bugün

http://galeri.uludagsozlu...e-g%C3%BCl%C3%BCm-299454/
düşmanımın düşmanı dostumdur.
borçla borcu çarpınca da alacak çıkar mantığının eseridir.
(bkz: vay anam vay neler dönüş serhat ya).

çünkü eşeğin ziki yüzünden.

not: şukuladım. emeğe saygı. teşekkürler. artı rep.
şimdi normal hayatta buna örnek arama yanlışlığına düşülürse mantıksız olur.

misal bir arkadaşımıza 400 lira borcumuz var. Ne deriz? "Bu ay 400 lira eksideyim yav!"

sonra o zengin arkadaşımızdan bir 400 lira daha borç almak durumunda kalırsak ve ödeme günü geldiğinde alacaklı olan arkadaşımız bize "hocu ben sana 400 lira bi verdim, sonra bi 400 lira daha verdim. bu ikisini çarp 160.000 tl borcun oldu" derse naparız? ağzını kırarız evet.

normal hayatta eksi kavramı aslında pek karşımıza çıkmaz. çıkarsa da bir pozitif rakamdan çıkartılacak surette karşılaşırız bunununla. kimsenin eksi 4 domatesi kalmaz mesela.

evet matematik soyutu somutlaştırmak amacıyla bazı kavramları kullanır. ama her bi olayda da somut örnekler vermek doğru olmayabilir. ya da verilecek örnekler doğru seçilmelidir.

not: bu arada ben kendimce görüş yazdım. başlığı açıp entry'Yi giren arkadaşımın örneğine değildir yorumum.
+ dost - düşman

Dostumuzun dostu dost (+.+ = +), dostumuzun düşmanı düşman(+.- = -).

Düşmanımızın dostu düşman (-.+ = -), düşmanımızın düşmanı dosttur (-.- = +).
her şerde bir hayır olduğu içindir,
olumsuzluklar karşısında her zaman pozitif bir taraf arama düşüncesi de bir diğer cevaptır.
(bkz: özet geç piç)
ilk olarak negatif pozitif kavramlarından yanı sıra mutlak diye bir kavram vardır 2x2=4' tür. negatif sayılar devreye girdiğinde mutlak kavramı biter vektörel kavramı başlar.

vektörel olarak pozitif ve negatif sayılar kümesini uzun bir yol gibi düşünün. 0 yolun ortası olsun.

negatif olarak -2' ye gittiniz x(+2)( çarpı artı iki) mesafe yol giderseniz negatif yönünde -4' e ulaşırız , -2' den x(-2)(çarpı eksi iki) olursa ters yönde gider yani pozitif yönde hareket eder. sonuç olarak +4 noktasına ulaşırız.

(bkz: kabüllenme)
Önce herhangi bir sayıyı "negatif" ile çarpmayı anlamak gerekir. +8 ' i "-" ile çarparsak sayı doğrusunda orjine göre simetrik noktaya gideriz. Bu vektörel negatifleme için de böyledir. Hatta üç boyutlu kordinat sisteminde de böyledir. Negatif bir sayıyı negatif başka bir sayıyla çarptığımızda aslında iki defa çarpma işlemi yaparız. Öncelikle negatif sayımızı başka bir değişken ile çarpar daha sonra elde edilen sonucun orjine göre simetriğini alırız. Olay bundan ibaret.
genel kanı :
1. ben sana " ye " dersem, senin yemeni isterim. (pozitif)
2. ben sana " yeme " dersem, senin yememeni isterim. (negatif)
3. ben sana " yememeyi yapma " dersem, aç kalmanı istemem, yani yemeni isterim. (pozitif)

3. nolu örnekte iki olumsuzluk olmasına rağmen, olumlu bir sonuç çıktığından....iki negatif sayının çarpımı pozitiftir...
x = a.b+(-a).(b)+(-a).(-b) olsun

x = a.b+(-a)[(-b)+(b)]

x = a.b + (-a).(0)

x = a.b olur (1)

aynı eşitliği kullanarak

x = a.b+(-a).(b)+(-a).(-b)

x = b.[a+(-a)]+(-a).(-b)

x = b.(0)+(-a).(-b)

x= (-a).(-b) olur (2)

böylece (1) ve (2) den.

a.b=(-a).(-b)

bu da bize negatif iki sayının çarpımının bu sayıların pozitiflerinin çarpımına eşit olduğunu gösterir.
4x4'ü 4 adet 4 ün toplamı olarak düşünebiliriz. 4x(-4)'ü 4 adet -4'ün toplamı olarak düşünebiliriz. (-4)x(-4)'ü -4 adet -4 olarak düşünmek zordur ama anlatabilirim sanırım. mesela 4 adet kalemin aynadaki yansıması -4 adet kalemdir. bu aynadaki -4 adet kalemi 4 kere toplasaydık -16 olurdu. ancak "-" dediğimiz kavram her zaman "+"nın zıttıdır. yani aynadaki -4 adet kalemi 4 kere değil de -4 kere topladığımızda "-" kavramının zıtlığından dolayı sonuç aynanın pozitif tarafına yansımak zorunda kalacak. sonuçta +16 adet kalemimiz olacak.*

not: biraz olsun matematik bilenler için basitleştirilmiş açıklamayı yukarıdaki eleman yapmıştır.

not2: yok eğer o denklemleri bile anlamıyorsanız siz merak etmeyin amk, ezberleyin direkt: (-)x(-)=(+). di mi adnan abi?*
bu da düşünen kafanın bana sorusu. *
benim ilkokul matematik hocam bu durumu şöyle anlatmıştı :
(+) : dost.
(-) : düşman.
dostumun dostu benim de dostumdur. (+)
düşmanımın düşmanı benim dostumdur.(+)
dostumun düşmanı benim de düşmanımdır.(-)
hala unutmam. adam güzel anlatmış hiç unutmazsınız.
Aslında o kadarda anlaşılması o kadarda zor olmayan matematiksel kavram.

şimdi ergence anlatmak gerekirse;

Benim sevgilim yok dedigimiz zaman ne oluyor negatif oluyor millet acıyor felan yani eksi(-)
ardından gene bir negatif cümle olan kandırdım anan za xd (mesela yani) oda eksi (-)

şimdi bu ikisini çarptıgın zaman

çarpalım hemencecik = benim sevgilim yok(-) x kandırdım (-) = yani sevgilim var (+)
(bkz: entryleri okumadan yorum yapmak)
olmayacak şey ya eksi ile eksinin çiftleştiğini düşün. birisi ayakta ( ı ) birisi yatakta ( - ) gel zaman git zaman gel zaman git zaman sonrada böyle bir bişey ( + ) çıkmış ortaya adınada pozitif demişler.

ayakta olanın ( ı ) o burnu sürtülmemiş hali, evlendikten sonra el atılmış.* sonuçta dişi bunlar hepsi aynı.
(bkz: baran 14 yaşında arkadaşları ona baran diyor).
(bkz: matematiği tek soruyla çürüten adam)
Cünkü düsmanımın düsmanı dostumdur.
düşmanımın düşmanı dostumdur meselesi.
çarpılmanın etkisinden dolayıdır.

misal kalbin boştur, bir gün birine çarpılırsın adı aşk olur.
dinsizin hakkından imansız gelir de ondandır.
mantıklı bir sorudur.

şöyle ki; örneğin işe yaramayan, hatta çevresindekilere ciddi zararlar veren iki insanın birbirini yok etmesi olumludur.

bu yüzdendir ki eksileri toplamak daha ciddi zararlara neden olurken, onları çarpmak, çarpıştırmak güzel sonuçlar verir.