bugün

Damarlarda aslında oksijen sirkülasyonu olduğu için yalan haberdir.
Zira öyle olsa örümcek kanının mavi olmasını. Bir olayi olmazdi.
Yuksek ihtimal damarlar saydam olmadigi icin oyle gorulmektedir.
inanmayın, yalan.
Ilk tespit dogruysa benimki yeşil bu durumda. Hafif mavimsiden ziyade hafif yesilimsi benim damarlarim.
yoktur öyle bişey. kan kırmızıdır. içeride de dışarıda da.
oksijen taşıyan kan hava ile temas edince mi mavi oluyor yani? wtf
damar rengi ile kırmızı rengin birleşmesi mavi bir görüntü verir. havasız ortamlarda da kan kırmızıdır. havalı ortamlarda da kırmızıdır. her türlü kırmızıdır kan. bazen de çok koyu kırmızıdır.
yalan gerçektir kan çoğunlukla hava ile temas etmez biçimde alınır zaten ve hemoglobin kanı kırmızı renk yapar.
kırmızı hissediyorum ama sanırım mavi. sarı da olabilir, bilemedim ki...

hadi açalım kutuyu !
Yanlis bilgidir, kan morciverttir.
(bkz: sazan avı mevsimi başladı)
(bkz: kırk yıllık psikologum böyle kafa görmedim)
bir tıp öğrencisi olarak bilimsel gerçeklere dayanarak bu iletiyi yazıyorum.

kanımız aslında koyu kırmızı, oksijen oranının düşük olduğu durumlarda ise mor rengine yakındır, hava ile temas ettiği anda parlak kırmızı rengi alır.

hemoglobin ise kırmızı kan hücrelerini çevreleyen ve aslen demir içeren bir proteindir. akciğerlerinizden çıkan temiz hava hücrelerini taşıyan kan kırmızı, toplardamarlarınızda dolaşan kan ise mor rengine yakındır.

damarların mavi görünmesi ise tamamen ışıkla alakalı bir durumdur. vücudumuza yansıyan ışığın bir kısmı deri tarafından emilir, kalan kısmı ise damarlarımıza çarparak geri yansır. mavi renginin frekansı yüksektir ve denizi mavi görmemize benzer bir olay damarlarımızda da gerçekleşir. mavi gibi yüksek dalga boyuna sahip renkleri gözümüz daha rahat algılar ve bu yüzden damarlarımızı mavi görürüz.

(bkz: based on a true story)