bugün

bir sınav sorusunda doğru olan tercihi bulup işaretledikten sonra, bir diğer soruya geçmek. her seçimi tercih yapan doğruluğunu sınadıktan sonra mümkün. bilginin yetersizliği de burada çıkıyor bazen ortaya. ya bildiğin yanlışsa?

bu mevzu değil zaten şimdi, bunu geçtik.

tercihlerimizin bedelini ödüyoruz mütemadiyen. doğru olanı tercih etme esnasından bahsedelim. tercih sonrası hep bir bedel var nasılsa.
geçen gün olasılık ve ihtimaller üzerine konuşurken -biriyle- olasılık ve ihtimal arasındaki farkın ne olduğunu buldum, kendimce. ve artık diyebiliyorum ki olasılık bir nevi tercihtir.
anlatacağım şimdi; şöyle ki, yapman gereken bir şey var ve ona ulaşmak için bir çok seçeneğin var. bu seçenekler ihtimallerdir. her ihtimali değerlendirirsin, hedefine ulaşmak için en doğru olan ihtimali seçersin. seçimini yaptıktan sonra artık ihtimal değil olasılıktır. çünkü hedefine ulaşmanı sağlayacak yol budur. karar vermene rağmen hala olasılık olarak kalmasının sebebi ise, olasılığı gerçekliğe döndürme aşamasında senden bağımsız olarak işleyen etkenlerdir. (dış etkenler işte, bilimselliğe hiç girmeyelim). bunun için olasılık ve ihtimal farklı şeyler. kavramları birbirinden bağımsız tutalım diyorum ben.
bir kelime varsa, neden aynı anlama gelen başka bir kelime türettik ki? neyse işte. farklı anlama gelen iki kelime. kesinlikle.