bugün

elmayla armutu bir tutmayalım beyler zamanından günümüze gelen buhranlı regl dönemdir. legal illegal bütün yapıların amip gibi bölünüp yeni yapılara dönüşmesiyle işte bu sonuç oluşmuştur.

bir örnekle açıklarsak; iki kişi bir teoriyi alıp, üstüne düşünmeden karşı oldukları şeye en yakın çizgileri çizip yürümeye başlamıştır. sonra bu iki kişiyi birkaç kişi daha eklenmiştir. sayı biraz artınca o yapı insanlara dar gelmeye başlamış ve haydin bölünek ben sığamıyorum buraya diyerek yeni bir teori ışından yeni çizgiler çizilmiştir. ardından aynı senaryolar aynı kişiler tarafından yeniden yeniden yazılmaya başlamıştır. istikrar illetini bir kenara bıraktım hadi, bu bölünenler bölündükten hemen sonra bölünecek hale geldikleri yapıları eleştirir çemkirir olmuşlardır. anlattığım durum en çok ne tarafta yaşanır tabii ki sol yanımızda. düşman diye bellenen kişi ve yapılar dururken başlangıç noktalarına saldıranlar, günümüzde bütün ideoloji anlatımlarının içine sıçmışlardır.

parti ve yapı kurmada üstüne olmayanlar her nedense zamana uygun biçimli yeni düşünce metinleri yazmaktan ve düşünmekten hayli uzaklaşmışlardır. sosyalizm, komünizm vs. şeyler bir dondurma markasına dönüşmüştür neredeyse. fakat kimsenin hiç ama hiç kendini sorgulamak gibi bir huyu olmadığı için bu yazdığım birkaç cümleyle bile ben hizipçi sayılabilirim onların gözünde. şu ülkede şartlar bu kadar müsaitken hala bir halt yapılamadıysa bu geçmişe ve diğer başlangıçlara saplanıp kalan, yaşlanınca da bacaklarını iki yana ayırıp ah bizim zamanımız diye söze başlayanlar yüzünden olmuştur. halen daha bugüne dair konuşacak bir şeyimiz yok. halen daha sen kürtlerin hatalarından söz ediyorsan solcu falan olamazsın diyenler çoğunlukta. halen daha sol çerçeve tarafından kutsallaştırılan şeylere laf edildiğinde kaypak ve oportünist diye damgalanabiliyorsun. ne diyelim. benden faşist ya da milliyetçi olur ama kürt insandan olmaz. olur dersem kafatasçılarla bir tutulurum. aman dokunmalayalım kimseye.

ben sevmiyorum insanları ama daha ziyade sol diye böğürüp saçmalayanları. yazık ki çok fazla doğru dürüst insan yok edildi. meydanın her şeyden bihaber yaşayıp gidenlere kalacaklarını bilselerdi ne yaparlardı acaba.