bugün

eskimoların içinde yaşadıkları,yarım küre şeklindeki,buzdan yapılmış evlere verilen genel addır..
bir mum ile ısıtılabildiği rivayet edilir, gayet de yalandır.
insan yapımı buzdan mağaralardır.
prizmatik biçimde kesilmiş buz bloklarından yapılmış bir kubbeli mekanla, ona dik olarak saplanan, dar ve basık, uzunca bir giriş koridorundan oluşan eskimo evi. barınma ihtiyacını ne kadar karşılar bilinmez ama en azından penceresi yok. pek güzel pek serin.
gerçekten yapımı küçük çaplı bir mühendislil becerisi isteyen yapılardır..
bir charles bukowski şiiridir.

igloo

adı eddie'ydi
kuyruğu kıvrık,
iri,
beyaz bir köpeği vardı,
alaska kurt'u,
kuzey kutbu'nda,
kızak çekenlerden,
igloo koymuştu adını,
ve bir okuyla
yayı vardı eddie'nin,
bir kaç haftada bir
köpeğin yan tarafına bir
ok sallar
sonra da koşarak eve girip
igloo'nun okun üzerine
düştüğünü söylerdi.
köpek aldığı çeşitli ok
yaraklarına rağmen hayatta
kalmayı başardı,
ama ben aslında ne olup bittiğini
biliyor,
eddie'den pek
hoşlanmıyordum.
boş bir arsada
amerikan futbolu oynarken
eddie'nin bacağını kırdığımda
igloo'nun intikamını almıştım kendimce. eddie'ni,n babası
babamı arayarak eddie'nin onlara
bacağını isteyerek kırdığımı
itiraf ettiğini söylemiş,
bizi davacı olmakla
tehdit etmişti.

kimse de para yoktu zaten,
eddie'nin babası
san diego'da iş bulduğunda
oraya taşınıp
köpeği bıraktılar.
biz aldık.
hayli aptal çıktı igloo,
tepkisiz,
çoşkusuz,
dilini çıkarıp derin derin
solur,
yemek yemediği zamanlarda
uyurdu,
dışkıladığı zaman kıçını
bahçenin çimlerine
süreterek temizlese de
kuyruğunun altında
mis kokulu
kahverengi
iri bir leke eksik olmazdı.
birkaç ay sonra
dondurmacı kamyonunun
altında kalıp
kzıl bir ırmağın içinde
can verdiğinde
çok da acı çekmedim,
eddie'nin bacağını kırmayı
başarmanın memnuniyeti
içindeydim hala.
kuzey kutpu'nun sert ve soguk rizgarlarina dayanikli, kardan yapilmis eskimo evleridir. bicimleri cok basittir. buzlasmis kardan elde edilen kup bicimindeki bloklar bir cemberin cevresine helezoni biciminde ust uste dizilir. ust tarafta bir baca deligi, altta ise eve giris cikisin saglanabilmesi icin bir dehliz deligi birakilir.
Eskimoların bir kısmının sürekli olarak ya da av sezonlarında geçici olarak yaşadığı sıkıştırılmış kardan evdir. esas merak ettiğim şeyse kar ve buzdan olmasına rağmen insan nasıl oluyor da içinde üşümüyor.
buzdan ev...
bu 'tırt' tanımı...

bir çizerin farklı görüşleri için ise; bakınız...
görsel
Eskimoların adına igloo dedikleri buzdan evler. Bu evlerin yalıtımı çok önemlidir. Ana yapıyı oluşturan buz bloklarının arası karla sıvanarak tıkanır. iyi bir igloonun kapısı da yer üstünde olmaz. içeri girip çıkarken kapının açılıp kapanması içerdeki sıcak havanın dışarı kaçmasına soğuk havanın içeri dolmasına neden olur. Bundan dolayı buzdan bir ev yapılırken önce geçici bir kapı yapılır ve evden içeri girilir. Asıl kapı evin altındaki kar kazılarak yeraltından geçirilen kapıdır. Bu sayede buz evin yalıtımı tamamlanır. Buzdan ev elbette ki bizim ölçülerimizde sıcacık değilse de bu sayede oldukça elverişli bir ısıya gelir.
iglonun içi dışarıdan 100 derece daha sıcak olabilir.
içerideki ısı, sadece vücut ısısıyla sağlanır. Sıkıştırılmış kar, %90-95 oranında sıkışmış havadan oluşur. Bu hava hareket edemez ve ısıyı iletemez. Bu yüzden harika bir yalıtkandır. Ayı gibi bir çok hayvanın, kış uykusuna yatmak için karlara derin çukurlar kazmalarının bir yararı da budur.
eskimo evi.
Aynı zamanda lojistikte bir konteyner türüdür.