bugün

Genelde aşılan çizgidir. Kendisi bile farkına varmıyordur belki.

Bir holigan düşünün, maçlara gidip her futbolcunun annesine, bacısına, ahlâki değerlerine küfür edip, sahaya yabancı maddeler atıp, Maç sonu eve gidip bilimum internet sitelerine girip, ne bilim facebook, twitter, uludağ sözlük. Takımı yendiyse bu sosyal sitelerden rakipleriyle sınırı aşacak derecede dalga geçmek, küfür etmek, hatta bunların dışarıda kavga eden versiyonları da vardır. Takım yenildiyse gene küfür etmek, saygı göstermeden tartışmak gibi bir hobisi var.

Bir de taraftar düşünün maçlara gidip tezahürat eşliğinde desteğini veren, futbolculara yada başkalarına hiçbir şekilde küfür etmeyen, saygısızlık yapmayan, maç bitişi gene aynı tavrı sergileyen.

ikincisini Düşünemediniz değil mi? Açık konuşayım ben de düşünemedim. Bu takımın, ilk bahsettiğim insan tipine ihtiyacı yok. Ama ikincisine tabiki var. Her insan ister istemez kendini tutamaz, doğru. Dayanamaz küfür eder, bağırır, çağırır. Futbolda zaten bağırırsın, bu normal birşey. Ama bu sana saygısızlık yapma, küfür etme hakkını vermez.

Uzun lafın kısası, bu ince çizgi birçok kişi tarafından görülmez bile. Taraftarlık=holiganlık mantığındadır.
Holiganlık taşralı fakir çocuklarının hayata bir şey olmak için yaptığı saçma sapan hareketlerdir. Taraftarlık ise parası olan çocukların üstlerinde formalar ellerinde çekirdekler maç izlemesidir.
not:üste yazılanların hepsini can sıkıntısından götümden uydurdum dikkate almayınız.
geçen bir video izledim, galatasaray taraftarları toplanmış ve ortaya bir çocuk çıkmış..
önce başlıyor tezahürata, ardından fenere giydiriyorlar.. ne ana kalıyor ne bacı..
çocuk böyle büyüyor, yetişiyor.
yemin ediyorum aynı tribünü paylaşmaktan utandım.. sevmezsin ama ana bacı küfür etmek nedir kardeşim? hiç mi akraban yok fenerli olan? oraya gidince seni değiştiren şey ne, beleş karakterin mi?
ben olaya kendi taraftarımız açısından bakarsam seviye yerlerde.. karşı tarafta da durum pek değişik değil.
o yüzden bu tür dangalaklarla spor konuşup düşüremem kendimi. laftan sözden anlayacak kapasiteleri olsa orada o küfrü o çocuğa ettirmezler zaten.

işin özü ülkede taraftar çok az, holigan bol sayıda.

edit: farkettiğim bir diğer şey ise bu sözlükte bu özeleştiriyi yapanlar hep galatasaray taraftarı.. ötekiyle nası utanıyorsam, bunla da gurur duyarım yani.
Benim duramadığım çizgidir.
holiganlık hayatta hiç birşey olamayanların boşluğu doldurmasıdır. bu içgüdüseldir. ilkel bir ihtiyaçtır. bu 'militan'lar cihada gider gibi maça giderler.
taraftarlık ise sadece bir tarafı desteklemektir.