bugün

Eğitim sisteminin eksikliğini ortaya koyan önermelerden biri de bu. Tarih dersin hep boş mu geçti senin be hocam?
O zaman düz mantık şöyle yapalım mı? Malum bu muhafazakar kesimin tek mutluluk kaynağı geçmiş. Geleceğe dair zerre bir fikir barinmiyor adamlarda. Biri kalksa dese ki madem hilafeti kaldırmak geçmiş devletteki birine ihanet o zaman islami kabul etmekte Tengrici atalarımıza ihanettir dese ne diyeceksiniz? Bos beleş adamlarsiniz alayiniz. Muhtemelen hasbelkader hayatta kalıyorsunuz.
hilafet bizde olunca ne değişti ki kardeşim ? araplar çok mu yardım etti bize 1. dünya savaşında yoo tam tersi düşmanımızla bir oldular. ama din kardeşiyiz, yersen.
hilafet yerli yerinde dururken meydana gelen vahhabi isyanı ve mehdi hareketini bilmesek inanacağız. şaka şaka, yine inanmam.

dünya harbinde cihad ilan ediyorsun ama orada bile gazı veren almanlar.

1856 yılında hindistan müslümanları sipahi ayaklanmasına katılıyor. stratford canning osmanlı sultanına halifeliğini kullan da şunları yatıştırmaya yardım et diyor, sultan abdülmecid bir fetva hazırlatıp derhal bu isteği yerine getiriyor. gerçi işe yarıyor mu, hayır.

sudan'da mehdi hareketi istanbul'u kafirlerden almayı planlıyordu. hareketi başlatan müslümanlar, kafir dedikleri de biziz, başımızda halife var.

ingilizler babür devleti'ni ortadan kaldırdığında devletin merkezi darü'l hilafe'dir. iran desen hilafeti tanımıyor zaten, kendi kayıp imamlarının dönüşünü bekliyorlar.

ingiltere zayıf ve kontrol edilebilir bir devletin elinde soft hilafet peşinde. osmanlı hilafeti de tam bu tanımın karşılığıdır. kaldı ki osmanlı devleti'nde hilafetin dillendirildiği durumlar kırım'ın kaybı, sultan ikinci mahmud'un saltanatının ilk yıllarıdır.

ingilizler bir kişiyi övüyorsa bilin ki o kişi bizim için kötüdür filan diye goygoy yapıp işine gelmeyenleri kötülemeye çalışan dingiller sözüm size: hilafeti william pitt'ten lord castlereagh'a, benjamin disraeli'den gladstone'a kadar neredeyse tüm britanya hükümetleri desteklemiş. sadece girit krizi sonrası iki tane dışişleri bakanı var osmanlı'ya karşı hasmane tavır takınan. bir halttan haberiniz yok gelip tespit kasıyorsunuz.

çoğu kişi hilafetin 1258 yılında tarihe karıştığından bahseder ancak aslında bu tarihten de önce fiilen tarihe karışmıştır zira fatimilerin ayrı halifesi, endülüs'ün yine ayrı halifesi vardır. afrika ve güney arabistan'da kurulan harici görüşü benimseyen devletler zaten hiçbir halifeyi tanımamıştır. bir ara araya deniz girerse yeni hilafet makamı ortaya çıkar gibi görüşleri kabul ettirmeye çalışmışlardır ama gerçek şu ki hilafet ağırlıklı olarak sözde kalmıştır.

açık konuşmak gerekirse son halife hz. ali'dir. hilafet makamının aslı imamettir. imam önde duran, namaz kıldırandır. kendi yokluğunda cemaate imamlığı kendine halef olacak hz. ebubekir'e bırakan hz. muhammed'den vefatından sonra imameti de o almıştır. son imam ise hz. ali'dir. burada ne ehlisünnet ne de ehlibeyin görüşlerinin savunucusuyum. hatta bana kalırsa imamete ilişkin en oturaklı görüş "imam zenci bir köle de olabilir, yeter ki takva sahibi olsun" diyen haricilerinkidir.
yapay gündem...yanıt gerekmez.
öyledir evelallah.

hem de nasıl? ölçüsü değişti, saati değişti, takvimi değişti, kıyafeti değişti, harfi değişti, medeni kanunu değişti, eğitim sistemi değişti... bunları da ihanetin yanına eklemezseniz darılırız.