bugün

ilginçtir ama doğru bir durumdur.
mp3 çalarda sakin gelen normal dinlenen bir müzik radyoda çalınca birden oynatır adamı. böyleleri de vardır.
ipod'da alternatif çok olduğu için 2. ya da 3. sıradaki şarkılar genelde dinlenmez ama radyoda insan kendi alternatiflerini belirleyemediğinden, ipod'da olan ama hiç dinlenmeyen şarkı birden ilahlaşır. * gerçek tespittir.
aynı şey televizyonda da geçerlidir. hatta her yerde geçerlidir.
doğru bir tespittir. nedeni de çok basittir.

hayatımızın pek çok alanında olduğu gibi burda şansımıza seviniriz aslında. mp3 çalar veya ipotta dinlediğimiz bir parçayı ister ileri, ister geri sararız. istersek baştan başlatır, defalarca dinleyebiliriz. ancak, bu parçaya radyoda rastlarsak, o an kendimizi şanslı hissederiz. elimize geçen bu güzel fırsatı değerlendiririz.
başka bir versiyonu için;

ipodda siklenmeyen parçanın bir filmde, ya da dizilerde, çekici gelmesi. kendinizi kaptırmış diziyi ya da filmi izliyorsunuz. birden parça cuk diye giriyor. tadından yenmez.
herkesi ipod sahibi gibi gösteren önermedir. fakirler için radyo da çıkan her şarkı ilgi çekicidir.
doğru ve ilginç bir tespit. bu filmler içinde geçerlidir. hard disk te siklenmeyen film televizyonda çekici gelebilir.
herkese ipod a sahip gözüyle baktıran durumdur. daha genele gidersek (bkz: müzikçalarda siklenmeyen parçanın radyoda çekici gelmesi)
o anda diğer insanlarla beraber paylaşıldığı hissiyatını verdiğinden kaynaklı durum olabilir. sizden başka birilerinin de o parçayı aynı anda dinlediğini bilmek garip bir sinerji yaratmaktadır. bir parçayı evde tek başınıza mırıldanmakla bir konserde toplulukla beraber bağıra çağıra söylemenın aynı etkiyi vermemesiyle aynı sebepli de olabilir. ya da olmayabilir. bilemedim şimdi.
hele birde bu parça gerçekten kaliteli bir şarkı ise; kişinin egosunun yükseldiği andır çünkü kendisi seçmiştir özenle o parçayı, o parça iyidir çünkü ama bütün liste kendince iyi parçalardan oluşmaktadır zaten. bir süre sonra o şarkı çekiciliğini yitirir nedeni bildiğiniz üzere kişinin elinin altında olan şey kısa sürede değerini yitirir fakat kendi kontrolü dışında bu parçayı bir yerde duyduğunda ve etraftan olumlu tepkiler aldığında bir miktar ego yaşar; bu şarkı benim listemde var beyler, açayım mı size tekrar? benim seçimlerim iyi ya..