bugün

imanı isteyene parayı istediğine verir allah. onun imtihanıda para birde parası olup mutlu olan var mıdır bilmiyorum. ha üzülme eğer iman ettiysen sorgun az sürer işte beklemeden geçersin cennete. ama parası olan hesabını verecek nerde harcadın paraları diye.

bak korona gözle görülmeyen birşey ama herkesi evine tıktı. doktorlar uzmanlar çaresiz süper güçler felan. kimide derki çalıştım çabaladım para kazandım nice batmaz firmalar battı. titanikde de demişler ne oldu battı. yani bu dünya imtihan dünyası kimi malıyla kimi canınya kimi sağlığıyla imtihan ediliyor.
ibadet de gizli, kabahat de.
ibadet gösteriş için yapılmaz. Kul, Tanrı'sına karşı olan borcunu elalem görsün diye yaparsabu, ibadet olmaktan çıkar. Kabahat, kamunun kınadığı bir şeydir; ona da gizlilik yakışır.
Bu genelleme çok doğru. Evet çok doğru. Allah, din, kitap hiçbir ilgisi ve imanı olmayan dünya kadar zengin insan var.
Bizde mi bir yanlışlık var dediğim durum.
-hiç dua etmeyip fakir ve olursa, iman edip dua etmezsen böyle olur.
-hep dua edip fakir ve mutsuz olursa, ahirette karşılığını alacaksın.
-hep dua edip zengin ve mutlu olursa, bakın görün işte dua edince allah sizi duyar.
-hiç dua etmeyip zengin ve mutlu olursa, ahirette zerre nasipleri olmayacak.

yani ne olursa olsun bir cevapları vardır hep.
bir durum. dua etmek zengin olmak için değildir ki zaten. ayrıca birinin zengin olması bir şeye bağlı olmayabiliyor. kader işte. şu kadar liralık benzin alsam şu kadar yol giderimin hesabını yapmak da ayrı zevkli. şaka tabii zevki bir tarafa her şey zenginlik değil. gönül zenginliği önemli.
Hicbir dini vecibeyi yerine getirmediği halde istedigi seylere sahip olmus kisidir.