bugün

Bulundukları ortama uyum sağlayan, kendilerine zarar veren etkenlere karşı savunma geliştiren hücrelerin nasıl olup da bu fizyolojik ve morfolojik değişiklikleri gerçekleştirebildiği sorusuna cevap aramaktır.

http://en.m.wikipedia.org...s_killing_cancer_cell.jpg

Yukarıdaki resimde makrofajlarca öldürülmekte olan bir kanser hücresi yer almaktadır. Bu hücre kendini korumak için dikenler üretmiş. Makrofajlar kanser hücresinin zararlı olduğunu bilerek ona toksin salarak öldürmeye çalışmakta.

http://www.evrimteorisi.c...m_sozlugu/konjugasyon.jpg

Bu resimde ise iki bakteri hücresi aralarında bir tünel oluşturup itiyaç duydukları, birinde olup diğerinde olmayan bir özelliği birbirlerine iletmektedir. Burada bu özelliğin varlığından haberdar olunması, o özelliğin dna'nın hangi segmentinde bulunduğunun bilinmesi, bu genetik materyalin nasıl aktarılacağının da bilinmesi gerekir.

Yani hücreler akıllıdır. Etraflarında ne olup-bittiğinden haberdardırlar. Buna inanmak bahsi geçen olayların rastgele olduğuna inanmaktan kat kat daha makuldür. Birileri gööööya bilimden, fenden anlarmış gibi süslü ancak yusyuvarlak cümleleriyle cahil kesimin gözünü boyayabilir ancak bizi aldatamaz.

Spondilit: tam da beklendiği gibi olmuş, birileri biyokimyadan, evrimden vs'den bahsetmiş., içi bomboş, işi bilmeyenlere sanki bir anlamı varmış gibi görünen laflar yazmış. Sadece 'biyokimya' kelimesini bilenler Biyokimya, organik kimya, tıbbi biyokimya dersi almış birisine karşı. Ama şüphe yok ki bu bakterilerin de bilinci var.

'Protein' kelimesini bir cümleyle dahi açıklayamayacak bünyelerin janjanlı örneklerle sözde bilim yapması ahmakçadır. Proteinler, mrna gibi mesajların okunmasıyla üretilen işlevsel ünitelerdir. Mrna denilen genetik molekül bir alfabeyle yazılmış bir dilin mesajını taşır. Bu mesaj anlamlıdır ve belli amaçlara hizmet eder. Sözgelimi hücre duvarında hasarlı bir bölgenin tamiri için golgi cisimciğinin hangi yapısal materyalden hangi miktarda üretmesi gerektiğinin bilgisini taşır. Bu mesaj onlarca ve yüzlerce kıvrıma sahip proteinlere dönüştürülür ki bu proteinlerin sahip olduğu her kıvrımın uzaydaki konumu, açısı ve yönü bir anlam taşır, yani bir mektup gibi, benim buraya yazdığım bu yazı gibi bir hedefe ve bir anlama sahiptir. Yani işin içerisinde muhakkak bir 'akıl' olmalıdır. Aklı olmayan bir şeyin hedefi, alfabesi, dili olamaz.

Bilmem ne yapan robot örneği veya suya damlatılan mürekkep örneği gibi cahilce örnekler ancak cahillere hitabeder.

Elbette bakteri zeki değildir, ancak bu saçma fikir bile sıfır bilgiyle evrime iman etmekten daha akıllıcadır.
Bu duruma inanmamanın ilk alternatifi metafizik bir olgunun parmağı olduğunu vurgulamaktır. Zira öyle bir olgunun herhangi bir etkisine bugüne kadar hiç rastlanmamıştır. Bilim söz konusu olunan bu durumu pek kolay açıklamaktadır. Biyokimya ile ilişkindir. Inanılmaz, bilinir.
Hersey eigen-value problemine geliyor. bulundugu ortama ayak uyduran hayatta kalir! Bunun icin hucrelerin milyarlarca senesi vardi, bu sekilde evrimlestiler. Nitekim tehditlere cevap vereeyenler oldu gitti...

Mesela ben attigim topu izleyen ve kovalayan bir robot yaptim. 1800lerden getiridigim bir koylu bu robotu gorunce kuskusuz robotun bilincli oldugunu zannedecektir. Taki ben ona mekanik, enformasyon teorisi, fizik, bilgisayar vs. ogretinceye kadar.

Daha kendimiz bile bilincli degilken ufacik hucreyi nasil bilincli yaptik ben anlamadim. Merak edenler varsa diz kapagina gecirsin bir tane, refleks icabi ayagi havaya kalkmasi lazim, kalkmiyorsa bir doktora gozuksun acilen. Ya da yururken yurudugunuz dusunmeye calisin. Beceremezsiniz, bilincinizin cok daha altinda gerceklesmektedir yurumek, emmek, tehdide karsi refleksi olarak cevap verme eylemleri...

görsel

her ne kadar ben size bunun imkansiz bir sekil oldugunu soylesem de, sizler de anlasaniz da bilinciniz hic bir bokunuza yaramamaktadir. Yine ayni imkansiz sekli gormeye devam edersiniz...

Biz daha bilincli degilken minnacik hucreyi bilincli zanneden sirin cuhela var. *
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar