bugün

herkesin hakim, savcı veya avukat olarak girdiği ve sadece öğrenci olarak çıktığı bölümdür.
türkiyedeki en karmaşık fakültelerdendir. ayrıca; yerleştiğim fakültedir.
1 aylık izlenimlere bakarsak 'o kadar da kasmayan' fakültedir.tamam ben de memlekete döndüğümde meraklı gözlerle bakanlara çok zor ayağı çekiyorum ama durum tam olarak öyle değil.ha şimdi diyeceksiniz ki her gün 5 saat çalışmak her dersi takip etmek zor,hah işte o zaman gerçekten zor.ama vapurun kalkmasını beklemek artı vapurun ilerlemesi derken zaten yarım saatlik bir zamanın oluyor,ne bileyim günün şu kısmından 2 saat bu kısmından yarım saat derken halloluyor.elbette bu döngüyü başlatabilmenin yolu erken kalkmak,öğlenden sonra kimse kimseden 5 saatlik bir iş performansı bekleyemez,beklenti gerçekleşse de verimli olamaz.işin özü güne iyi başlamakta,bunun yolu da sabah dinç kalkmakta.sabah 9 dan öğlen 1 e kadar yapılacak 2 saatlik çalışma motivasyonunu da beraber getirir,gece 12'ye kadar yapılacak 3 saatlik çalışma da arkasından gelir.belki de bu bahsettiklerimi sadece hukuk fakültesi öğrencileri için değerlendirmek yanlış olabilir,belki sadece benim stilim bu şekilde işlerlik kazanıyor olabilir,ama bakınca da mantıklı geliyor bu çıkarımlar.
dava adamlarını değil, hukuk mühendislerini yetiştiren kurumdur.
kocaeli üniversitesi'nde okuyorsanız bu bölüme giren insanları yılda bir kez görürsünüz. zira bu kişiler kayıtların olduğu hafta okula girerler, yıl sonu finallerden sonra okuldan çıkarlar. lan bizim fakülte bu adamların binasının tam karşısında giren çıkan olmuyo bildiğin. kış uykusuna mı yatıyorlar ne?
Adamın ömrünü çürüten fakültedir. Hocaları ayrı bir dert, kasıntıdır. 2 kredisi olan seçmeli ders veren asistanlarının profesörlerden daha fazla kasıldığı, sınavlarında efsane ters köşeler yapıldığı fakültedir.
son yıllarda sayıları bir hayli artmış fakültedir, üniversite kuran hukuk fakültesiyle bismillah der olmuş bence sayılarının azaltılması gerekli, mevcut hukuk düzeni iyileştirmek isteniyorsa daha fazla açmak yerine mevcut fakültelerin daha iyi hale getirilmesine çalışılmalı.
pişmanlıktır. http://www.youtube.com/watch?v=-Zhz7rJWI_U
Nabi Avcı gibi bazı bireyler tarafından ders yükü gözönüne alınarak 3 yıla düşürülmesi gündemde olan fakültedir. Demek ki boyumuz kadar kitabı 1 yılda bitirmek zorunda olan bizler aptalız ki 4 yılda bitirmeye çalışırken imanımız gevriyor oysa 3 yılda bitecek kadar basitmiş demek ki sorun bizde özür dileriz YÖK taslağını hazırlayanlardan ve Nabi Avcı'dan.
gerçekten kazanılası bir bölümün fakültesi.
ne kadar da pişmanın kazanamadığım için...
Omur törpüsü ve keyifi yanyana getirebilmiş fakültedir ancak staj 3 yıl tartışması avukatlık yasası derken onur törpüsü ve niteliksize çevirmeye çalışıyorlar sanırım.
umarım uzun bir çalışmanın sonunda bu yıl kazanacağım dediğim bölüm. gerçekten bu bölümü istiyorum sözlük, hakkını vereceğimden kuşkum yok. üstelik hukuk sisteminin reforma ihtiyacı var, işte benim gibi genç dimağlar bu reform hareketlerinde iş görecek. kaldı ki, hukukun, bugün kimlerin elinde olduğu da ortada, çocuğa tecavüzü normal gören hakimlerin, kadına şiddeti kadına müstehak gören savcıların adına şimdiden özür diliyorum, umarım böyle zihniyettekiler hukuk dünyasından tez zamanda yok olur.

birkaç gereksiz bilgi vermek gerekirse kişinin avukat, hakim, savcı olabilmesi için bu bölümden mezun olması gerekiyor. şu an, yamulmuyorsam bundan 10 yıl öncesine kadar 10 ila 20 tane hukuk fakültesi varken şimdi neredeyse 80'i buluyor. bir de belirtme hâl eki aldığında "hukuğu" değil "hukuku" diye okunur-yazılır.
Hayallerimi erteleyip, ayakları üzerinde güçlü durabilen biri olmak adına tercih ettiğim; çok sevdiğim insanları tanımama vesilen olan; ama dostlarım ve diğer sevdiklerim olmasa kahrını çekemeyeceğim bölüm. Umuyorum kendi uzmanlık alanımı seçtiğimde daha bir sevilir hale gelecek benim için .
ejdadımı s*kti borçlar genel,
oysaki daha neler var neler,
eş dost durmadan soruyor,
yahu kaç sne oldu bu okul ne zaman bitiyor,
sonradan gider yapmamak için pedere,
efendi gibi yazacaksın PDR.
yemekhaneye giderken önünden geçtiğim fakülte.
emeğin karşılığının alınamadığı fakültedir. Hocanın önerdiği kitabı hocanın derste anlattıklarını ezberler sınava girerseniz hayvan gibi notlar almak zor degildir. Ama olur da benim gibi kafanıza yatan görüşü savunur size uyan kitaba çalışırsanız zor geçersiniz ama hukuk nosyonunu daha fakültede kazanmaya başlarsınız.

Hukuk nosyonu önemlidir kazanmayacaksanız boşuna okumayın derim ben.
milletvekili olmanın bir okulu varsa o da burasıdır.
bu yıl gene muhteşem bir şey varmış gibi kontenjanı artan bölüm. %26 artmış. bu da 3 bin 370'e tekabül ediyormuş. yani bu yıl da dahil olmak üzere önümüzdeki 3 yıl toplam 50 bine yakın mezun verecek olan fakülteler ekstradan bir de ondan sonraki 4 ve daha fazla süre için bu sayı epey bir artacak. sosyal mesaj verme çabam var elbet ama hiç girmeyeceğim oraya. bu kadar hukuk mezunu adamı neremize monte edeceğiz diye düşünüyorum sadece. beraber düşünelim istedim, amacım yalnızca bu. tercih edecekler için de tavsiyem şudur; marmarayı tercih edin. onun sebebini de marmara üniversitesi hukuk fakültesi başlığına yazdım. ya da yazacağım şu sıralarda. gelenlere hayırlı olsun şimdiden. hangi devlet okuluna giderseniz gidin;

derslere girin.
hayalimdeki ikinci fakülte. birincisi siyasal bilgilerdir.
hem gitmek istemeyip hem de kazanamadığım fakülte.

ikinci seneye hazırlansam kazanırdım büyük ihtimalle ama ben siyasal bilgiler fakültesini istediğim için zaten yazdım ve gittim.

bazı ortamlarda hukukçu arkadaşlarla beraberken o hangi bölümde okuyorsun muhabbeti olur hani.

ulan orada hukuklardan sonra siyasal dediğimde suratıma acıyarak bakan ibneler..
iki yanılgı var düşmeyin. işler çeneye bakmıyor. sandığınız gibi ezber değil. tavsiye edilir.
dgs ile girmek istediğim fakülte. Biliyorum zor ama imkansız değil.
Ömrümden ömür götürendir,sevmeyipte tercih edilirse bitmek bilmez.
idealist babaların komisyon aldığını düşündüğüm,soğuduğum bölümdür.
ismini söyleyemedigim fakülte.
(bkz: takifemi)