bugün

Zaten mühendislik başa bela bide bunu ingilizceyle yaparsanız. WTF. Şimde efenim güzel ülkemizde zaten adam gibi ingilizce konusan az varken bide ingilizce konusabilen turk muhendıs bulmak çölde kutup ayısı aramak gıbı bıse. Yanlıs anlamayın hocalara ayı falan demıyorum. Ama adamlar ingilizce bilmiyorlar tamam hadi onu gectım gene ucundan basında tutup anlamaya calısıyorsun derslerı ama sınavlar. Ulan sınavlarda ingilizce. Sınavda soruyu anlamazsan nasıl cozecen? Yani oldukca bktan bi durum mühendisliği ingilizce okumak. Tabi bu yazdıklarım yuzde yuz ıngılızce okutan bolumler ıcın gecerlı.
şahken şahbaz olma durumu. bi de bu insanlar normal hayat(?)ta "goes to infinity" falan derler. gördüm böylesini de yani. pizza yerken falan limitten bahsediyorlardı.
neyseki mühendisliğin avantajı, bi yerden sonra sayısal ağırlıklı terimlerle dönüp durduğu için, ingilizce işlendiğinin farkında bile olmuyorsun.
denemek isteyen zavallıların marmara üniversitesinde ve odtüde başına gelebilecek hadise. tamam mühendislik beş para etmez bir meslek, bir de ingilizce, düşünmesi bile beni şimdiden yoruyor.
okurken anlamadığın şeylere en yakın anlamı vermek suretiyle bilinçaltı ihtimal hesabını kuvvetlendigirir. Bu da bir mühendisin olmazsa olmazı "engineering judgement" a katkıda bulunur. Ama türkçe okuyanlar kadar teknik konularda kesin konuşmayı, ezberde net bilgiler tutmayı engelleyebilir. Yani ufku açar ama dağarcık biriktirmeyi zorlaştırır.
Hangisini tercih edersin derseniz, yerine göre derim.
Hocaların iyi ingilizce bilmediğine katılıyorum. Ama sadece ingilizce değil bilmedikleri. Akademik olmak için yüksek not ortalaması baz olduğundan bu insanlar herkesi kendi gibi inek sanar. Derse geldiğinizde dersi zaten biliyormuşsunuz da o da bir iki nüans anlatıyormuş gibi olur. Tabi 2 hafta sonra alt katta ödev çekip king oynarken bulursunuz kendinizi.
Kendini yetiştirmiş, güzel bir anlatım dili oluşturmuş hocalarımız tenzih edilmiştir. Zaten onların sınıflarından insan taşar. Diğerleri de sinek avladıkları halde bir gram ego eksilmesi göremezsiniz. Garip yerdir üniversite.. Garip..
''valla baba bana koymaz ya'' dedirten olay.Afedersin ben zaten bir tarafım çıka çıka çalışıp ODtü'yü kazanmışım zaten onu amaçlıyorsan o y****ğı yemeyi göze almışın demektir.
ben türkçesini zor bitirmişken ingilizcesini okuyanlara kolay gelsin, allah belanızı vermiş haberiniz yok dedirten bölümdür.
inşallah 15 gün sonra ben de bu yola bismillah dediğimin teyidini osymden alacağım. Mantıksızlık değildir çünkü hazırlık Toefl ile geçiliyor benim okulumda ( hemen de sahiplendim ). Toefli başarıyla gecen zaten dassagini yaya yaya okur ingilizce mühendislik.
'Kahrolsun kapitalizm, kahrolsun ezberci eğitim sistemi!' dedirten durumdur. Kendi diline sahip çıkamazsan, değer vermezsen, başkaları da gelir senin dilini yok edip kendi dilini benimsetmeye çalışır. mis gibi dilimizin neyi eksik, fazlası bile var kat kat. Uyan dostum uyan, şu tatlı ruyadan.
durumun babasını görmek isteyenleri gaziantep üniversitesine bekliyorum...hayır yani derdin nedir bu kadar babacım..altı üstü gaziantep üniversitesisin...bi yanında sütçü imam bi tarafında fırat var..nedir bu kadar kasma...
yakında bütün fakültelere ingilizce eğitimi zorunlu diyecekler. Her bölümün ingilizce hazırlık okunacak gibi bir zorunluluk getirilirse hiç şaşman. tıpkı benim bölümdeki gibi.
karabük üniversitesi'nde bu zevki tadabilirsiniz.