bugün

sanki din kitapları açıklıyor...

ol dedi oldu. oldu canım...
bakire meryemi tutun kız kendinden geçti

(bkz: tutmayın küçük kezbanı)

şaşkın ateisttir.
Açıklamak yerine ilgili kaynaklara yönlendirebilecek ateisttir. internette evrenin kendi kendine oluştuğunu anlatan teoriler var. Tam olarak hiçlikten meydana geldiği. Aç izle. Allah yarattı dan daha mantıklı olduğu kesin.
Bir dine, bir yaratıcıya inanmamak için çok okumak çok araştırmak gerekli midir? içimde inanç yoksa, bu fikir bana temelden saçma geliyorsa inanmama yetmez mi ? Neyini okuyacağım, araştıracağım. Dinlerin saçmalık olduğunu düşündüğüm gibi, evrenin var olması için bir tanrıya gereksinim olduğunu düşünmüyorum bu kadar net.
oraya gelene kadar varlık nedir, madde var mı vb. sorular hakkında kafa yormaktadırlar.

bu soruları aşmış madde hakkında düşünürlerken kendisine yılışık yılışık maddenin nasıl oluştuğunu sorana da "peki tanrı nasıl oluşmuş genç?" diye sorarak düşünmeye devam ederler.
bir hiristiyanla sohbetim olmuştu oradan yazdığım mesajları şimdi buraya dökeceğim bu konuyla ilgili;

bu tesadüfle ilgili sorusuna cevaptı;

tesadüf bize göre ne demek önce onu anlatalım; mesela bir yerde bir tane aralık var sen bin tane tuğlayı alıp deniyorsun, artık hangisinde buraya denk gelirse bu bir ihtimaldir, hiç denk gelmemesi de bir ihtimaldir, denk gelmesi de bir ihtimaldir.

tesadüften kasıt akıllı tasarımın olmamasıdır, yani bir tuğla boşluk varsa bin tane tuğla alıp bunları tek tek denemezsin.

yani akıllı bir tasarım olsa bunu bir defada en uygun şekilde yapardı, bunu yalanyacak elimizde bilgiler mevcuttur.

ha gelelim bu ihtimalin düşük oluşuna, evren parayı havaya attım tüh tura geldi tutmadı olayı değildir.

tirilyonlarca olasılık deneniyor ve tutup tutması şansa kalmıştır.

yani birden 99 kadar sayı var bir kutuda ve sen 1 sayısını bulmak istiyorsun, bu bir hakkın olsa belki de imkansıza yakın ama tirilyonlarca hakkın olduğunu düşünürsen o zaman imkansız olmuyor.

işte tesadüften kastımız bizim bu dur aslında. anlaşılması bence zor değil, çünkü doğa şu an bile tirilyonlarca olasılık deniyor.

ve kimisi tutuyor kimsi tutmuyor, mesela binlerce yumurta bırakıyor bazı hayvanlar denize bunların sadece biri hayatta kalıyor işte bunun gibi bir şeydir benim örneğim, madem bir tane kalacak neden 1000 tane yumurta var.

aslında özetle tesadüf dememiz oluşan şeylerin bir akla değil bir olasılığa bağlı olmasıdır.

bu da maddenin zaten vardı sözüne cevaptı;

bin bang denen şey bir yoktan var olma değildir, var olan bir madde içinde birikmiş enerjinin patlayarak dışa çıkmasıdır. bu evrenin nasıl olduğunu açıklamaya yöneliktir.
evrim ise süreci açıklar yani evreni değil sadece türleri açıklar. insanın sürecini de bununla açıklıyoruz.

bunlar bilimsel teorilerdir, her şeyi biliyoruz olayı tabi ki yok ama bilim bunun için çalışıyor ve kademe kademe ilerliyor.

ayrıca materyalist felsefe her şeye cevap verecek kadar donanımlıdır,

mesela bize göre varlık sadece maddenin rast gele hareketinin ürünüdür( tesadüf yani) bunların nasıl bir araya geldiğini en iyi evrim teorisi açıklıyor, hatta bu döngüyü bile en iyi bu açıklıyor.

bide kuantumcular var bunlar da atom altı parçacıkları açıklamakla meşgul, bunları okumak lazımdır yani öyle bir defa da anlaşılacak konular değildir.

ama sana özetle şöyle söyleyebilirim; kimyasal evrim ve evrim teorisi gibi düşünceler türleri açıklamaya yönelik.

binbang evreni açıklamaya yönelik.

kuantum madde altı parçacıkları açıklamaya yönelik.

materyalist felsefe aslında tüm inançsız kanatın yada bilimin dayandığı alandır. bilim materyalistiri gerçek de bize göre materyalistir.

bu da esas madenin zaten var olduğunu farklı yönden açıklama;

bak senin zaman kavramı dediğin şey bilincinin oluşması ve kendi varlığını kavradığın süredir.

mesela şimdi bir ölümden öncesini düşün, ne hatırlıyorsun?

hiçbir şey olacaktır, işte ölümden sonrasına bakışımız bizim bu dur.

sen öleceksin mesela yok mu olacaksın?

hayır sadece çürüyeceksin kurtcular seni yiyecek falan filan. ama maddesel olarak yok olmayacaksın.

yani bir şeylere karşışacaksın gibi bir durum var.

işte madde zaten vardı lafını buradan anlayabilirsin sen varsın şu an ve varlığını farkındasın, mesele bir ot düşün bu da var fakat varlığını farkında değil işte sen de ölünce o ot gibi olacaksın var olacaksın madde olarak ama varlığını bilincinde olacak bir aklın olmayacak.

zaten vardı lafını belki böyle anlarsın.
Aç Teorileri araştır açıklıyor diyen cahilleri gördüğümüz konudur.
Ulan teori dediğin şeye göre yani big bang'e göre madde yoktan var olmuştur.
Evren önceden sıfır hacimde idi(yani yoktu) sonra bir noktadan patlayarak meydana geldi diyor.

Ulan gerizekalı termodinamiğin 1. Kanunu diye bir şey duydun mu? "Enerji yoktan var edilemez var olan enerji yok edilemez" diyen!

Senin arkasına saklandığın teori, bilimsel kanunla çeliştiği için teori Olarak kaldı.

Sen teoriye inanıyosun ama kanuna inanmıyorsun. Sonra kendini zeki sanıyorsun.
maddenin var olduğu zaten bellidir, tanrı vardır tezi saçma sapandır varsa kanıtla ama bizim aklımız almaz. madde zaten var sen bir maddesin, dokundukların bir madde, yediğin madde, giydiğin madde, sıçtığın madde, bu kadar iç içesin bu kadar yanındasın bu kadar onunla bütünleşiksin, bu zaten vardı ııığğh, ama tanrıyı ne gören var ne bilen, bu var uyyy.

ayrıca yineliyorum, maddenin varlığını herkes zaten kabul ediyor. ama mesele bunun sonsuzluğu, eğer madde sonradan olduysa bunun yaratılması gerekir, bunu kanıtlayacak delil iki tane olur, ya bir şeyi yoktan var edersin, yada maddeyi yok edersin.

var mı bunu yapan?

yok.

allah ol dedi oldu sadece, he oldu canım haydi.
sen bana allah'ın nasıl olduğunu açıkla ben ilk maddeyi açıklayacağım.
bildiğim kadarıyla bilim dünyası ilk maddenin nasıl oluştuğunu açıklayabiliyor. ateistlerin açıklamaları nedir bilmiyorum.
ne sen ne de ben birbirimize bunu ispat edemeyeceğiz. sen çürüyen bir etin kurtlanmasini evrilme olarak göreceksin ben yaratılan sistemin kusursuzluğunu, sen dünyanın, evrenin oluşumunu sonsuz olasılıklarin en iyisinin milyarlarca yılda nasıl birbirini bulduğuna hayret edeceksin, ben o sistemin o "ilmin" yaratılmasını aklım almadığından "kûn fe yekûn" diyecem, sen dünyanın eksen eğikliğini kütledeki madde dağılımına bağliyacaksin ben yaratılışın kusursuzluğuna, soluduğun havadaki azot oksijen vs oranını, yörünge hızını, yörünge yönunu, güneşe uzaklıktaki ince hesabi(daha yakin veya daha uzak olsaydık yaşamın imkânsızlığı) vs vs vs sen bunlarda bigbang den buyana sonsuz olasılığın kusursuzca bir araya gelişine hayret edeceksin, ben o sistemi kusursuzca yaradana şükredeceğim.
yani güzel kardeşim ne sen ne de ben birbirimize birşey ispat edemeyeceğiz.
sadece "düşünenler için ibretler vardır" diyen yaradan için düşüneceğiz.
Allah bizi düşünürken yolundan sapanlardan eylemesin.
Ateistsler gerzkaliliktn bska birsey bilmezler. Cok ceneleri olur ve gereksiz konusurlar.
Yalnız bir hata var "dünya güneşe 1cm yaklaşsaydı dünyada yaşam olmazdı" sadece bir mit.
bin bang yoktan var olmayı kanıtlamış, he tooprağım he kesin kanıtlamıştır.

bir patlama olması için tepkime şarttır bu da bir madde olması gerektiğini ortaya koyar. yani tanrı yoktan madde var ediyor sonra bunları mı patlatıyor?

ayrıca zaman kavramının olmaması olabilir, bunun tanrıyla ne alakası var?

şimdi ben doğdum diyelim bu belli bir zamanın başlangıcı bunun öncesinde ne vardı?

madde vardı yani, ben yoktan var olmuş olmuyorum ki.

bu da böyledir, zaman kavramının göreceliği önemli değildir.

bir bina 2015 de yapılıyor, şimdi bu bina da kullanılan maddeler bina yapılmadan önce zamanın dışında mı oluyor, bence çok saçma.

madde vardır ve gerçektir.

yaratılmadığını nasıl açıklıyorlar tanrı diye maddeye tapıyorlar olayı var. madde var zaten varsa bu belli bir zamanda var olmadığını gösterir yani yaratılmadığını da gösterir. o yüzden bir yaratıcı olmadığı için tanrı yoktur, ayrıca madde kendi kendini var etti olayı yoktur zaten vardı olayı vardır. tanrıyı neden inkar ettiği var olmasını bir yaratılmaya borçlu olmamasına bağlıyoruz.