bugün

lise yıllarımdaki ergen kafa söylemi. ben, bir aralar fanatik derecede eminem dinlerken, metal müzik de hoşuma gitmişti ve dinlemeye başlamıştım. elemanın biri geldi dediki, ''metal müzik dinleyen, hip hop dinlemez''. bakın yalan söylüyor demiyorum. kendince haklıdır veyahut genel olarak haklı ve doğrudur ama ne sikim bir mantık bu arkadaş ? bir kere müzik evrenseldir bunu aklımızdan çıkarmayalım. müzik, kişinin hayalgücüne bağlıdır. müzik, kişinin ne kadar iyi ve çok hissedebilmesine bağlıdır. sen sığır gibi düşünüyorsan, bende senin gibi mi, düşünmek zorundayım ?

aynı şey, ''hip hop dinlerken, metal müzik dinlenmez'' diye zırlayan lavuk içinde geçerli. sanane kardeşim, sen mi kesiyorsun buranın raconunu. *
lisedeki genç arkadaşların vazgeçilmez tartışma konusu.
isteyenin dinleyebileceği bir durumdur (bkz: rapsodik)
yalandır.
yalandır. hem rammstein dinleyen hem de sagopa dinleyen bünyeler yeryüzünde barınmaktadır.
müzik zevki, müzik bilinci oturmuş bireylerde son derece normal olan davranış. "12 yaşında hiphop dinliyodum 20 yaşında metal dinliyom" diyen birisi yalan söylemiyordur. müzik zevki zamanla değişir, hele ki erken yaşta pekçok türü dinleme fırsatı bulduysanız, büyüdükçe neye daha yakın olduğunuzu anlarsınız. en önemlisi, müzik sizin için bir şey ifade etmelidir. örneğin metali seviyorsunuz. metal camiasıyla yakından ilgili olursunuz. metal müzik dinleyen, enstrüman çalıyorsanız eğer, birlikte çalabileceğiniz arkadaşlarınız olur. bu durumda zaten başka müzik türüyle ilgilenmezsiniz. ama hip hop çalan ortamdan da "aboo!" diyerek kaçmazsınız.

bir de bu işe rammstein'ı karıştırmayın, hop hşt alo.*
tersi de pek mümkün olan tespit.

(bkz: metalcinin hip hop dinleyememesi)
bir tür kendi benliğini bulamamış insanların belli bir gruba girme ihtiyacını kısıtlar ...oysa müzik evrenseldir herkes kendi istediğince herşeyi dinlemekte özgürdür...
(bkz: blue jean)
metalcilerin çok üzüldüğü durum.
yalandır.

şahsen türk sanat müziği, blues, jazz, metal, rock, klasik müzik, hip hop, rap, r&b, folk dinlerim. bir çok insanda böyle.
Klasik ya metalcisindir yada rap ci mantığı , yanlıştır. Kulağa hoş geldikten sonra ne olsa dinlenir.
sanki böyle bir kural var amk uzun marlboro içerinin kutu marlboro içememesi gibi. çok olmasa da metal de dinleriz ama hip hop bir başkadır.
(bkz: gençler ne dediklerini bilmiyorlar efendimiz)
(bkz: kusura bakmayın)

(bkz: deep house)

Beyhude bir durumdur.
hip hop bir müzik türü değil, bir kültürdür. müzik olan raptir.

ve evet, rap müzik dinleyen genellikle türkülere daha yatkındır. bazı rock şarkıları sevebilir. mfö, erkin koray, barış manço, şebnem ferah, kazım koyuncu, candan erçetin'den keyif alabilir hatta belki de. ben kendimi tarif ettim. herkes benim gibi mi bilmiyorum.
Benim icin dogru onerme. Rap denilen sarki turu duygu ifade etmiyor sanki. Klasik muzik ve metalin rockun yerini asla dolduramaz. Belki guzel sarkilari vardir ama nadir.