bugün

agepe'nin vaati olmasına karşın partiler üstü bir proje haline gelmesini dilediğim vaat. eğitim ve öğretimin her kademesinin iyileştirilmeye ihtiyacı olduğunu kabul etmekle birlikte üniversiteler kanunu da gerçekten iyileşme yönünde değiştirilerek yapılacaksa ben destekliyorum.
haydi, deyince üniversite olmayan illerde hemen üniversiteler kurulamaz, ama sayıları yıldan yıla artarsa çok güzel olur. hiçbir üniversite ilk kurulduğu yıl muhteşem, sorunsuz olmamıştır. iyi üniversiteler 40-50 yılda kuruluyor. 2010'da 10 üniversite daha kurulsa bu üniversiteler 2060-2070'de düzelir. yararını da 2040-2050 doğumlular görür.
karşı çıktığım vaattir. çünkü yeni kurulacakların çoğu yeterli akademik kadronun olmaması, şehir imkanlarının yetersizliği ve iş dünyasının talepleriyle uyuşmayan bölümler yüzünden tabela üniversitesi olmaya mahkumdur ve bunlardan maalesef diplomalı kaldırım mühendisi yetişecek. elimde imkan olsa, akp zamanında kurulan üniversiteleri hemen kaldırırım. çünkü, buradan mezun olacaklar diğerlerinden handikaplı olarak iş yaşamına atılmaya çalışacak, ayrıca bu üniversitelerde yeterli sayıda öğretim üyesi yok. bu yüzden yeterli ve kalifiye öğretim üyesi yetiştirmeden ve öğrencileri gerçek hayata uyum sağlatacak çalışmalar yürütülmeden yeni üniversite açılmamalıdır.
akp'nin her şeyi b.k ettigi gibi bu konuyuda b.k edecegine adım gibi emin oldugum vaat.

(bkz: cem uzan vaatleri)

(bkz: mazot 1 ytl olacak)
2006 yılından beridir türkiye'de 50 ye yakın üniversite kuruldu. üniversitesiz il kalmadı, eh iyi güzel gibi duruyor ammaaaaaaaa

bu üniversiteler hala akademik takvim olarak eski bağlı oldukları üniversitelerin akademik takvimini kulanıyorlar. kayıta gelen öğrenciler o okulun hem eski bağlı olduğu üniversitenin formlarını hem de yeni üniversitenin formlarını dolduruyorlar. Halen eski üniversitenin hocaları derslere girip çıkmakta.

bunların bazılarına rektör atandı atanmasına ama bu rektörlerin bırakın üniversiteye yeni bir bina, odalarına bir çalışma masası alacak paraları yok, hepsi dertli, hepsi ankara'nın ağzına bakıyor, "ek ödenek çıkar mı" diye?

üniversite kurmak çok kolaylaştı, mecliste oturum yapılsın, meclis başkanı sorsun "şu şu ile üniversite kurulacaktır,kabul edenler, etmeyenler", mecliste bulunan bir avuç milletvekili(sayıları taş çatlasa 50 dir, meclis 550 milletvekilinden oluşmuyor muydu? diğer 500 ü nerede? ben de bilmiyorum), sonra o bir avuç milletvekilinden 10-15 tanesi kabul eder tasarıyı, meclis başkanı da "kabul edilmiştir" der, işte kanun geçti, olay çankaya köşküne gider, cumhurbaşkanı doğru dürüst incelemez bile(burada kastettiğim sayın gül değil, ahmet necdet sezer in imzasıyla 30 a yakın üniversite kuruldu), sırf "o iller de üniversite görsün" anlayışı ile imzalar geçer, ne o üniversite kuruldu, bravo sonra eğitim sisteminden hayır bekle, mezunların iş bulmasını bekle, bekle de dur.

şimdi 81 ilde üniversite var, daha durun bu hükümet şimdi ilçelere, sonra kasaba ve beldelere en sonunda köylere bile üniversite kurmaya başlayacak, kurun kurun evimizin önüne de kurun...
ülkenin belasına etmiş ve etmeye devam eden olaylar silsilesidir.
aileler için 'kızım/oğlum burda kal sana ev araba alırız' vaatleriyle çocuklarını kandırmasına yardımcı olan bahane.
(bkz: türk mantığı)
sıçmıştır.