gündelik hayatta karşılaşılan, insanın kimliğinden, dininden, dilinden, cinsiyetinden tutun da spontane gelişen olayların bağlamında kaldıkları; bazen utandıran, isyan ettiren, öfkelendiren veya güldüren yanlış zamanda olmadık yerlerde olma durumudur.
yarrak kürek bir tanım yaptıktan sonra olaya gelecek olursak;
gece duş aldım aynı zamanda elektrikli soba da açık, bununla birlikte düşük voltajlı olmasına rağmen odaların elektrikleri açık, tv, pc, amfiler gibi bir sürü elektronik alet de fişe takılı haliyle ev küçük bir sanayi gibi elektrik tüketmekte.
yeri gelmişken son gelen elektrik faturası da tamı tamına 249. 34 tl. ev de bir artı bir amına koyim.
bütün bu elektrik yüklemeleri tabi sigortaların atmasına daha doğrusu bir sigortanın yanmasına ve elektriksiz kalmama sebep oldu.
saat gece 2. aile apartmanı ve götüm donacak soğuktan. hem duş almışım bi de sinüzitim var.
yapılacak tek bir şey var sigortayı değiştirmek.
elektriğe meraklı olduğum için ve anladığım için acil durum çantam var ve içinde 8 metrelik kablodan tutun da her türlü sorunu çözecek teçhizatım var.
neyse üstüme bişeyler giyinip ana şartelin olduğu apartmanın giriş kapısının önüne malzemeleri koyup başladım tamirata. kısa bir süre sonra üçüncü katta oturan adam indi aşağı. güya gürültü yapıyomuşum. ne yapıyosun bu saatte falan derken anlattım sorunu.
ama adamın halinden tavrından inanmadığı belliydi. vanlı olduğumu bildiği için kaçak elektrik kullanmaya çalıştığımdan şüphelendi ki soruları hep bu yöndeydi. elektrik mühendisi misin, nerden anlıyon, nasıl anlıyon, başımıza bi iş açma, bizim sigortalara dokun muyun dimi? giisinden sorular sorular.
derken karısı da indi aşağıya aynı bakış ve tavırlar.
ulan son faturaya 249. 34 tl ödemişim ama adamlar kaçak elektrik kullandığımı sanıyor dolayısıyla bunu kürt olmamla bağdaştırıyorlar.
hem kürtmüşüm hem de hırsız orospu çocuklarının gözünde.
neyse adam karısıyla başıma dikildi ben işimi bitirene kadar. kaç kere de gidin dedim bu saatte, bu soğukta beklemeyin diye ama gitmedi götoşlar. yarım saatlik tamirattan sonra işim bitti, sorunumu halledip eve gittim, adam da benimle beraber yukarı çıktı evine girdi.
aradan on dakika geçmeden kapı gıcırtısını duydum. adam aşağı inip sigortasını kontrol ediyodu. onun sigortalara bi yama yapmışmıyım diye. neyse biraz mal mal bakındıktan sonra tekrar evine girdi.
tekrar sobamı yaktım, biramı açtım ve sigaramdan derin bir nefes çektikten sonra kallavi küfürler etmeye başladım adama.
gece atan sigortalarımın bedeli kaçak elektrik kullandığım şüphesini doğurmuş haliyle hırsızlıkla içten içe itham edilmişim.
umurumda mı değil ama insanın canı sıkılmıyor da değil. adam babamın yaşında. genç olsaydı 8 metrelik kablomda götünde voltran oluştururdum.
yanlış zamanda ve yanlış yerde insanlar varlıklarının getirdiği nedenlerden ötürü çeşitli tepki ve sonuçlara maruz kalabilir ama bu kişiyi olduğu şeyden utanmaya veya onu törpülemeye sebebiyet vermemelidir.
kendini kötü hissettiği zamanlardır.