bugün

turkcell'in, ulaştırma bakanlığının girişimiyle attığı bir adımla yolda olduğunu öğrendiğimiz telefon. ispanya'daki dünya gsm kongresinde açıklanmış. detaylar ilerleyen zamanlarda açıklanacakmış ancak telefonun markası "gebze" olacakmış yüksek ihtimalle, türkiye'deki üretim yerinin kocaeli-gebze olmasından dolayı. neyse hayırlı olsun.

link:

http://www.zaman.com.tr/e...zalar-atildi_2058587.html
(bkz: rezevz)
başlık lazım olucak.
tanıtımı yapan kişi bazı parçaları ithal edeceğiz diyerek ne kadar yerli malı olduğunu da gözler önüne sermiştir .
Üretimin ilk aşaması Çin’de olacak yani yine yerli değil, yine yerli değil.
hedef 2023.
neyse şaka bir tarafa iyi bir adım.
turkcell tarafından geliştirelecek telefon. ancak işlemci, flash bellek, ve ekranın türkiye'de üretilebilmesi şu an için imkansız gibi.
görsel
apple firmasının bile iphone 4 serilerindeki telefonlarının en önemli parçası olan işlemcileri güney kore'li samsung firmasından almasını örnek gösterirsek, bu telefonun bazı parçalarının yerli olmamasının yerli üretim bir telefon olmadığı anlamına gelmiyor takdir edersiniz ki. 400'ün üzerinde türk mühendis çalışıyor telefon için nihayetinde.
alınır gibi duruyor. bekleyip görelim.
yine hiçbir üretim olmadan, parça, yazılım geliştirilmeden sadece türkiye' de toplanıyor oluşuyla, yerli malı ilan edilecek bir başka ürün. gerçi türkiye' de tüm bu araştırma, geliştirme yapılsaydı da görmemiş milletimiz gider yine sırf pahalı diye veya kullanmayacağı, kullanamayacağı tonla özellik olan apple iphone' u satın alırdı, yerli malı üreticisinin ürünleri de tezgahlarda kalırdı.

(bkz: türk tipi yerli malı anlayışı)
DEVLET VATANDASI DAHA IYI DINLESIN DIYE YAPTIRIYORDUR.
adı "turkcell t40" olmuş. teknik ayrıntıları ve resmi yayınlanmış. ilk model için iyi gibi duruyor.

http://www.zaman.com.tr/e...lde-piyasada_2121684.html
çinlilerin sunduğu seçenekler arasından seçim yapmak ve sipariş vermek üretimse evet üretilmiş ilktir. bu mantığa göre t50'yi ben üretirim.
"ilk yerli spor arabamız şamil gibi bir isim gelecekse bir kez daha düşünün" diyeceğim telefondur.
üretiminden önce 300'ün üzerinde türk mühendisin üzerinde çalıştığı ve kocaeli'de üretilecek olan telefondur. işlemcisi snapdragon derseniz, amerika markası iphone da güney koreli samsung'un ürettiği cortex işlemcileri kullanıyor.

bu telefonu çinli şirket huawei üretmiyor bu sefer. türkiye üretimi.