bugün

yaratma faaliyetinin dinen yasak olmasından kaynaklanır. islam ülkelerinde nakış, zanaat gelişmiştir.
sanat bir yaratma faaliyeti değildir. yoktan var etme özelliği yoktur. çizim sanatlarında görsellik öne çıkar. ayrıca her zanaat bir sanattır ancak her sanat bir zanaat değildir. sanat benim tanımıma göre işe yarayan ve yaramayan her türlü ürünü ortaya koyabilmektir. işerken ve sıçarken hepimiz sanatçıyız aslında. asdfagsd.
Ateist olup Müslümanlığa laf etmek için elinden geleni yapan yazar başlığı.
Hay sizi Endülüs emevileri..
Ulan cahil cahil başlıklar açıyorsunuz. Paçanızda cahillik akıyor yemin ediyorum. Yok yaratma fikri falan.
o yüzden dincilerde empati gelişmemiştir. o yüzden ufukları dardır.
islamda sanat yasaktır demek sınırlıdır. tasvir yasağı vardır ve bunun yansıması resme ve heykele olmuştur. o yüzden daha sembolik resimlere yönelmişlerdir. ( resim yasak değildir siz bir armut resmi yapabilirsiniz ama insan veya hayvan resmi yapamazsınız)

ayrıca mimaride yasak olmadığı için mimaride bir sınır yoktur sadece süsleme unsuru olarak tasvir kullanamazsınız.

yoksa geometirk formları kullanırsınız, ne biliyim ot falan çizersiniz bunlar yasak değildir.

ayrıca ikonoklazma dönemi vardır ve hrstiyanlık o dönemde resmi yasaklamıştır diye geçer. (işte gene tongaya düşüyor millet) resim değil tasvir yasaktır.

haç resmi yapabilirsiniz, çiçek falan filan da yapabilirsiniz ama tasvir yapamazsınız. o dönemde zaten kalkıyor sonra, şu an sadece protestanlarda tasvir yasak diye biliyorum.

isa nın resmini yapmak onun tanrısal yönünü düşüreceği için yapmıyorlar herhalde.

ama sizin anladığınız gibi bir sanat karşıtlığı yok. zaten sanat toplumun bilinçaltı gibi bir şey mutlaka bir şekilde kendini dışarıya çıkartır, bu insan tasvir etmek olur veya taşa ot çizmekle olur fark etmez.
çünkü din insan yaratıcılığını lanetler. objektif temellere yaramayan katı kurallarıyla hayatın tüm alanlarında baskı yaratır. islam da tarihteki en katı dindir.
islam da sanat yasak değildir. islamcılar da sanat yasaktır.
bir trol ama çok tatlı. beslemem lazım.

lan oğlum yaratıcının kendisi zaten sanat yapıyor.
bir ufacık papatyaya bak aklın başındaysa sanata ölürsün.
mimariyle sanatın ayrımını yapamayanların olmadığını iddia ettiği yasak.
birinin bu akboylara saray, cami, yol ve köprülerin sanat eseri olmadığını anlatması lazım.