bugün

Doluşun gençler, tarih bilgim ve deneyimimle anlatıyorum. illuminati aslında 1800'lü yılların sonunda faaliyet gösterdi. 1800'ün 80-90 kuşağında yani. iki arkadaş kurdu bunu. Puanları mühendisliğe yetmediği için pazarlama okuyan bu iki arkadaşbir şey keşfetmişti; gofret! Evet, o yıllarda tatlı çok pahalıydı. Baklavanın kilosu olmuş 40 altın, tulumba tatlısı bile 20 altındı. Bu iki arkadaş da dediler ki, "zaten babadan 3-5 birşeyler var, onlarla bir iş yeri açalım, para kazanalım.". Bunun üzerine elde avuçta ne varsa birleştirip bir gofret fabrikası açıyorlar. O kadar rağbet görüyor ki gofret, fabrika yetişemiyor. Bunun üzerine satış stratejisini konuşurlarken kavga ediyorlar ve yolları ayrılıyor. Üretimi durdurup fabrikayı satıyorlar ve parayı bölüşüp birbirlerine "haydi eyvallah." deyip ayrılıyorlar. Gel zaman git zaman ingiltere paraya çok sıkışıyor, zaten az olan arsasını neredeyse bedavaya halka kiralıyor. Bizim kafadarlar da ayrı ayrı fırsatı değerlendirip birer arsa kiralayıp kendi fabrikalarını dikiyorlar. Sağ-sol twix hesabı yani. E adamlar pazarlama okumuş dururlar mı? Hemen reklama başlıyorlar. Biri kare şeklinde bir amblem seçiyor, diğeri çember. Derken, bizim çember şekilli gofretçinin satışları düşüyor. Bu yüzden ambalajı yenileme kararı alıyor ve o çemberin içine bir de üçgen ekleyip, ürünün ismini illememedi'den illuminati'ye değiştiriyor. Bakıyor, gofret yemeyenler var, teker teker teklif ediyor. Diyor ki; gel bu ürünü bir kere tat, bizim reklam yüzümüz ol, biz de kazancımızın bir kısmını sana verelim. Kabul edenleri alıp fabrikaya götürüyorlar. Ama yiyenler o kadar çok seviyor ki, fabrikadan dönmüyorlar. Sonra da paralarını alıp başka yerlere göç ediyorlar. E zengin adam durmaz tabi. Bunun üzerine de fabrikanın kurulu olduğu bölgedeki halk ayaklanıyor. Neymiş efendim, illuminati insanları kaçırıp ayin yapıyormuş, bağırsaklarıyla oyuncak yapıyormuş falan. işte bu 1922 yılında da bizim fabrikatörü bu bahaneyle yakarak öldürüyorlar. Bunların hepsi yalandır. illuminati aslında bir gofret markasıdır ve sahibi en asil duyguların insanıdır. Evet.
--spoiler--
durumum vardı ama okumadım
--spoiler--
ku klux klanla karıştırılmamalıdır tabi, evet.