, ücretlerinin alemlerin rabbi ne ait oldukları geçer kur an'da. geçen diğer ayetlerin bazıları:

allah ın doğru yola ulaştırdığı insanlara. öyleyse onların rehberliğine uy (ve) de ki: "sizden bu (hakikat bilgisi) için hiçbir karşılık istemiyorum. unutmayın ki o bütün insanlığa bir öğütten ibarettir!" (enam, 6/90)

- "ey kavmim; üstelik bu mesaj(ı size ulaştırdığım) için sizden bir çıkar da ummuyorum; benim (çabalarımın) karşılığı ancak allah katındadır. ayrıca, ben imana erişenler(in hiç birini) yanımdan kovmayacağım. çünkü onlar rablerine kavuşacaklar(ını biliyorlar); ama size gelince, sizin (doğrudan eğriden habersiz, yol yordam) bilmez bir topluluk olduğunuzu görüyorum! (hud, 11/29)

- "ey kavmim! bu (uyarılar) için sizden bir karşılık da bekliyor değilim; benim (çabalarımın) karşılığı beni yaratan (allah'tan) başkasına düşmez. öyleyse, artık aklınızı kullanmayacak mısınız?" (yusuf, 12/40)

- allah onu iman edip doğru ve yararlı işler yapan kullarına bir müjde olarak vermektedir. de ki (ey muhammed): "bu (mesaj) karşılığında sizden yol arkadaşlarınızı sevmenizden başka bir şey beklemiyorum". kim güzel bir iş yap(ma erdemine ulaşır)sa ona daha büyük güzellikler bağışlarız ve gerçek şu ki allah, çok bağışlayıcıdır, şükrün karşılığını verendir. (şura, 42/23)

din adamlarına bu iki filtreyi uygulayın, geçerlerse ne ala! *
https://www.youtube.com/watch?v=lcnjEVSAdko

mehmet okuyanın değerini anlarsınız.
çok net ayırır ücret alıp almama konusu.
https://www.youtube.com/watch?v=G9Y5uq5MrxI