bugün

her ilkokulda mutlaka karşımıza çıkan tiplerdir.
kızları öpen veya eteklerini kaldıran bir yaramaz çocuk.
geniş omuzlu koca kafalı profil. istisnasız her sınıfta bir adet mevcuttur.
boynunda asılı, sağa sola sallanan sulukla geç kaldığı derse koşan tiplerdir.
en önde oturan çelimsiz çocuk ve minicik kız,
en arkada oturan iri yarı çocuk ve tombul kız,
öğretmeni bezdiren sınıfın yaramazı bir oğlan,
öğretmeni yine bezdiren çok bilmiş kız...vs.
(suçlayıcı tipler)
+mehmet kalemim nerde la, üstüne mi oturdun?
-hay beynini sikem senin, götünü sikseler onu da benden bilecen.
+götoş, kalemim geçen senin kalemkutundan çıktı.
-hay burnuna verem senin, benim kalemkutum mu var?
+ha o başkaydı dimi, karıştırdım hee hatırladım.
-neyi hatırladın?
+sen benim kalemi öğretmenin masasına koymuştuun..
-ya gözlüğüne verdiğim gündüz gündüz rüya mı görüyon ali koydu onu oraya, işin gücün beni suçlamak, konuşmayacam bidaha senle.
evi, okulun karşısında olmasına rağmen her sabah geç kalan çocuk.
ayrıca ; (bkz: beni tanıdılar sen kaç)
-Fatma makasın var mı?
+var ama evde
-izola bant var mı?
+ var ama vermem diyerek ağlayacak olan kızdır, ağlarken arada ya bitiyoo ya deme olabilitesi yüksek olandır.
altına sıçan/işeyen oğlan.
vardır her sınıfta bir tane en güçlü olan diğer çocukların üstesinden gelen tip. bedende hocadan anahtarı o alır yancısıyla beraber maç kadrolarını o kurar ve sınıflar arası tükürük kavgası müsabakasında strateji ve teknikleri o belirler.****
renkli gözlü, örgü saçlı, zengin kız. babası çıkışta arabasıyla alır ve herkesin arasından geçerek hızla gözden kaybolur. sınıfın yarısı bu kıza aşıktır. büyüdükçe bu sayı okulun yarısı şeklinde artış gösterir.
beslenme çantasından çıkan mandalinanın bir kısmını arkadaşlarına atan tip. * * *
(bkz: diğer sınıfa tebeşir almaya yollanan oğrenci)
kumaş pantolunu normalden açık renge sahip, gergin ve koca g.tlü, anafen cırtcırtlı klasörü olan çocuk. o s.kim kadar klasöre 35 tane kitap ve bilimum defter istifleyerek gider okuluna.
saatlerce aramalarım sonucu bulduğum tip. vardı böyleleri, hep de olacaklar...

görsel
komedi dans üçlüsü gibi grup halinde dolaşan, her yaptıkları olay olan kızlar ve aşkları!
her soruya parmak kaldıran, problemi en önce çözen profesör tipler.
cebinde envai çeşit misket bulunan ve pantolonunun dizleri yere diz çökmekten yıtılmaya yüz tutmuş tip.
tenefüslerde ve bilimum öğlen tatillerinde can hıraş vaziyette bir top ve etrafında birkaç kişi ihtiva eden güzide sporları yapan çocuk/çocuklar.
kendilerine grup kuran ve bu grubada saçma sapan isimler vererek kendilerince grup kuralları koyan, geleceğin ikoncan kızları sınıfın vazgeçilmez tiplerindendir.
çalışkan ve disiplinli minik kız çocuğu.

sınıftaki öğrenciler derslerine en bağlı olanlar, en çalışkan olanlar, en disiplinliler, en güvenilirler, en düzenli ve tertipliler, kendi en iyi ifade edenler, arkadaşlarıyla en iyi anlaşanlar, beslenmesi en düzenli olanlar vs. gibi gruplara ayrıldığında her grupta ilk üç arasında yer almayı başaran bir kız çocuğu her sınıfta vardır. genelde saçları uzun ve gözlüklü olurlar. 23 nisan'da da şiirler hep onlara okutulur.
sınıf maçı ayarlayan tip.
Karşı sınıfla yapılan kavga için zeytin, üzüm, domates gibi silahlar okula getiren tip.
herkese kalem dağıtan, sınavdan sonra hiç çalışmamıştım bu sınava 1 gelecek diye etrafındakilere dert yanan ve sınavdan 90-100 olan inek kız.
avanak tiplerdir. her şeyi sınıf hocasına gidip anlatır güya hocaya yağ çekecek. hocanın kendi notunu filan yükselteceğini sanır. bunun gibi tipler sınıfta hiç hoş karşılanmaz, grup çalışmalarında hiçbir gruba dahil edilmez, kızlar beştaş mı ne oynarken o sınıfta oturup neden böyle bir halde olduğunu kavramaya çalışır. sınav zamanı geldiğinde kimse kopya vermez ortada dımdızlak kalır. sonuç olarak siz siz olun avanak olmayın.
her ilkokul sınıfında rastlanan, spesifik özellikler gösteren ilkokul öğrencileridir.

altına işeyen tiplerdir.
her birinci sınıf öğrencisi bu sidik vakasını kaçınılmaz olarak tadacaktır.
o sıcacık çiş esintisini, o çiş kokusunu.

ayrıca bitli tipler de mevcuttur.
vıcır vıcır bitli tipler.
durmadan sınıf öğretmeninin etrafında dolaşan, öğretmenin gözlerindeki imalı bakışları bile kaçırmayan, tüm derslerde başarılı, ödevlerini hiç aksatmayan gıcık öğrenci tipidir.