bugün

ileride paşa gibi yaşatma ihtimali olmasına rağmen okurken ağlaya ağlaya okursunuz. Hocayı dinlemeye çalışırsın not kaçar, notları tutarsın çevirmeye çalışırsın,çevirirsin bütün olarak anlamaya çalışırsın özetle üniversite hayatı yalan olur.Hele ki sözele kaçan bir bölüm okuyorsanız günleriniz makale ve haber okumakla geçer. Bir de rapor hazırlamak gibi sıkıcı zorlu bir sorun vardır.
O kadar cok sunum yaparsiniz ki ,bir yerden sonra kendinizi pazarlamaci,reklamci gibi hissedebilirsiniz.
Mesleği öğrenmeyip ingilizce kelime ezberleyip sınav kağıdına yazmaktır.
Eğitim dili türkçe olan okullarda okuyan arkadaşlarımızın hava atmasına sebebiyet verendir. Zira anadoludaki ünilerde ingilizce bölüme giren akıllılar ehe ingilizce okuyorum diyerek kendini şanslı saymaktadırlar. Fakat sayılı bir kaç üniversitenin eğitim dili zaten ingilizce olduğundan , otomatik olarak tüm dersler ve sınavlar ingilizcedir. Bir nanesi yoktur.
Hayalini kurduğum şeydi ama olmadı buna da şükür..
bir şey soracağım ingilizce bölüm okurken hazırlıktan sonra öğretmenlik (en azından halk eğitim falan) yapabilirmiyim?
bilgisi olan insanlar lütfen cevap yazabilir mi?
sayısal okunacaksa ingilizce ile çok alakası olmuyor bölümün.

bir eylem.
Türkçe bolum okuyanların ve tercih etmeyi dusunenlerin korktuğu, çekindiğidir.

Aslında durum tam tersidir. Türkçe bolumler daha zordur. Dersin ayrıntısına, detayına daha çok girilir. ingilizce bolumde o kadar çok detaya girmez hocalar. Orta seviye bir ingilizceniz varsa işin mantığını kavrasanız yeterli.

Turkçedekiler daha çok kasıyorlar bunu söyleyebilirim.

Şu an turkçe mi okusaydım diye düşünmüyor değilim. Kağıt üstünde avantaj gibi görünse de derse çok hakim olamıyorsunuz. illaki kaçırdığınız noktalar oluyor. Ve turkçedeki kadar hocaya rahat soramıyorsunuz. Neyse ya diye geçiştiriyorsunuz.

Ama bu çok önemli değil. Her şeyi iş hayatında oğreniyorsun zaten. Herkes bunu soyluyor. O kısmı da takmamak gerek.

Ama dediğim gibi, sanıldığı kadar zor değil okuması.

He ingilizceniz hiç yoksa bulaşmayın. Yazık edersiniz.
ingilizcenin dil olarak sayılmadığı mühndislkte bir eksiktir. ingilizceye ek almanca birde pratikde ek dil gerek iyi yerlere gelebilmek icin.
lisans eğitimimden bahsedersek gerçekleştirmiş olduğum durumdur.
Düşünüldüğü kadar da zor olmayan hededir. Biraz dile yatkınlık varsa gayet güzel halledersiniz efenim...
ingilizce- türkçe çevirmenlik bitirdim. şimdi çok farklı iş yapıyorum. ingilizce okumak pişmanlıktır.
Severek yaptığında zor gelmeyecektir.
MUhendislik okuyanlar kendini ingilizce okuyorum saymasin lutfen. Psikoloji,felsefe, dil edebiyat gibi bolumler icin gercekten eben sikiliyor.allah belasini versin.
ingilizce biliyorsan zor değildir. Altyazısız film seyrediyor gibi olursun ilkin garip gelir, sonra bir bakmışsın cayır cayır anlıyorsun herşeyi. Hocanın yaptığı esprilere kadar...

Türkçe bölümden ingilizce olana geçemezsin muhtemelen. Geçebilirsen de bu sefer daha önce alıp saydırmaya çalışacağın ders içerikleri uyuşsa bile derslerin kendisi ingilizce olmadıkları için o dersleri muhtemelen saydıramayacaksın. dikkat et gocco, 1-2 yıl uzatma okulunu.
Ha tabi şu da var. Geçiş yapacağın okulun ismi, prestiji varsa 1 yıl kayıp sıkıntı olmayabilir. Tabi yine maddi durumu falan da düşünmek lazım.
sakin kalamıyorum zor çok zor yalvarıyorum hocaya özet geçin türkçe diye ingilizce söyle diyor söylüyorum ingilizce özet geçiyor ağliycam .

Edit : Girince alışıyormuşsunuz arkadaşlar .