bugün

asiri sagcilarin, asiri solcularin, asiri milliyetcilerin(gerci milliyetciler her turlu salakta) , asiri kemalistlerin(bunlarin asirisi mide bulandirir) , asiri radikalcilerin gercekten saf olmasidir.
hadi siyaseti geçtim, doktorlukta, bilimde, ya da herhangi bir şeyde aşırılık?
Aşırı olmayan bir insan gerçekten de bir görüşe sahip olmasın birader. O görüş uğruna ölmeyi göze almıyorsan, her şeyinden vaz geçmeyi göze almıyorsan, bence o siyasi görüşe falan ait olduğunu söyleme.
aidiyet ve adanmışlık ne kadar artarsa muhakeme yeteneği ve benlik o kadar yok olur.

sorgulamayan, düşünüp tartmayan insanlar haline gelirler.

aptallık da burada başlar zaten.

edit: üstteki arkadaş yanılıyor, bence aşırıya kaçacak, sorgusuz biat edecek, her koşulda içinde bulunduğu oluşumu savunacak insan bir görüşe mensup olmasın.

zira o insan kendini adadığı siyasi görüşü bir adım bile öteye taşımaz, aksine sürekli kaybettirir.

sosyalistlerin sosyalizmi getirdiği duruma bakın.

ya da radikal islamcıların islamiyeti getirdiği durum.

ya da nazilerin vakti zamanında almanya'yı içine soktuğu felaketler.

ne bileyim örnek çok almasını bilene.

tarih bu gibi insanların kuduz köpek misali birbiri üzerine sürülerek katledildiği savaşlarla dolu.
Liberalizm yavşaklığı. Bir inanmışlıktır yaşamak.
siyaset için geçerli (siyasi görüş) ideolojiler için geçersizdir.

ideolojik duruş, dava inancı siyaset dışıdır.

siyasi görüş ve oy kullanma işi tıpkı henry david throeau'nun da dediği* gibi bir çeşit kumardır.

geri zekalılar için açıklama editi: komünist olmakla tkp (halâ faal mi bilmiyorum) sempatizanı olmak arasında büyük fark vardır. cumhuriyetçi olmakla chp sempatizanı olmak arasındaki gibi. bu konuya kemalist ve tayyipçiler dahil bile değildir zira onlara göre mevzu direkt putperestliğe gelmiştir.
bir görüşte aşırı olmak bağnaz olunduğunun göstergesidir ki... Bu da bağnazlığın ,akılla uzaktan yakından alakası olmadığını gösterir.
Kesinlikle doğru bir tespittir. Bir şairin sözü vardı, "en doğru yol orta yoldur çünkü uçurum uçlarda olur" diye. her şeyin fanatikliğinden bir zarar doğuyor.
Burda sanırım benim anladığım aşırılık bağnazlık, körü körüne gitmek. Biliyorsunuz Türk halkı"yaa yanılmışım haklisin" demeyi bilmediği için böyle bağnazlar çok fazla var. Yoksa bağlılık, o görüşe sadık olmak başka bağnazlığı başka.
yolun ortasından gidene araba çarpar arkadaş...
işte bu yüzden liberal demokrat parti'nin sosyalist kanadındayım.