hz. muhammed'i (s.a.v) yok sayıp hz. ali'yi peygamberleri olarak gören sözde müslümanlardır. Bilmedikleri bir şey var eğer hz. ali bu gün burada olsa ve birilerinin onu peygamber olarak gördüğünü öğrense o kişileri kılıçtan geçirirdi.

edit: yanlış anlayanlar mı var bilemiyorum? Hz. Ali peygamber değildir. Hz.ali'yi peygamber görenler de müslüman değildir. Eğer hz. ali, hz. muhammed (s.a.v) yerine onu peygamber kabul eden insanları görseydi o insanları kılıçtan geçirirdi.

edit2: neyini eksiliyorsunuz anlamadım. hz. ali'yi peygamberi olarak gören insan müslüman değildir. alevi ya da başka bir şey karıştırmadım işin içine.
bunu hazreti ali kendinde görmemiştir ki başka birinin böyle bir şeye haddi ola...
Bilgisi olmayan yazarın yazdığı yorum.
Alevilikte.
Allah
Muhammed
Ya ali felsefesi vardır.Yani allah sevgisi hz muhammed sevgisi ama aynı zamanda hz ali sevgisi barındıran sözde değil özde müslümanlardır.
yazarın alevilere seslendiği başlıktır. kulaktan dolma birşeyler yazmıştır. acil bir şekilde araştırma yapması ve sonra yorumlarını yazması tavsiye edilir aksi taktirde komik cahil durumuna düşebilir! aleviler hz. muhammed'i pegamber olarak kabul ederler ama hz. ali sevgileri de bir okadar yücedir... hz. ali'yi sevmek, hz. muhammed'i peygamber olarak kabul etmemek anlamına gelmez!

ve yorumumu çok sevdiğim bir sözle kapamak isterim ki:
tanım 2: "genelde çok bilmişlik taslayan insanların, aslında hiç bir bok bilmediklerinin farkında olamayan insanlardan çıkması ve bu bir bok bilmediklerini bilmeyenlerin, hiç bir bok bilmedikleri bir konu hakkında çok daha kolay eleştiride bulunabiliyor olmasıdır bu durum..."
mehmet ali erbil i düşman gören sözde müslüman ile eş anlamlıdır.
şimdi ben alevi kökenli değilim ama bildiğim kadarıyla
ya allah ya muhammed ya ali diyordu alevi kardeşlerim.
Türk aleviliği içerisinde böyle bir inanış yoktur fakat Türkiye dışında bazı alevi anlayışlarında, hz aliyi peygamber, hatta Allah olarak gören alevi cemaatleri mevcuttur.

Edit:

hadi bakalım adana, hatay ve mersin'de de varmış.
--spoiler--
Allah'ın bazen insan sıfatıyla ortaya çıktığına ve onun en son dünyaya geldiği zamanki sıfatının imam Ali olduğuna inanırlar.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Nusayriler
--spoiler--
--spoiler--
Bu anlayisa göre Ali, Tanridir. Kendi ruhundan Muhammed'i, O da Selman-i Farisî'yi yaratmistir. Ali "mana", Muhammed "isim", Selman ise "bab"dir. Bu üçlü A(ayn), M (Mim) ve S (Sin) sembolleriyle ifade edilir. Bu üçlü sembolize sistemi Süleyman Hasbi tarafindan Hristiyanliktaki "Baba-Ogul-Ruhul-Kudüs" sistemiyle açiklanir. Ayrica Selman'dan sonra bes tane de eytam vardir ki, bunlar; Mikdad b. el-Esved (Tabiat olaylari ve zelzeleyi yürütür), Ebû Zerril-Gifâril-Gifâri (Yildizlarin hareketini idare eder), Abdullah b. Revâha (Canlilarin hayatlariyla ugrasir), Osman b. Maz'un (Rizik ve hastaliklarla ugrasir) ve Kanber b. Kadân ed-Devrî (Ruhlari cesetlere gönderir). Bu bes eytam, ayni zamanda bes büyük yildizdir.

http://www.enfal.de/orta13.htm
--spoiler--
(bkz: ya allah ya muhammed ya ali)
fetoya sevip de fethullah hoca diye sevenlerden ne farkı var şimdi bunun diye cevap verilesi başlıktır.
ayrıca; (bkz: araştırma yapmak)
Aleviler'in Hz.Ali'yi peygamber olarak kabul ettiğini sanan ve muhtemelen de Aleviler'de mumsöndü adı verilen akıldışı bir olayın varolduğunu düşünen,Aleviler'in abdestsiz olduğunu düşünen,Aleviler'in elinin değdiğinin yenmeyeceğine inanabilecek bir zihniyetin yorumu.(Ben yine de iyi düşünmeye çalışıp,bunu bilgi sahibi olmamaya bağlayayım.)

Aleviler için Allah birdir,Hz.Muhammed(s.a.v)Allah'ın kulu ve elçisir,Hz.Ali veli,inanılan kutsal kitap da Kur'an-ı Kerim'dir.Mumsöndü,abdestsiz olma,Aleviler'in elinin değdiğinin yenmemesi gibi saçmalıklar Aleviler'e atılan çirkin iftiralardır.

Ben de bir konu açmak isterim.iftira ve zannın,din adına yapılan bu ayrımcılığın,din adına yapılan katliamların,bunlardan dolayı kul hakkı yemenin islamiyetle ilişkisi var mıdır?islamiyet sadece şekilsel baza;yani beş vakit namaz ve ramazanda oruca indirgenebilir mi?Bu kadar basit br din mi?
(bkz: Ghurabîlik)

Ghurabîlik: Cebrâîl'in Tanrı'nın buyruklarını hatâ ile Ali bin Ebu Talib'in yerine Hazreti Muhammed'e indirdiğine inananların kurduğu şii mezheb.

bundan daha ötesi ali allah' ın vücud bulmuş halidir, ali allah' tır, bütün evliyalar onu müjdelemiştir diyenler olduğu gibi, iran' da ''isa doğar doğmaz ya ali demiştir'' diyen şeyhülislamların sayısı da az değildir ve fetvalarında bunlara yer verirler.

ali allah' tır görüşünde olan mezhepler nusayri ve benzerleridir.

Türkiye' den bazı tartışma linkleri :

http://www.zohreanaforum....demek-sirk-kosmak-mi.html
http://www.aleviweb.com/forum/showthread.php?t=41520