bugün

Öle de böle de ..

ilk raunt iranın...
O füzeler daha ateşlenmeden abd üslerinin haberi olmuştur.
Abd okadar ıraka gırdı hıc askerımız öldu diye bir haber duyurdularmı bunlar kartondanmı onlar acıklamıyorlar sımdıde aynı ezık gorunmemek ıcın olabılır ölulerıne bıle saygıları yok.
LAN daha Halen salak salak ilk raund iranın diyenleri gostermiştir, lan en muhim generalini oldurmuşler ardindan sadece cenazede arbedede 50nin uzerinde iranlı ölüyor ve bugun iran da 90a yakın iranlı taşıyan ucak düşmüş yanlışlıkla kendin vurdun diye duyumlar var, tamamen kepaze madara olmuşsun ve Sen sadece abdli askerlerin burnu bile kanamadan abd uslerine vuruyorsan sanki başarı gibi buna karşılık vermezsen daha uzatmicam diye acıklama yapiyosun. Iran ortadogun yuzkarası olmuş, Adam diye gezmessin daha ortalıkta ama bizde Halen Iran raunt maunt kazandı diyenler var.
Bu sözlükte gerçekten Amerika'nın iran'ı beş dakikada harcayacağına inanlar var. iran 40 senedir amerika değil dünyadan ambargo yiyor. Para ile yapılmayan kalmadı. Sonuç. " 0 " rakkamla sıfır. Bir de bunları eyy amerika bu fakir görevde. . . . . . şeklinde söylemlerden sonra papazı hediye pakedi yapıp verenlerin ülkesinin vatandaşı yazıyor. Barış pınarı hareketinde diplomasi ve enformasyonda çuvallayan bir ülkenin vatandaşı.

Edit : adam ekşide yazmış. Oku.
. . herkes birşeyler söylüyor ama bir de olayın diplomatik yönü var. tamam amerika büyük güç ama tek başına da herşey değil. çin ve rusya'da oyun kurucu ülkeler. 11 eylülde olduğu gibi ingiltere dışında avrupalıların da bu kez çok istekli olacaklarını sanmıyorum. iran amerika savaşı körfez petrolünün sevkiyatının bitmesi demek. brent petrolü 150 doları görebilir. bunun sonuçları çok vahim olur. rusya bir an da çok büyük petrol gelirine ulaşır. avrupa'da bilhassa almanya'da maliyetler çok artar, almanya'nın rekabet gücü düşer. çin'in büyümesi yavaşlar çok büyük isdihdam sorunları oluşur. bu savaş sanıldığı gibi yanlızca cephe savaşı değildir. şu an bile çok yoğun diplomatik girişimlerin olduğunu düşünüyorum. herkesin aksine amerika'nın yanlış yaptığını düşünüyorum. iran'ı itibarsızlaştırmak istediler. bu denli bir reaksiyon beklemiyorlardı. iran çok büyük prestij kazandı. amerika'nın da misilleme yapacağını ama çok büyük boyutta olacağını sanmıyorum. daha sonrası diplomatik it dalaşı halini alacaktır diye düşünüyorum. iki önemli noktaya dikkat çekmek istiyorum. birincisi dünyanın en büyük ikinci petrol rezervi venezuella. amerika petrol krizinde burayla yakından temasa geçebilir. latin amerika karışabilir. ikincisi yarın çar putin'in düşünceleri. bir çok konuda fikir sahibi olmamızı sağlayacaktır. tek korkum ekselanları majeste trump'un benimle aynı fikirde olmaması.
26
08.01.2020 04:46
(bkz: pkk ya ağır darbe) tadindadir.
iran: Alooo Irak birazdan sizdeki abd üslerine füze fırlatacağız ona göre hazırlıklı olsunlar.
Irak: Alooo ABD iran birazdan sizin bizim buradaki üslere füze sallayacakmış, hazırlıklı olsunlar dediler.
ABD: Tamamdır Irak biz gerekli tedbirleri alacağız, söyleyin salsınlar füzeleri.
Büyük devlet olmanın gerekliliğidir.

Operasyonel kabiliyetini gösterirsin, güç gösterisi yaparsın ve aynı zamanda düşmanına zarar vermediğin için gerilimi tırmandıran taraf da olmazsın.

Bizim kot kafalılar da laf yapsın.

Siktirin gidin rahip meselesinde götünüze takılan kazığı çıkarın siz.