bugün

Aksini iddia etmek güç.

" Inancli birinin kuskucu birinden daha mutlu olmasi sarhosun ayiktan daha mutlu olmasina benzer.
Inancin getirdigi mutluluk ucuz ve tehlikelidir. " G.B. SHAW

Ekleme: işbu entry kimsenin inancıyla, düşünceleriyle vs. ilintili değildir. Sadece bir fikir beyanıdır.
1. kısım: Inancli birinin kuskucu birinden daha mutlu olmasi sarhosun ayiktan daha mutlu olmasina benzer.
doğru
2. kısım: Inancin getirdigi mutluluk ucuz ve tehlikelidir.
yanlış
aynı ingiliz yazarının şöyle bir sözü de vardır:

-2o yaşına kadar komünist olmamak eşeklikse, 30'undan sonra hala komünist kalmak eşek oğlıu eşşekliktir.

ama biz adam öyle demiş diye, 30'unu geçkin komünistlere eşek oğlu eşek demiyoruz..

sen bırak başkalarının nasıl mutlu olacağını da, kendin mutlu olmaya bak...
cüppeli ahmet'in de dediği gibi, cennet bedava cehennem çok pahalı olduğundandır)).
--spoiler--
içkisi para, zinası para, kumarı para, şu para bu para, namaz bedava...
--spoiler--
http://www.facebook.com/v...video.php?v=1224318840955
inanan samimiyetsiz ise ucuz ve tehlikeli olduğu muhakkaktır; samimi ise insanın en ulvî tesellisidir inanç.
delilerin akıllılara göre daha mutlu olduğunu düşünürsek doğrudur.

aklı olan adam tam mutlu olamaz ama mesela down sendromlu bir insan dünyanın en mutlu insanıdır.

ben aklı ve çabayı tercih ediyorum yine de.
göz kulağa demiş ki ; " karşıdaki dağ ne güzel "
kulak yanıtlamış ; " duymuyorum ki, hani nerede o dağ "
inancın getirdiği mutluluğu her göz göremez, her kulak duyamaz.
inançsız insan olmaz ölüm gerçeği orada dururken birşeylere inanmaksızın yaşamı sürdürmek mümkün değildir. zira ölüm filtre olmaksızın direkt bakılabilecek bir gerçek değildir. güneşe benzer uzun süre bakamazsınız. mutlaka filitrelemek gerekmektedir. inanmak yaşamın sürdürülmesinin temel dinamiklerinden biridir. gerçekliği olasılığı vesairesi tartışılsa da inanç insanın genlerine işlenmiş gizli bir kod gibidir. hatta biraz iddialı şekilde herkesin rabbı vardır buna bazısı allah der, bazısı insan, bazısı para, bazısı doğa mesele rabbınla kurduğun ilişkinin senin varoluşunu hayatını ne şekilde etkilediğidir diyebiliriz. inanmamak beyni ve düşüncesi olan insanın becerebileceği bir iş değildir. zira varlığını devam ettirmeye sürdürmeye çalışmak bir inancın sonucudur. birşeylere inanır beklersin bir an daha fazla yaşamak istersin sırf bu yüzden. sorunun şu yüzü de mevcut beğenmediğin tasvip etmediğin çeşitli sebeplerden ötürü önyargılar taşıdığın inançlara saldırmak onlardan bir şekilde intikam almak ve kendi inancını pekiştirmek için mesaj vermek isteniyor da olabilir. inanmanın bir ayağı da kuşkudur her ne kadar bu yönü çok ön plana çıkarılmasa da.
bir fikir beyanı; öyle ki kimsenin inancıyla, düşüncesiyle bağlantılı değil. nassı oluyo o? ben de öğrenmek istiyorum.