bugün

kendisinden sonra kendisi gibi idealist bir türkçünün yetişmemesi, türk milleti için büyük bir kayıptır.
SONUÇ

Netice olarak şunları söylüyorum:

1- Türkçüyüm. Türkçülük milliyetçiliktir. Irkçılık ve Turancılık da bunun şümûlüne dahildir. Memleket ya bu iki temel üzerinde yükselecek veya yıkılacaktır. Irkçılık ve Turancılık Anayasaya aykırı değildir. Ceza Kanununda sarahatle suç olduğu yazılmayan bir hakaretten dolayı kimse suçlandırılamaz. Devlet de icraatıyla açıkça ırkçı, Hatayı ilhak etmekle de Turancıdır.

2- Yalnız gönderilenlere malûm mektuplara ve herkese meçhul vasiyetnameme bakılarak hükûmeti alenen tahkir ettiğim iddia olunamaz. Bunlar polisin başka bir mesele için yaptığı arama dolayısıyla elde edilmiştir. Hükûmeti tahkir ettiğim hakkında bir şikayet veya ihbar yapılmış değildir. Şu dakikada böyle mektuplar yazmış veya vasiyetname hazırlamış kaç bin kişinin bulunduğunu Tanrı bilir. Anayasaya göre istediğim gibi düşünmekte serbestim. Çünkü eşit adaletin hüküm sürdüğü hür vatandaşlar diyarının vatandaşıyım.

3- Ankara nümayişini hazırlamadım. Bu nümayiş mebusların teşvik ve Sabahattin Alinin tahrik ettiği milliyetçi gençliğin kalbinden kopmuş maşerî ve millî bir harekettir. Bunu hükûmet aleyhinde bir hareket diye gösteren benim şahsi ve barışmaz düşmanlarım olan Hasan Âli ile Falih Rıfkı olmuştur.

Sözlerimi bitirirken tarihî bir misâl zikretmeden kendimi alamıyorum: Taşa tutularak öldürülecek bir maznun hakkında isa Peygambere fikrini sordukları zaman ilk önce hiçbir söz söylememiş. Israr olununca içinizde hiç günahsız olan kim ise ilk taşı o atsın diye cevap vermiş.

Siz de, eğer bir parça olsun benim gibi düşünmüyorsanız, iyi veya kötü daima doğruyu söylediğime kani değilseniz istediğiniz şekilde karar verin. Siz hâkimler de insan olduğunuz için belki insanlık icabı zuhûllerde bulunabilirsiniz. Fakat yanılmaz hâkim olan zaman, yani tarih, hepimiz hakkında en âdil kararı verecek, Irkçı ve Turancı olduğum için mahkûm olursam bu mahkûmluk hayatımın en büyük şerefini teşkil edecektir.

19 Şubat 1945 PAZARTESi
alpaslan türkeş'in kankası olan atsızcıların lideri. türk kafatasçılığı yapıyor olmasına rağmen öldükten sonra kürt olduğu ortaya çıkmasıyla türkiye'yi şoka uğratmıştır. ayrıca kafatasçılık yapmamış olsaydı sevilecek bi adamdı ama çok aşırı. yinede ben seviyorum kendisini. *
bir rivayete göre evine gelen misafirlerini kafatasını mezura ile ölçermiş.
Bilsin cihan ki ben bu cihanın nesindeyim:
Bir ülkünün mehabetinin zirvesindeyim.
Dünya denen mezellete dalsın her isteyen;
Ben ırkımın şeref taşan efsanesindeyim.
Herkes bir özleyişle yaşar...
Ben de öylece Altaylar'ın ve Tanrıdağ'ın çevresindeyim.
Merdanelikle şöyle bakıp ayrılıklara
Son menzilin hüzün dolu kaşanesindeyim.
Artık veda zamanına pek fazla kalmadı;
Yorgun ve kimsesiz ölümün bahçesindeyim.

diyerek beni derinlere, uzaklara, yalnızlığa götüren büyük türkçü şair, romancı, yazar ve mütefekkir. atsız atam.
türk edebiyatı'nın en kıymetli romancılarındandır.

türkçülük fikrine çokca katkısı olan edebiyatçı, şair, aydın kişiliktir.
cahil-cühela kesim bu adamı ülkücüler ile ilişkilendiriyor ve ilişkilendirme ziyadesiyle midemi bulandırıyor. kendisinin bugünkü ülkücü kesim ile hiçbir alakası yoktur. ülkücü dediğiniz şey, alparslan türkeş'in türkçülüğün içine islam virüsünü aşılaması ile ortaya çıkmış saçmasapan bir haldir -ki bugün ülkücülerin ne halde oldukları ortada. madem bilginiz yok konular hakkında, bari yorum yapmayın.
galiba iş işten geçtiği zaman değeri anlaşılacak olan türk büyüğüdür kendisi..
insanları renklerine göre ayırarark kendisini onlardan üstün görebilecek kapasitede bir merhum.

şu fotodaki kendisidir ama nedense başka birine daha çok benzemektedir. kader mi demeli, ne demeli bu benzerliğe acaba ? görsel
isim soyisim olarak dünyanın en bahtsız insanlarından birisi. "döndü yandanverdi" hadisesini saymazsak.

mevcudiyeten de bahtsızlık orası ayrı tabii.
yakın zaman avrupa'sının yetiştirdiği en büyük filozof. siyasi öğretilerinin haklılığıyla ülkemizde tapılması gereken bir ışıktır.
ülkemizde değeri maalesef bilinmemekte olan üstat.

tabii ya sevilmesi için kürdistan'dan bahsetmeli, pkk bayrağı önünde şiirlerini okumalı, terörist eylemler gerçekleştirmeliydi. gönlümüz, kalbimiz atsız'dan yana...
türkiyenin hitleri.
atsızın bir romanını dahi okumayan insanlar tarafından eleştirilip hakaret edilmesi her zaman düsündürür. gelmis geçmis en iyi türkologlardan biri, hala kaynakları her tarihçi tarafından kullanılmak zorunda olan türk tarihinin profesörü. edebiyatın atar damarı, türkçeyi en güzel kullanan tarihi şiirleri ile şahlandıran üstün şahsiyet. hayatı boyunca çıkarı için yada birine yaranmak için kalemini kıpırdatmayan adam. tabutluklarda işkence gören devlet memurlugu elinden alınan ama yılmayan asil türk.
ölümünün 36. yılında özlemle andığımız türk'ün önündeki ışık.
ırkçı ve bu ırkçılığının kendisine kazandırdığı cehalet ile nasıl olurda, türk-islam sentezi için yanıp tutuşan ülkücü bireylerin göz bebeği olabilmiş anlayamadığım insan müsvettesi. iki kelam edebiyat yazarak, ırklara hakaretler yağdırarak, kendisini milliyetçi biri olarak göstermek isteyip, nitekim bunu, ırkçılığa karşı olan islam dinini kendilerine buyruk edinerek hareket etmeye çalışan ülkücü camiyadan başka kimseye kabul ettiremeyen kafatasçı.
zamanında dalga geçtiğim sonrasında utandığım şimdi ne güzel demişsin dediğim gelecekte yolunda yürümem gereken.

edit: ne dini kullanan siyaset ile ne de saçma ülkücü ile ilişiklendirmeyin.
"seni tanrı dağı’nda kürşad ağırlayacak,

elbet tarih seni de bir gün alkışlayacak.

bir gönül ülkesinde saltanat sürüp tahtsız,

taht kurdun gönüllerde, âbide oldun atsiz…"

Ölüm yıl dönümünde saygı ve sevgiyle anıyoruz.
kanimca oglu yuzunden kemikleri sizlayan kisidir. kendisinden tamamen farkli bir ideoloji benimsemistir oglu. yagmur atsiz adli bu kisi eminim ki babasinin ona ne kadar icerledigini dusunemiyordur.
"darbeyle gönüllerde yatan ülkü silinmez!
atsız yere düşmekle bu bayrak yere inmez!..."

varlığı, türk varlığına armağandır. mekanı tanrı dağı.
bugün ölüm yıl dönümü olan ideolog sanatçı tarihçi.

ruhu şad olsun.
bir numaralı türk milliyetçisidir.bu adam kadar bilge kağan bile olamadı.
milliyetçi bir insanım ama bu adamın fikirlerini savunan insanı anlamakta güçlük çekiyorum. kendisini de.
Türkiye'nin yetiştirdiği en seçkin tarihçilerden biriydi atsız. Kalemi hırçın, fikriyatın özüydü. düşündükleri uğruna akademik kariyeri, özgürlüğü ve hayatı dahil gözden çıkarmayacağı hiçbir şey olmayan ruh adam!...

Mekanın Tanrı Dağı olsun!
Bugün ölüm yıldönümünde ruhunu ululadığımız yüce zat. ne zaman gündelik hayatın getirdikleriyle yolumuzdan şaşsak, dalkavukluk, torpil, tembellik ve benzeri şerefsizce hal ve tavırları "zamanın gereği", "köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek" gibi bahanelerle normalleştirmeye çalışsak onun yüksek ahlakı ve yılmazlığının yol göstericiliğinde kendimize geliriz. Bu yüzdendir ki Atsız'ın var olmuş olması bile gelecek nesillerin geçmişe ve şerefe dayanak noktası olarak referans gösterebilecekleri bir kişinin var olmuş olmasıdır. gelecek ne kadar kirlenirse kirlensin, dünya ne hale gelirse gelsin artık farketmez. Çünkü vakti zamanında bir atsız varmış diyecek gelecek nesiller.

"Haydi artık dinsin bütün ıztırapların,
Ufuklardan şanlı bir gün doğacak yarın
Güzellikle, sıcaklıkla ve ihtişamla...
Kumandasız hazır olup onu selâmla!
Gönlündeki yaraların kanını dindir...

Yüzde yüz Türk olduğun gün cihan senindir!"