bugün

ilk okul öğretmeninin önemi büyüktür. Biz de hiç düzgün ilk okul öğretmeni olmamıştı. Ama temeli ilk okul da atılıyor insanların.

Ondan sonra devam ediyorsun. Eğer iyi öğretmene denk gelirsen şanslısın. Kötü öğretmene denk gelirsen sonrası için de kötü olabilir.
Valla her ilkokul öğretmenimden dayağı yedim yaramaz çocuktum vesselam.
hem de çok önemlidir. mesela ilkokul yazmayı ilk o öğretir.
doğru önermedir. misal ilkokul 3. sınıfta öğretmen atomu anlatırken şu şekilde bir diyalog gerçekleşti.

+ çocuklar mesela toplu iğnenin arkasında atom var.

- öğretmenim yaksak patlar mı?

+ patlayabilir. (ciddi ciddi)

öyle öğretmenden böyle nesil işte, bazı şeyleri çok görmeyin.
Doğru önermedir.
Bizim zamanımız öğretmenleri çok kötüydü hele benim ki(sınıf öğretmeni) sınıfta dövmediği kişi kalmamıştı hatta diğer sınıflardan yaramaz getirirlerdi dövmesi için, artık yasaklandığı için şu an ki öğrencilerine bir fiske vuramıyor pezevenk.

Ayrıca çocuk her şeye inanır; ilk okul öğretmenleri de çok yalan söylerdi, yok öyle, yok böyle sallar da sallar biz zavallılar da inanırdık bu yalancılara ancak büyünce anlıyorsun gerçek olmadıklarını ki yine de iyi bir şey değil.
Adam(bir tanesi), elimde devlet sırları var bir konuşursam çok kotu şeyler olur filan diyordu biz de inanıyorduk çünkü çocuktuk ancak kandırılıyorduk! Bu bildiğiniz çocuk istismarıdır.

Sonra yaramazların başına gelenlere dair onlarca dedikodu gelirdi kulağımıza; "şu öğretmen varya yaramaz çocukları sıraya çiviliyormuş, tuvalete bile gidemiyormuş sıraya yapıyormuş annesi de akşam gelip onu anca alabiliyormuş" (oha)
Bunlara da inanıyorduk.

En çok ta sorun ailelerden kaynaklanıyor; kadın alıyor çocuğu veriyor kendine öğretmen diyen pislik herifin tekine "eti senin kemiği benim" diyor o da vuruyor kalayı vuruyor kalayı.
şimdiki ebeveynler asla izin vermez bunlara, ki yasakta, zaten çocuklar da eskisi gibi pısırık da değil.
Yaşanılan Yillar içinde yavaş yavaş anlaşılan önemli bilgidir.
Başlığa bakınca hakikaten önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz. ilk okul ayrı yazılmaz yavrum.