bugün

hoşgörüsüzlüğün,tahammülsüzlüğün,anlayışsızlığın tavan yaptığı insandır.onlarca insanın ezanı beklemesini aldırış etmeden,gözlerin ona baktığını göre göre umursamadan yemeğine devam eden insan.sana küfür etmeyip ramazanın uhreviyatına sığınıyorum.

bundan 2 sene önce sultanahmet'de arkadaşlarla iftarda toplandık.içeride en az oruçlu insan kadar turist vardı.ve hiç biri ezan okunmadan elini tabağına atmadı.gördüğüm karşısında çok hoşnut kalmıştım.bizim kültürümüzden olmayan insanların bize bu kadar saygılı oldukları bir yerde.kendi vatandaşımız neden saygısızlığını esirgemiyor.

kast ettiğim olay oruçlu taklidi yapılması değil.
troll mamülü başlık ve entry

--spoiler--
kendi vatandaşımız neden saygısızlığını esirgemiyor.
--spoiler--

(bkz: lassie bize bir şey anlatmaya çalışıyor)
bazı insanlar nasıl oruç tutmayı tercih etmişse, oruç tutmamayı tercih etmiş, sabah kahvaltısı yapmadan yorucu bir iş gününü tamamlamış insandır. oruç tutanlara nasıl saygı duyuluyorsa kendisine de saygı duyulmalıdır.
karnını doyuran insandır. oruç tutmadığı için ezanı beklemesi saçmalıktır.
restoranın farklı bölümüne gitmelidir..
otuç tutanlarla aynı masada değilllerse gayet mantıklı bir hareket yapan insanlardır. hatta başka masadan bu adamların masasını dikizleyen oruçlu vatandaşlar saygısızlık yapıyor demektir.
Oruçluların neden sorunu oluyor onu anlamadım. Madem adam yemek yiyor o zaman sen ona saygı duyup uyuz uyuz bakmayacaksın.
saygısız seviyesiz bir insandır. dayak ister ülkemizde, özellikle ülkenin kırsal, cahil, boktan bölümlerinde tokatlanmalıdır.

ironik tanımımızdan sonra gerçekleri konuşmak gerekirse, erzurum'da sigara içiyor diye genç bir kadını döven zihniyeti haklı gören ibneler, bu adamın saygısızlığından, hoşgörüsüzlüğünden bahseder. madem hoşgörü saygı var ülkemizde, sigara içen hemde bir kadına dayak ne demektir?

bence 10 dakika kala restorant da yemek yiyen adam normal bir adamdır. çünkü hepimiz restorant da yemek yeriz. kimimiz sevdiğimiz bir programın başlamasına 10 dakika kala yemek yeriz, kimimiz ise mesainin başlamasına 10 dakika kala, belki de otobüse binmeye 10 dakika kala. iftarında bunlardan hiç bir farkı yoktur. oruç tutmayı beceremeyenlerin attığı bok vardır.

şurdan anlatılmak istenen daha net anlaşılacaktır;#12694716
şöyle bir örnek vereyim bakın, konuyla alakalı aslında,

oruç tutmama özgürlüğü var herkesin elbette, kul ile allah arasındadır ibadet, ama geçen ramazandan bir iftar sofrasındaydık bir yerde davetteydik, ezan okundu okunacak millet çorbasına tuz atıyor artık yani, bizim yan masada oruç tutmadığını yüksek sesle sürekli ilan eden biri vardı, "kusura bakmayın arkadaş oruç tutmuyorum beklemek zorunda da değilim" dedi ve yemeye başladı, dayanamadım dedim; arkadaşım tabiki oruç tutmak zorunda değilsin senin bileceğin iş, ama insanlık gereği değilmidir sofrada bekleyen hemde oruçlu bu kadar adamın içinde bağıra çağıra oruç tutmuyorum diyerek yemek yemek hemde son 2 dakikada, e dedi "ben inanmıyorum inanmak zorundamıyım" dedi ama yüksek perdeden konuşuyor hep, dedim; arkadaşım inanmak zorunda değilsin, zaten konumuzda o değil, ama bu insanların oruçlu olduğunu bile bile yemek yemek insani bir davranışmı? ateist olman insanlıktan emekli olmakmı ki, gene yemeğini ye suyunuda iç afiyet olsun, ama bunu göstere göstere yapmak içine siniyormu gerçekten? "dayanamıyorsan tutma" dedi, dedim; yanlış anladın kardeş * dayanamamak değil mesele konumuz insanlık,
arkadaşları işi şakaya getirdi yemeklerini yediler, sigara içmeye dışarı çıktılar, çakmak bakındılar benim çakmağımı uzattım, teşekkür ettiler.
bu da böyle bir anımdır.
nerde kaldı oruç tutanların sabrı biri yiyor diye canı çekecekse hiç tutmasın daha iyi niyetini ve içini temiz tutacaksın o yedi bu giydiyle olmaz tutuyorsan çevresel etkenleri göz ardı edeceksin yada hiç tutma. senin oruç tutmaya hakkın oldugu kadar o adamında tutmamaya var neden tutuyoruz diye özel mumamele görmek istediğinize anlam veremiyorum ne yani siz oruçsunuz diye biz olmadıgımız halde aç mı gezelim rol mu yapalım.
iftar ile bir alakası olmayan, oruç tutmayan insandır. haliyle yemeğini ne zaman yiyeceğini de iftara göre değil, açlık durumuna göre belirliyordur. kimseyi ilgilendirmez.
tamamen nezaketsizliktir. dayanamıyorsan tutmıycaksın gibi bir cümlenin kurulması bundan daha nezaketsiz bir davranıştır.
35 derece sıcakta 16 saat oruçlu kalıpta çok iyiyim diyen insan, insan değil robottur. dayanmak zaten gerçek anlamda zordur. ama olay dayanıp dayanamamak değil insanın karşısındakini kendi gibi görmesidir. inanıp inanmamak kendine kalmış ama içinde görgü,nezaket,zerafet yada insanlığa dair bi kırıntı olan kişi zaten böyle bir hareket yapmaması gerektiğini bilir. Bilmeyene de bu saatten sora öğretmek zaten imkansızdır.
ortamdakileri gıcık etmeye oynamıyorsa sıradandır.
herkes kendi işine baksın adam istediği zaman yemek yiyebilir kendi hür iradesidir. Bir başkasının din, ahlak vs... anlayışı sizi niçin bu kadar ilgilendiriyo anlamıyorum.
(bkz: özgür olmak)
oruç tutmadığı için ezanı beklemesine gerek yoktur,afiyetle yiyebilir.
çocukluğundan beri oruç tutan, bugün hastane işi nedeniyle oruç tutamayan birisi olarak şunu gördüm ki; oruç tutmayan birisi oruç tutanların durumuna vakıf olamıyor. oruç tutanların bu konuda da sabır göstermesi gerekiyor. ramazan ayı sabır ayı.