bugün

yaşadığımız kaosun, insanlıktan nefret etmeye sebep olabilecek kadar bulantı yaşamamızın tek sebebi. karşıda duran insanı bir insan olarak görememek.

insanlar çok bencil. eskiyi bilemem. eski daha güzeldi, eskiden güneş daha sıcaktı, çimler daha yeşildi, sular daha ıslaktı diye bir geyiğe girmek de istemiyorum. ben şu anı yaşıyorum ve beni yaşadığım şu zaman enterese ediyor. geçmişte beni rahatsız eden bir şey yok çünkü o artık geçmişte ve ben bugünü yaşıyorum.

insan. seslice bir kere söyleyin. ne geliyor aklınıza. güzel bir kadın mı? yakışıklı bir erkek mi? ufak bir velet mi? türk mü? kürt mü? ermeni mi? faşist mi, komünist mi? ne geliyor aklınıza? insan ne ifade ediyor sizin için? insanlık kıstasınız ne? güzellik mi, ırk mı, ideoloji mi, cinsiyet mi?

sorun bu değil mi.. her şeyden önce yaşayan, hisseden bir varlık olaraktan insanlığına saygı gösterilmesi gereken insanı olduğu gibi görememek.

ona bakınca bir kadın görmek. güzel olan, güzel göğüsleri, güzel bacakları, süper bir vücudu olan bir kadın görmek. bu yüzden onu tanımaya değil elde etmeye, becermeye çalışmak.

ona bakınca harika bir erkek görmek. süper yakışıklı, harika kasları olan, mükemmel bir vücudu olan bir erkek görmek. bu yüzden onu tanımaya çalışmak yerine onu elde etmeye, becermeye çalışmak.

ona bakınca bir solcu görmek. hayat felsefesi olarak belirlediği ideolojisini, savunduğu fikirleri görmek. bu yüzden onu tanımaya çalışmak yerine, "pis komünist" deyip hepsinin başını ezmeye çalışmak.

ona bakınca bir sağcı görmek. dünya görüüşü olarak belirlediği çizgiyi görmek ve bu yüzden onu tanımaya çalışmadan "şerefsiz dinci" diye nitelendirmek.

ona bakınca kürt görmek. bu yüzden onu itelemek aşağılamak. ona bakınca ermeni görmek ve aşağılık bir it görmüş gibi yere tükürmek.

ona bakınca orospu görmek. duyguları önemsiz sadece onun için seks köleliği yapacak bir fahişe görmek.

ona bakınca arap görmek, amerikalı görmek, azeri görmek, rus görmek, çeçen görmek, alman görmek, türk görmek, ingiliz görmek, lanet olası bir milleti görmek ve boğazını kesip kanını yere akıtmak için yanıp tutuşmak.

insanı görebilmek zor ama asıl zor olan galiba insan olabilmek.
hayvan gibi davranan insanların çokluğu yüzündende yaşanabilir bu durum.
(bkz: insan hayvaninin ciftlesme donemi)
(bkz: pesin hukum)
tıp fakületi binasındaki herkesin, gördüğü herkes için yaşadığı durum.
hrant dink'in katline sevinenlerin çok iyi başardığı eylem. *
evlat olsa sevilmeyecek,31 olsa çekilmeyecek tipler için uygun olan kin, nefret durumu.
(bkz: insan da olsa insan insandır)
aşırı milliyetçilikle harmanladıgı ruhunun emriyle köleleşen ve genellikle emperyalizmin köpegi olmuş insanın ruh halidir. özellikle polislerde* ortaya cıkar.