bugün

nerede bir dozer, nerede bir greyder, nerede bir kepce oturup saatlerce izleyen insan modelidir. bu adam transformers oldugu icin makinalara karsi inanilmaz bir ilgi ve alaka duyar. yolun kenarinda calisma vardir. dozerler "biip biip biip" sesleri esliginde bir ileri, bir geri giderek toprak, kum, cakil benzeri muhimmati oradan oraya tasirlar ne bilim kamyonlarin arkasina dokerler. kaldirimdan gecen eleman da oturur bu makinalari film izler gibi izler. neyini izliyo onu da cozmus degilim. cocuklarina bu kadar ilgi gosterse alim olur cocuklar allahima.

(bkz: tespit yapmak istiyorum sayin seyirciler)
efendim o adam benim. çocukluğumdan beri inşaat makinalarına büyük bir ilgim var, bilmiyorum neden. ama ne zamandır hep bir yerlere yetişmeye çalışırken denk geliyor bir türlü durup rahat rahat izleyemiyorum arkadaş. düşünsenize dozerler, vinçler, kamyonlar, çeşit çeşit... gün geçtikçe yapının yükselmesine kayıtsız kalamıyor insan.
bu arakadaşlar dünyada birtek bizde mevcuttur sanırsam. ben çocukluktan bilirim bi arkadaş hem seyreder hemde taklitini yapardı elle.
türk insanının yaptığı enteresan olaydır.

nerde inşaat alanı görülse hemen onun etrafında toplanılır. dozer, kepçe vb.. inşaat yapımında kullanılan araçlara bakılarak derin düşüncelere dalınır. kafada "acaba burada ne yapılıyor" şeklinde sorular döner dolaşır. tam olarak çözülemezse, bir bilene sorulur.

- hemşerim bak hele, noluyor burda?
+ inşaat yapıyoruz.
- ne yapacaksınız?
+ yiycez.
- düzgün cevap ver yahu.
+ iş merkezi olacak.
- kaç lira olacak kiralar, kaça satacaksınız?
+ daha bitimine 1 yıl var. yapılınca belli olur onlar.
- şimdiden belirleyin ya, sonra zarar etmeyesiniz.
+ yok yok merak etme sen.
- hadi kolay gele. şu kepçeyi de çok merak ediyorum ya. bir gün geleyim de, kabine oturayım.
+ ne zaman istersen buyur. gel turlarız, taksim - beşiktaş takılırız öyle.
- dalga geçiyorsun sanırsam.
+ sende benimle..
- deget.

(bkz: meraklı gözler)
- hikmet abi N'apıyosun 3 saattir burada sen ya
- aha şu inşaata bakıyorum fevzi'cim
- abi neyine bakıyosun inşaatın ki?
- adettendir, bakılır.
- abi yengeyi boşluyosun ama böyle bak olmuyor
- sanane ulan yengenden ?
- ulan o karı bende olacak evden dışarı çıkmam
- ne ?
- yok yani şeyolarak dedim
- ney olarak dedin lan hayvan herif !
yıllarla yapılacak işlemlerin dozer, greyder vesair aletlerde daha kısa zamanda yapılmasının takdirle izlenmesi durumudur. izleyen kişi kendini kepçenin yerine koyar ve kepçeyi kendisiyle kıyaslar. "ben olsam şu kadar zamanda kazardım" tarzı düşüncelere dalar. saatler nasıl geçer farkına bile varmaz. ne de olsa genlerde amelelik var.

seyredilmeden geçilirse, makinenin marifetleri takdir edilmezse ayıp olur.
izlerken agzinda sigara, eller arkada birlestirilmis sekilde pozisyon almis insandir.
içinden:"vay be adamlar yapıyor" diyen insandır..
hafriyat izleyicilerdir. (bkz: hafriyat)