bugün

her türlü zarti zurtu dinleyen insan modeliyle karistirilmamasi gereken insan modelidir..her türden güzel parçalari dinler, winamp listesi çok renklidir bu insanlarin..robbie williams'dan sonra ibrahim tatlises'den sonra nirvana, sonra da beethoven çalabilir..sevin onları.. *
*ne tür müzik dinlersin?
sorusuna cevap olarak;
-valla güzel olan her müzügü dinnerim ben yaa ehe mehe..
diyen insandir.
müzikten anlayan,ayrım yapmayan,her ortama uyum sağlayan insandır.
rock bar'dan çıkıp, bi lokalde fasıl eşliğinde bi büyüğü devirdikten sonra hande yener'le coşup, ibrahim tatlıses'le ağlayan, yavuz bingöl'le sevdiceğini düşünen insan modelidir. ayıplanmamalıdır.
onlar kesinlikle "müziğin evrensel olduğunu" düşünenlerdir.kulağa hoş gelen,anlamı olduğunu düşündükleri,ruh halleri o an neyse onu dinlemeyi tercih ettikleri müzikleri dinleyen,her müzik türüne aynı mesafede duran ve aralarında ayrım yapmayan insanlardır.
"ben sadece şunu dinlerim", "ben hayatta pop dinlemem", "ben metal dinlerim okadar..." tarzında konuşan insanlara karşı "ben o an canım ne isterse onu dinlerim" diyen kişidir. ve gerçekten de öyledir. bu insanlar canları ne isterlerse onu dinlerler. bir insan günün 24 saati arabeskçi, günün 24 saati metalci...v.s. olabilir mi? bence olamaz. haa...dolayısıyla sadece metalcilerin sadece arabeskçilerin sadece hip-hopcıların oluşturduğu arkadaş grublarınada giremezler. girselerde rahat edemezler.****
her tür müziğinde hepsinin dinlenilmesi pek olağan gelmedi bana
petek dinçöz ile başlayıp, ardından ibrahim tatlıses, sonra vivaldi ve gülşen, sonra bi evanescence, kardeş türküler, gökhan özen, akabinde nana mouskouri, hakan taşıyan, the cure * ....
mümkün mü ? sağır olmaları muhtemeldir.
yemek ayırmayan insan modeliyle büyük benzerlik gösterirler.
müziğe fazla önem vermeyen sadece o an çaldığı için dinleyen insanlardır. şarkılarla tanışmaları tesadüflerle olur müzik kültürleri olmayıp şarkı kültürleri vardır.
ruh haline göre her türlü müziği dinleyen insandır. bu açıdan bakıldığında aynı winamp listesi içinde müslüm gürses, evanescence, hüseyin turan ve craig david gibi birbirleriyle alakasız şarkıcılar kendilerine yer bulabilir.
KAlıpları, ön yargıları olmamakla birlikte zevkleri de olmayan insandır.
çocuk da yaparım kariyer de diyen insan modelidir ayrıca.
belli zevk kriterleri olmayan insan..taraf olmak tarafsız olmaktan daha iidir..
(bkz: oportunist)
olmamasi gereken durumdur.savas la baris bir arada olmaz.rock ile hip hop asla bir araya gelmez.kan cikar.
müziğin kulağa ve kişinin anlık veya genel ruhsal özelliklerine uygun gelmesi ve dinlenebilmesi ile müziğin türünün hiç bir alakası olmamasından dolayı çok normal ve aslında olması gereken durumdur. kaliteli bir rock parçası da güzeldir, aynı zamanda klasik batı müziğinin çok başarılı bir örneği de insana çok haz verir, diğer bir taraftan çok hoş yapılmış ve kulağa güzel gelen bir pop şarkısı da dinlenebilirken, arkasından geleneksel ezgilerin bulunduğu bir türkü de çalınabilir, hepsi kendi kategorisinde güzeldir ve hepsi de dinlenebilir. hepsini de dinleyen insan zevksiz değil, tam tersine en büyük zevke sahip ve o zevki yaşayandır.
"her tür müzik tarzında şaheserler cıkabilir."

deyip bunları dinleyen insandır. müzik alışkanlık yapan bir olgudur aynı zamanda.. dinledikçe o parçayı yapan insana yaklaşılır.
anlamaya başlarsın. anlaşılan şeylerde sevilir.
kafayı salla salla nereye kadar deyip dönülmez akşamın ufkundayım dinleyen aklı başına yeni gelmiş insan modelidir.**
aslinda hic muzik dinlemeyen bir insanin "ne tur muzik dinliyorsunuz?" sorusuna verdigi kacamak yanittir genelde.
müzik kültürü rockcı metalci gecinenlerden cok daha geniş bir insandır her ortamda calan sarkıya eslik eder hemde hic takılmadan,ben sadece su tur muzik dinlerim diyen abzürtler gibi susup kalmaz.zevksizlik değil zevkin ta kendisidir.
zevkler goreceliiiiiiiiiii degildir.bir daha yazalim,zevkler goreceli degildir.
bu benim fikrim degil,bilim adamlari ispatlamistir saygideger sozluk yazarlari.bir de bu bilim adamlari belgeselini yapip dvd sini de yapmislar ustelik.yani demek ki neymis,ibnenin biri zamanin da ortaya bile laf atmis,kirk akilli cikaramamis.degil mi sozluk yazarlari?
(bkz: zevkler ve renkler tartisilmaz)
Aslında müzik bir melodiden ibarettir müzik türleri melodiyi farklı ses aletleriyle veya farklı seslerle değişik yoldan duymamızı sağlar. örneğin adagio'nun trance versiyonu, pop versiyonu ve klasik versiyonları bulunur hepsinde melodi aynı ama sesler farklıdır. önemli olanda melodiyi sevmektir.
müzik kültürü ileri düzeyde olabilecek insan modelidir.
hangi tür müzik dinliyorsunuz sorusuna,
''kulağa hoş gelen herşeyi dinlerim,ben müzik ayırt etmem,ne olsa dinlerim.
pop,rock,hip-hop,r&b,halk müziği dinlerim.başka kulağa hoş gelen ne varsa dinlerim.para sesi,kadın sesi vb de dinlerim.
ben herşeyi dinlerim'' diye cevap veren,polifonik bir insandır.
iyi tamam, dinlesin herşeyi tamam mı, dinlesin o insan modeli, ama kesin bi tür müziği daha çok sevecektir, yani hepsini aynı anda aynı şekilde sevemez,ya rockı daha çok sevecektir, ya popu, ya hip hopı,yani biri ön plandadır ve müzikle haşır neşir olan insan; oha bu kim, var mı bunun gibi başka kimse,diyerekten girmez mi türlerine bu işin ya...

tamam kompleksleri yok *, ööle merakları da yok bu insan modelinin,* üşeniyor efendim o insan modeli...muse dinliyorsun ya, tapıyosun muse'a,'herşey' e katamazsın ki onu sen, ne dersin alternatif rock takılıyorum daha çok ama bak rape gelince de missy'i tek geçerim , hip hoptan da eminem yaparım babalar gibi,progressivse dream theater diye döktürüverirsin...amma çok biliyosun sen mınakoyayım derlerse;eöö yapmış o kadar adamlar, sayayım iki dakika di mi ama diye yapıştırıversen ölür müsün la?

çok mu şekilciyim? * * * *